Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (712)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Monique77
si pe mine ma cam doare burta...asa prin invaluire... mda... sunt abia ziua 21 si deja se anunta asta e... http://www.fertilityfriend.com/home/2fe758/ Sindrom antifosfolipidic pozitiv 55" (analiza 1), negativ 38" (analiza 2) Proteina S 60% (60%-140%) Pro C Global 0.80 cut off 0.80 Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Eu nu mai pot sa spun asta e ,m-am saturat sa ma tot consolez,sa numar zile ,sa ma gandesc ca vine o luna noua si o noua sansa [bang]...astazi sunt intr-o pasa foarte proasta.Ma revolta la culme situatia...in decembrie cel tarziu ianuarie fac inseminare.Poate si mai repede... Doamne ajuta-ne sa devenim mamici !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 235
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc fetelor dar nu-mi fac sperante aiurea. Vrea doar sa nu fie ectopica si parerea mea e ca n-ar trebui sa fie. La ecograf nu au vazut nimic neobisnuit pe trompe sau in alta parte, am avut sangerare de implantare( care in mintea mea e un semn clar de implantare in uter), simptomele pe care le-am avut acum doua zile au fost aceleasi pe care le-am avut al ultimele doua pierderi de sarcina.Singura diferenta este ca acum am continuat sa iau rahatul asta de progesteron( scuzati expresia), si asta probabil ca nu a dat voie uterului sa aiba duca miscarriage-ul pana la capat. Apoi nu am avut niciodata infectii, operatii in zona abdomenului, nu am avut alte ectopice, ceea ce ma pune la foaret low risk pentru asa ceva. Asta este teoria mea, sa vedem ce vede si zice doctorul astazi. Eu sunt hotarata sa-mi pledez cauza dar cum ii stiu pe cei de aici ca sunt speriati de bombe nu stiu daca vor lua vreun risk, mai ales ca acum vom avea weekend lung si nu va fi mai nimeni la lucru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bettercy, iarta-ma....tu ai mai pierdut doua sarcinii?????

eu chiar nu stiam

 

pai si de ce nu ti-ai facut investigatii?

 

sunt aproape sigura ca esti in aceiasi oala cu mine

 

eu la ambele sarcini am fost suspecta de ectopica pt ca beta crestea dar nu se dulba la 48 ore iar la aproape 8 sapt nu se vedea absolut nimic in uter....dar pana la urma au fost doar incetari in evolutie foarte devreme datorita mutatiei de la semnatura

 

ia repede o asicirna sau ceva de genu, ce se gaseste pe acolo desi sunr aproape sigura ca si la tine deja a incetat in evolutie

 

fa-ti homocisteina si preteinele C si S inainte sa mai ramai din nou

 

 

multa putere[flo]

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena, am MTHFR, heterozigot. Homocisteina a fost 8 acum o luna si doctorul nu a crezut ca asta a fost o cauza de pierderi de sarcina la mine. Mi-a dat 1000 mg de acid folic pt o luna si m-a lasat sa incerc sa raman insarcinta. Am ramas insarcinata imediat dar cred ca ar fi trebuit sa iau mai mult acid folic si sa fi asteptat inca vreo doua luni pana sa raman insarcinata din nou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag in vorba, eu va mai citesc din umbra!

 

Bettercy, nu te-as sfatui sa iei aspirina acum pentru ca nu e exclus totusisa fie ectopica si sa ajungi la operatie. Cand m-am operat eu erau alte paciente mai in varsta care luau Aspenter pt probleme cu inima si carora din cauza Aspenterului a trebuit sa li se amane operatia (putea da hemoragie la operatie). Parerea mea e ca in aceste momente sa faci exact tratamentul recomandat de medic, nimic in plus sau in minus![flo]

 

Eu iti doresc multa bafta, sa nu fie cazul de operatie!

 

Lorena, te rog sa nu te superi pe mine, mia-m spus si eu o parere din ceea ce stiu.[flo] si [asia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora mea a avut 5 pierderi de sarcini- si ea este MTHFR. Doctorul ei a pus-o pe 5000 mg de acid folic si dupa ce a asteptat 3 luni, a ramas insarcinata si totul a fost ok.

 

Lavi, nu iau aspirina deloc. Poate asta a fost problema pana la urma. Nu vor sa faca operatie ca nu vad nimic, vor sa-mi dea metrotrexat in caz ca este ectopic. Eu o sa-i expun cazul meu si pana la urma o sa fac ce zice el...probabil. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vai, scumpa mea

 

dar si eu luam acid folic si elevit si tot am pierdut doua sarcini

 

mergi la alt medic ca atsa e batut in cap

 

adica studiile arata ca multe femei cu mutatia asta au mai multe avorturi spontane si el nu crede[bang][bang][bang][bang][bang]

 

tu ai nevoie si de anticoagulante ca sangele are tendinta de ingrosare in timpul sarcinii

 

ar trebuii sa-i zica ca iti are bebelasul pe constiinta

 

"De asemenea, unele studii au aratat ca statusul homozigot pentru mutatia C677T confera un risc de 2-3 ori mai mare pentru defecte de tub neural cum ar fi spina bifida si anencefalie in comparatie cu persoanele care nu prezinta aceasta mutatie, iar statusul heterozigot combinat pentru C677T si A1298C constituie de asemenea un factor de risc pentru defectele de tub neural4.

 

Mecanismul prin care mutatiile MTHFR produc complicatii ale sarcinii este insuficient cunoscut. O ipoteza ar fi legata de hiperhomocisteinemia asociata care determina afectarea endoteliului vascular si conduce la tromboembolism venos si insuficenta placentara. Au fost descrise insa cazuri de pierderi recurente de sarcina asociate cu status homozigot pentru mutatia C677T in care nivelurile de homocisteina s-au incadrate in limitele normalului, ceea ce sugereaza existenta unui mecanism independent de hiperhomocisteinemie2.

In singurul studiu publicat despre rezultatele tratamentului pacientelor cu avorturi spontane recurente si trombofilie (12% cu mutatie MTHFR) s-a raportat o rata de succes de 94% in obtinerea unei sarcini duse la termen in urma terapiei anticoagulante profilactice (heparina cu greutate moleculara mica) ceea ce justifica testarea pentru defecte trombofilice a acestei categorii de paciente1."

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...