Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (712)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Dana, depinde cand ai avea ovulatia. Daca foliculul creste cu 1 mm pe zi,poate ajunge la o marime ok mai tarziu. Nu e musai sa fie 2 cm...Mi-a explicat aici o fata cand povesteam eu ca am avut 1.7 mm zi dr nu stia daca e corp galben, daca am ovulat...parerea mea e ca ar trebui sa mai faci o transvaginala peste vreo 7 zile. Cate zile are ciclul tau? Edit: Gaby zicea: 17 mm nu e neaparat mic, in prima luna am facut provocarea la 17 si a zis ca el considera 17 ca fiind minim pt matur. Eu zic ca ar putea sa mai creasca in sa ovulezi in 3-4 zile...
MeAlex aveam un ciclu de 28-30zile dar am observat ca ultima data mi-a venit la 27 zile. S-a cam dereglat,oricum asa dura a fost doctorita, a zis ceva de genul "si n-ai facut tratament pana acum?" si eu intreb "ce tratament"...ea pufnind in ras "anticonceptionale"...pai daca eu tanti vroiam copil de ce sa iau anticonceptionale? Mi-a demontat si testele pozitive de ovulatie,si progesteronul din ziua 21... Offf asa m-am saturat[bang] Ies in oras sa ma relaxez cu fetele,sa nu mai aud de ginecologi![:X] Va pup si bafta la teste fetelor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 235
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana, poate ai dat de o tampita...nu e f clar ca nu ovulezi. In mod normal se fac ecografii repetate ca sa vada ca ai ovulat...poate ai ovulatie tarzie. Ovulatia are loc cu 10-14 zile inainte de menstruatia urmatoare, deci daca luam in considerare un ciclu de 30 de zile, ovulatia ar avea loc in zilele 16 - 20, asa ca pana atunci ar creste foliculul tau si ovulatia ar avea loc. Se calculeaza prin raportare la urmatoarea menstruatie pentru ca faza luteala e fixa, nu ca cea foliculara ce variaza...cel putin asa spune la carte. Eu zic ca mai trebuie facute ecografii pentru ca poate fi prea devreme. Tu retine tot ce poti: daca ai avut dureri (de posibila ovulatie), test pozitiv de ovulatie, toate astea + ecografia si data la care va venit menstruatia viitoare si vedem atunci ce si cum. Oricum, ginecoloaga mi s-a parut tare neprofesionista. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, sa stiti ca va citesc doar ca n-am timp sa scriu [q] va pup pe toate, eu sunt bine, sunt ziua 18 dar inca prestam de zor [:D] asa ne-am obisnuit ca a inceput sa ne placa tare tare [:D] Cred ca o iau pe aratura pana la testare deja am doua teste, un surecheck si un first response si num mai pot de nerabdare sa le folosesc. Ce sa va spun, sunt plina de speranta. Pana la testarea mea abia astept sa felicit noi gravidute dintre noi ma rog pentru fiecare sa dea vestea cea buna. Va pup ca nu ma mai lasa Eva sa scriuuu........... YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa http://lt1m.lilypie.com/0dLup3.png Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot www.fertilityfriend.com/home/2ba005/ Tratament din 01 iulie 2011: Femibion 1 / zi, acifol 1 / zi, Cetebe 1g / zi , din 11 august si Aspenter 1 la 2 zile si Fallowise [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Katy felicitari pentru reusita la examene. Fetele eu am intrat sa va salut sa va pup si sper sa mai intru dar poate o sa am activitate si nu o sa intru. Deja ne-am pregatit bagajul e gata, buna dispozitie este asa ca speram sa avem un concediu placut. Va pup si o sa imi fie dor de voi si abia astept sa intru pe forum si sa citesc ca avem noi gravidute. [pup][pup][pup][pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor...va pupacesc pe fiecare in parte...am vazut ca aveti o listuta destul de lunga cu testari...va tin pumnii la toate si va doresc sa vedeti cele 2 liniute minunate....noi suntem bine , Matei creste vazand cu ochii, sambata viitoare implineste 3 luni si vom aavea si botezul, abia asteptam sa ne increstinam puiul, in rest este foarte energic, gangureste si rade toata ziua...are 6200 grame si 64 de cm, este un flacau mare....va pupacim pe toate si va tinem pumnii stransi.[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] Mami de Matei (09.06.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor, Tin pumnii pentru cele care astepata sa se intample ceva, vin rusii ...nu vin rusii, sper sa nu vina.. Eu am programare la doctorita mea abia martea viitoare, de cand Euroclinicul a fuzionat cu Regina Maria este asa greu sa prinzi o programare. Alearga saracii doctori in mai multe centre din Bucuresti de nu stiu de capul lor. Iar eu vreau neaparat in Euroclinic Floreasca, pentru ca m-am obisbuit acolo, asa ca trebuie sa astept. Daca nu ar fi vazut si sotul meu cele doua liniute, as tinde sa cred ca totul a fost in capul meu, ca am avut false senzatii de gravida si ca nu a fost decat o simpla intarziere. Apropos de intarzieri, de cand am intrerupt anticonceptionalele ciclul meu este mult mai lung - 32, 33 de zile, iar menstra foarte scurta 2-3 zile si foarte, foarte slab cantitativ. Sper sa nu fie altceva, vom vedea. Elenusht , fii barbata! exista o lege a compensatiei valabila universal. Problemele tale in casnicie vor fi compensate in alte laturi ale vietii - profesional, poate un bebe, dar singur o alta relatie amoroasa, care, cine stie, poate sa aduca si pe bebele visat. Spun asta din experienta, nu personala insa, ci a finilor mei, care dupa ce s-au chinuit ani buni sa conceapa un copil si apoi dupa cateva sarcini pierdute in luni mari (inclusiv sarcina oprita definitiv in evolutie la 7 luni), au divortat, iar acum, dupa numai doi ani de la divort, fiecare este casatorit cu o alta persoana si fiecare are cate un copil. Dumnezeu are planuri pentru fiecare si nimic nu lasa la voia intamplarii. Poate asa a fost voia lui, sa te desparti si sa o iei de la capat cu un om care te merita. Datorita profesiei in fiecare zi am de a face cu persoane care divorteaza si, crede-ma, stiu prin ce treci, intrucat preiau asupra mea o mare parte din tensiunea lor. Asa ca torul o sa fie bine, ai sa vezi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Nu am rezistat si am facut un test. A doua liniuta e palida, dar e acolo !!![pk][pk][pk] Sunt z26 a cm si Z11 DPO. Acum trei zile a iesit testul negativ, deci nu disperati pina nu vedeti rosu ok?[pup] Iau in continuare Aspirina si am reluat Utrogestanul[alcool] Fetelor, mooooooor de frica, nici nu stiu daca sa-i spun la al meu, daca e iar dezamagire, el a suferit parca mai mult ca mine... Doamne ajuta-ma macar de data asta, Doamne ajuta-ma ![ruga] [pup][pup][pup] de molipsire cit cuprinde, vreau sa va iau pe toate la Odisee. 4+ Doamne ajuta! Doua sarcini pierdute, 8 si 9 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Dana, poate ai dat de o tampita...nu e f clar ca nu ovulezi. In mod normal se fac ecografii repetate ca sa vada ca ai ovulat...poate ai ovulatie tarzie. Ovulatia are loc cu 10-14 zile inainte de menstruatia urmatoare, deci daca luam in considerare un ciclu de 30 de zile, ovulatia ar avea loc in zilele 16 - 20, asa ca pana atunci ar creste foliculul tau si ovulatia ar avea loc. Se calculeaza prin raportare la urmatoarea menstruatie pentru ca faza luteala e fixa, nu ca cea foliculara ce variaza...cel putin asa spune la carte. Eu zic ca mai trebuie facute ecografii pentru ca poate fi prea devreme. Tu retine tot ce poti: daca ai avut dureri (de posibila ovulatie), test pozitiv de ovulatie, toate astea + ecografia si data la care va venit menstruatia viitoare si vedem atunci ce si cum. Oricum, ginecoloaga mi s-a parut tare neprofesionista.
MeAlex am fost la Emilia Ghinda de la Medicover,era cam la 50 ani asa si am intrebat-o daca am vreo sansa luna asta si a zis clar "niciuna"... Si nici lunile urmatoare ca ovulatia mea e clar slaba si ingreunata de microchisturi. O sa tin cont luna asta de ce mi-ai spus,sa vedem ce si cum. Sper intre timp,dupa cele 6 luni sa ma lasati singura la aspirante! Asa imi dati si mie curaj! Pup[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...