Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (712)


Recommended Posts

aaa

si ca sa va impartasesc si voua cat sunt de dusa...

abia ieri cand stateam pe masa relaxata, la acupunctura, mi-am dat seama ca eu dimineata am mancat cu nonsalanta niste mini-pateuri cu ciuperci...si dupa aia m-am dus la analize

desi stiam ca ma duc, mai fusesem, styiam ca trebuie sa ma abtin...dar efectiv mi-a iesit din cap

 

am vazut mancarea mi s-a sters memoria [:D][:D][:D]

acum, vorbeam si cu prietena mea de la laborator si a zis ca intreaba daca o fi ceva

 

voi ce parere aveti?

influenteaza faptul ca am mancat, rezultatul de la hormonale? (ziua 7 DPO)

 

http://www.fertilityfriend.com/home/2fe758/

 

Sindrom antifosfolipidic pozitiv 55" (analiza 1), negativ 38" (analiza 2)

Proteina S 60% (60%-140%)

Pro C Global 0.80 cut off 0.80

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 235
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bettercy imi pare tare rau pt ce s-a intamplat, dar capul sus si privirea inainte![flo]

 

Lorena, prima sarcina a fost neasteptata, n-aveam nici 23 de ani, am fost cam socata, nu era neaparat momentul dar am hotarat sa o pastrez/pastram ceea ce a fost cea mai buna hotarare din viata mea. A doua sarcina a venit la 26 de ani si jumatate dupa 7 luni de incercat "la liber", drept e ca in vreo 2-3 din cele 7 luni nu m-am nimerit cu sotul in aceeasi localitate in perioada fertila. Acum am mai imbatranit putin, am 33, de cativa ani tot cochetam cu ideea de bb3 dar asta iarna am luat in sfarsit hotararea.

 

Ciclul variaza intre 27 si maxim 35 de zile, folosesc teste de ovulatie ca sa o dibuiesc :) cam cand e. Mi-am pierdut relaxarea de la bb2.

 

Test nu vreau sa fac decat daca imi intarzie, mi-am tot facut in lunile trecute cu 1 zi inainte de cand trebuia sa vina si m-am saturat de dezamagirea unui test negativ. Dupa testul de ovulatie ar trebui sa-mi vina marti, daca nu vine, miercuri dimineata fac un test.

 

Sarcini pierdute sau avorturi n-am avut.

 

Lorena succes cu cei 3 bebelusi visati!

Noi la fosta odisee avem 3 fete din Sibiu, toate 3 au avut stagiu destul de lung la aspirante, s-au chinuit ceva pt bb1 dar apoi au facut pe rand bb2, la una din ele bb2 a venit foarte repede si pe neasteptate. In orice caz, niciuna nu s-a chinuit pt bb2.

 

Inca ceva, mai multe mamici din grup dupa bb1 au ramas repede din nou gravide dar au pierdut sarcina, apoi a mai trecut ceva vreme si au nascut un al doilea copil sanatos si fara probleme. Nu neaparat o sarcina pierduta inseamna cine stie ce boli si probleme, uneori efectiv nu a fost sa fie[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetele, eu stau cumintica in "culise" si doar va citesc [:I], pt ca nu am ce sa raportez [:I].

Lavi, cum ai povestit despre fostele aspirante care au deja si bb2 (mai repede a venit decat bb1), ne dai si noua speranta [:)].

Iti dau dreptate ca si eu cred ca sarcinile care se pierd, se pierd pt ca nu au fost sa fie. Asta ma ajuta sa ma impac mai usor cu pierderea suferita. Mai cred ca asa a vrut Dumnezeu, ca EL stie cel mai bine cand e momentul cel mai bun pt bebe.

[pup]

[flo][flo]

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen.

Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor si un week-end excelent [pup]! Eu ma pregatesc sa plec la cumparaturi, maine am iar niste musafiri. Lorena, m-am uitat pe trimitere si ai dreptate, in ziua 21 trebuie sa le fac [asia]. Intrebare, sa fiu sigura ca nu gresesc: daca pe 31.08.2011 am avut prima zi de CM, pe 20.09.2011 dimineata trebuie sa ma duc sa mi se recolteze sange? Mersi mult pt ajutor [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dreambaby, ai calculat bine, dar cum zicea si Lorena, in general se recomanda analiza in ziua 21. Doar ca asta e raportat la ciclu de 28 de zile. Pentru un ciclu neregulat, mi s-a recomandat sa fac analiza la 7 zile de la ovulatie (pt ciclu de 28 si ovulatie in ziua 14, coincide cu z21).id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca mai degraba pe 21 sept sa mergi

 

atunci se considera cele 21 de zile complete

pe 20 sept intrii in a 21 zi a cm dar nu e completa, nu e incheiata

 

eu asa cred

 

fetelor care ati mai facut....voi ce ziceti?

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut in a 7-a zi de la ovulatie, dar cred ca ai dreptate, era a 7-a zi de la ovulatie, dar ziua abia incepuse. Am facut doar progesteronul atunci si a iesit in interval, dar spre minim...poate mai crestea pana a 2-a zi.id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alex, eu asa stiu de la dr de la lab unde am lucrat.....sa fie 21 de zile implinite, adica cum numaram noi z 22 teoretic dar practic e z 21

si in protocoale scie clar mijlocul fazei luteale si cum faza luteala incepe imediat dupa ovulatie e clar ca trebuie sa treaca 7 zile implinite de la ovulatie

si sigur tu te-ai dus cu o zi mai devreme, sigur era mai mare

 

sper ca nu v-am zapacit[alcool]

 

va pupic pe toate

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena[pup] nu ne-ai zapacit[:D]

Chiar daca nu eu am pus intrebarea, dar eu am inteles si iau ceva nou, ca mai invat cate ceva de la tine[:D]

[flo][flo][flo]

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU, ma [ruga] ca in curand-curand sa fiu [gravired] pana la termen.

Si asa [gravi] si asa [gravired]! [:D][:D][:D] Da, da, da, vreau doi [copil][copil] odata!!! [:D]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor sa va zic un secret[:D]

 

de cateva zile mananc numai paine neagra cu seminte si cereale si tarate....

 

si mi-am amintit ca in perioada cand am ramas de doua ori gravida mancam numai paine neagra

o detestam pe cea alba....dar in ultimul timp am mancat mai mult alba din lipasa de finante[bang]

 

oare sa ma fi ajutat asa de mult[:-@]

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...