Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de iulie-august 2004 * 78*


Recommended Posts

Multumesc pentru urarile de sf. Maria[flo][pup]am sa i le transmit mandrei[:D]...si eu urez de asemenea la multi anicu sanatate si bucurie tuturor Mariilor in special Mariei de Cristalina si Cristalinei!![flo][pup]

Mandra azi a sarbatorit la servici la mine,pentru ca de dimineatza s-a trezit cu gandul ca nu are pe cine sa serveasca cu bomboane si ca sa ii risipesc tristetea am luat-o in pelerinaj la facultatea de chimie[:D][:D]nu va spun ce happy a fost,ca au felicitat-o o gramada de oameni....la intoarcere am facut o tura de parc si am mai tintit cu bomboane vreo 2 fosti colegi de gradi....drept cadou a vrut "penar echipat cu un singur fermoar care se desface in 4"...m-am executat da' m-a costat 35 de lei...este al 3 lea penar cumparat[alcool],noroc ca incepe luni scoala[:D]

Si noi suntem pregatiti de scoala,io-mi fac probleme ca mandra nu va fi in stare sa stea locului si sa fie atenta timp de 50 de minute....asta pentru ca in ultimul an la gradi au fost lasati de capul lor....da' sper sa nu fie singura[:D][bang][alcool]

Ema si eu am avut o colega insarcinata in clasa a 10,toata lumea stia dar se facea ca nu observa.....la nemti este un pic paradoxal pe de o parte fac educatie sexuala timpurie pe de alta parte cunosc o familie de nemti care atunci cand baiatul lor a implinit 14 ani,i-au gasit o "fata" cu care sa-si inceapa viata sexualaid="size1">

Cori adik tot tu ai fost la sedinta,nu l-ai lasat si pe sotul tau sa socializeze un pic cu invatatoarea?[:D]

Ina ce situatie urata,normal inca de la 1 septembrie se stiu exact cum sunt incadrarile in invatamant,dar ei sunt secretosi din alte motive!!

Daria tinem pumnii sa iasa o superpetrecere!!!

Robi meii da'tare mai facut curioasa cine-i vecinul tau?

Lia[flo][pup]eu zic ca nu are rost sa fi as dezamagita de schimbarea invatatoarei,ar trebui sa-l pregatesti pe Danut sa vada schimbarea asta ca un avantaj pentru el si sa nu-si aminteasca ca-n prima zi de scoala a fost trist.....si vorba fetelor daca nu-i ok se poate schimba la alta!

hai pupicei[flo][pup]

 

filmuletze,filmulete noi,gorodeii,aripile mele,

gorodeii noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu sunt disperata...fusei la doctor sa vada ganglionul de dupa urechea Ioanei (care e deja cat o cireasa)[q] I-a dat un antibiotic puternic, Unasyn, si a zis ca daca nu cedeaza pana luni trebuie sa-l operam sa vedem repede ce este [q]

 

Acum m-a bagat direct la net...

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unasyn a luat si Giulik odata, sper sa va treaca buba si sa nu fie nevoie de nimic altceva, pup galusca mica [pup][pup][flo]

 

_______________________________________________id="red">

Daria & felina fioroasaid="Trebuchet MS">id="red">[zana]GIULIAid="Trebuchet MS">(2004 08 16) id="Trebuchet MS">id="red">cuid="Trebuchet MS">id="red"> [buburuza]Selaid="Trebuchet MS">id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristalina- Radu de cand era mic are in permanenta ganglionii mariti...l-am dus la mai multi dr, explicatia a fost ca s-au marit de la raceli repetate si nu s-au mai retras. Acum 3 ani i s-au umflat fff tare in ambele parti ale gatului, arata ca si cand avea oreion, am fost disperata...i-am facut analize, ecografie, am fost si la orl dar nu a pus nimeni problema de operatie. A luat antibiotic sirop si pentru ca nu mergea spre bine i-a pus branula si un alt antib mai puternic.Sfatul meu este sa NU citesti nimic pe net...am facut eu chestia asta si doare rau....

Fa-i analize, mai cere o alta parere...sanatate multa[flo]

Edit: ganglioni umflati dupa ureche a mai avut cand a facut varicela...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Mariilor si de la noi[pup]

am analizat situatia si in primul rand scuze ...dar m-am trezit vorbind de probleme care vin mai tarziu,deocamdata tre sa vorbim de scolari nu de sarcini la 15 ani jumate.Poate am parut ridicola cu prejudecatile mele dar a vorbit cred experienta mea de mama tanara....acum e cool...dar la 20 de ani sa legeni copilu cand altele studiaza,se distreaza...nu e chiar cea mai fericita posibilitate...la 16 ani oare....ce minte are copila aia?Ma rog,nu-i treba mea...treaba mea a fost sa vorbesc cu Monica dimineata...sa vedem ce putem face,discuta cu copiii nostri sa nu ajungem intr-o situatie critica si noi.Noi nu credem ca e cazul sa ne facem probleme...cand se viziteaza reciproc suntem acasa si noi mamele...la petreceri peste noapte nu merg...ei par copii cu capul pe umeri...darrrrr si

Selina trecea drept un copil de exceptie,sefa clasei,mama medic,tata inginer...si uite ca are burtica marisoara[alcool]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicule schimba medicul!!! Adenopatia si mai ales retroauriculara este frecventa la copii...Cand Luca avea vreo 2 ani i-a iesit unul..se tine sub observatie,(adica se masoara periodic,se observa alte modificari gen crestrea temperaturii)..Lui Luca i-a trecut in vreo 2 ani [:D]

Nu trebuia nici macar antibiotic! Uneori nu se poate preciza exact cauza..dar apare in urma unei reactii inflamatorii( bacteriene,virale,parazitare).

poate i-a dat antibiotic considerand ca nu este adenopatie..ci altceva..

 

Fa-i teste de sange ca sa stai tu mai linistita si lasa copilul in pace.

 

Cat este de mare? Este dureros? Cald? Moale sau dur?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Dragelor [flo] multumesc!

Cel mai bun lucru a fost ca am lasat balta uitatul pe internet...[:)]

 

Ca sa explic, Ioana are ganglionii mariti in mod normal, adica se simt la palpare.

Ei bine, asta a creScut de vreo cateva zile, dar asa mare, cat o cireasa.

O cireasa sub pielea unui copil atat de mic e ditamai galma! Deja se albise pielea pe el, ca si cum pielea nu mai era irigata de sange.

Nenea doctorul a zis ca reactii asa rapide si puternice se fac de obicei la infectii, dam un antibiotic cu spectru larg si ne gandim la altele daca nu reactioneaza dupa trei zile de antibiotic.

 

Medicul stie ca asta mica are ganglionii de dupa urechi mariti si se maresc si mai tare la orice nimic.

Anul trecut i-au aparut niste bubite, probabil de la caldura, s-au umflat ganglionii (nu asa mult insa) si mi-a zis "lasa-i cucoana ca dau ei inapoi" "cand" "in cateva luni!"[alcool] Dupa vreo saptamana m-am calmat dar prima data era sa-l bat [:D] ca nu trateaza cupilu![:D]

 

(nu cred ca mai e cazul sa spun ca az'noapte nu am prea dormit)

 

Olivia, nu cred ca e dureros. Asta cu moale sau tare nu pot sa o evaluez pentru ca nu-mi dau seama, e moale cred, mi s-au mai umflat mie si pare la fel ca aia...si e mobil zic eu. Nu e cald.

 

Ema, eu ca mama de fete vad rosu cand aud de din astea. Ma ia cu calduri.

Dar trebuie sa recunosc ca mi se pare remarcabila reactia colegilor si a scolii...

 

Ma duc la treburi. O zi exceptionala sa avem!

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

Cristale, uite ca de data asta as zice sa dai antibioticul. desi... merge si lasatul in pace ca va trece (ca eu una asa as face). tind totusi sa ii dau dreptate medicului care o stie pe Oana si a vazut evolutia. oricum, vorba fetelor, lasa internetul [:D]

Ioana, bravo ca s-a distrat mandra de ziua ei. las ca orele nu-s de 50 de minute acum, parca-s de 45. sau gresesc...?

Lia, ma alatur fetelor care spun ca nu e musai o tragedie. lasa o luna-doua-trei sa vezi cum se desfasoara trebile. nu pune de la inceput eticheta pe om... poate chiar e ok domnisoara.

va pup, sa aveti o zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-au anuntat de la gradinita ca o muta pe Ioana de la grupa ei cu educatoarea cu care se obisnuise la grupa educatoarei la care a fost Maria.[bang][alcool]

 

Imi vine sa le iau la bataie, ca deh, are fata colegii de grupa cu care e obisnuita...Aseara ma intreba "dar vine cu mine si prietena mea Gabriela?!" "Crina o sa stea cu noi la masutza?!" Ce sa-i zici copilului...

Acu' tre' sa ma duc la gradinitza sa vad ce e in capul lor!

 

Ma duc sa comand buchetele de flori pentru luni...incepe numaratoarea inversa! :))

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

Cristale [pup] pup toate trei fetele, sa treceti repede peste toate

Zic si io la multi ani de sf Maria, e clar ca sunt dusa rau de tot, am uitat sa o pup pe Mara pt asta... de cand nu mai e mama sa-mi aminteasca...

apropos de subectul spinos cu sarcina la adolescenti... Mara s-a despartit de preten pt ca incepuse sa o bata la cap ca ar trebui sa faca sex[alcool] m-a intrebat la cat am facut eu prima oara si cica generatia lor sunt cu 2 ani mai precoci... de unde le scoate nu stiu, am impresia ca ii invata la scoala la orele de educatie sexuala. una peste alta a decis singurica sa mai astepte cu asta asa ca i-a zis byebye domnisorului. Deocamdata sunt doar doua fete in clasa lor care au comis-o, baieti sunt mai multi care s-au orientat spre fete mai mari. ufff... ce bine de voi ca aveti copii mici[:D]

Lia eu sunt pentru tineri in toate domeniile, cred ca au alta educatie, alte mijloace de informare si mult entuziasm care pot sa compenseze lipsa experientei. Ma bucur de cate ori avem de-a face cu doctori tineri care stiu ca stau si studiaza tone de articole si studii pe net. La fel m-am bucurat si de invatatoarea cea blonda de 30 de ani, care a adunat sumedenie de tatici la sedinta (omu meu a fost sechestrat la domiciliu[:D]). Blonda in cauza e cea mai scolita invatatoare, cu nu stiu cate cursuri de specializare la activ drept pt care a si primit grupul cel mai mare de copii. Sfatul meu e sa astepti sa cunosti persoana, sper ca o sa fiti placut surprinsi!

Pup, we placut. Noi avem maine garden party la niste colegi care s-au casatorit, speram sa tina vremea cu noi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...