Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 62-


Recommended Posts

Luna asta nu se pune cum am avut ciclul pt ca facusem histero. In mod normal am un ciclu cu cheaguri, dureaza minim 4 zile, mai cantitativ in primele 3 zile si dureros. Culoarea singelui duce spre maro negru. Asa l-am avut de pe la 16 ani. Am fost eu si la doctor pe tema asta cand eram studenta si se uitau la mine ca la o persoana care n-are ce face...Dar cum daca eu schimbam tampoane extraordinar de des, nu puteam iesi pentru 3 ore in oras ca ma patam sigur: trecea prin tampon, venea flux atat de mare astfel incat bietul tampon maxi ultra si super night era depasit. Acum dupa histero am avut rosu rosu singele. Nu stiu exact legatura, asa aveam senzatia citind pe aici, dar poate ca nu fiecare din fetele pe care le-am urmarit isi analizasera toate hormonalele astea si poate ca am tras concluzii gresite. Eu ce sa spun...Mie nu mi se pare mare estradiolul tau. Stiu ca ai spus ca e de dorit pana in 50, sau in jur de 50 (parca ai spus ca asa ti-au zis cei de la viena) dar eu efectiv nu am cum sa ajung la valoarea aia. N-am avut decat o singura data E2 in jur de 60 si asta a fost dupa ce am luat AC pt fiv....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tot in legatura cu menstruatia aia, la un moment dat m-am obisnuit, am invatat sa ma descurc, sa iau piafen si cand a aparut nurofenul am luat din ala. chiar ma gandeam zilele trecute ca reclamele astea la nurofen si altele asemenea ar trebui interzise. stiti reclamele alea: ai o durere legata de asa ceva? ia nurofen. reclama ar trebui sa spuna ca daca durerile alea sunt in fiecare luna ar trebui sa te duci la doctor nu sa te amagesti cu pastilele lor. si si alea cu maxi/ultra/night intra tot la categoria asta. eu am endo in ziua 10 de 12 mm fara sa iau nimic. luna asta am facut histero in ziua 6 si mi-a zis octorul ca era gros endo. dar cam asa il am de 12 mm in ziua 10, in ziua 11 ovulez....inca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

endo de 12mm in z10 de cm mie personal nu mi se pare mare; ma gandeam ca o sa ne zici ca il ai de 18-20 mm, dar asa, sincer, nu cred ca este anormal. ok, dr care ti-a facut histero ti-a zis ca este mare endo, dar nu ti-a zis cat de mare? depinde cu ce compari e2ul meu, adica cu al cui. daca il compar cu al unei prietene care il are 30 in z3 de cm, il am mare. daca il compar cu al tau care este din 3 cifre, al meu pare ok. cand m-am dus la viena pt fiv1, e2ul maxim avut pana atunci fusese 60 iar dr mi-a zis ca este mare pt z2-3 si ca sunt hiperestrogenica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sabina hai sa iti spun o "poveste". o colega de birou se vaita de cand se stie ca are cm luuung si in primele zile f abundent, de isi punea 2 tampoane maxi o data sa faca fata. a zis ani de zile la toti dr la care a fost si toti i-au zis ca asa e ea. a avut o rana la col care nu mai trecea, a cauterizat-o si pana la urma tot i-a reaparut. pana la urma dr gineco la care e acum i-a dat sa faca mai multe analize ed sange si i-a recomandat sa se duca la un hematolog. am dus-o la dr U care i-a facut teste pt fragilitate capilara - i-au iesit la maxim. acum ia Tarosin vreo 6 pastile parca zilnic, nu mai siroieste chiar asa, ranile s-au mai atenuat (le face inclusiv de la recoltarile pt PAP, de la periuta), iar dentistul a remarcat ca nu mai sangereaza atat de mult la orice interventie. Ideea e ca daca ai impresia ca ceva nu e in regula, sa perseverezi. Eu am batut-o mult la cap dupa ce am inceput sa merg la fundeni si mi s-au facut niste teste in plus (factorul von willebrand de ex). am citit despre el si mi s-a parut ca i se potriveste si am rugat-o sa vina cu mine, dar pana nu a trimis-o ginecologul nu am putut sa o conving. acum legat de ceea ce valorile pe care cei de la Viena vad ca le vor. mi se pare ca ceea ce vor ei e un fel de pat al lui procust. pt un TSH in limite normale dar mai mare de 2 sa dai tratament ??? --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, qiao, pt un tsh de 2.3 am primit 25 mcg de l-thyroxine. si cica o sa il iau pe viata. cum ziceam, fiecare dr cu parerea lui. uite acuma cand scriu randurile astea, imi amintesc ca atunci cand am avut iar tshul "mare", adica 1.5 si e2ul cel mai mare (87), eram dupa 10 zile petrecute la un soare f f puternic si unde era un fus orar de -7 ore fata de romania. stiu ca in zilele alea am avut o mare dilema: cum naiba iau l-thyroxine? dupa care fus orar? pana m-am decis, vreo 2-3 zile n-am luat deloc l-thyroxine, apoi am luat medicamentul dupa fusul orar al locului unde ma aflam. adica luam l-thyroxine la 7 dimineata ora lor, care in romania era defapt 2 dupa amiaza. cred ca faptul ca am luat decalat medicamentul plus cele 2-3 zle in care nu am luat deloc, mi-a derutat tiroida. la 6 saptamani dupa ce am revenit acasa (deci la fusul orar obisnuit), a scazut si tshul la 1.1. mai cred si ca daca as opri tratamentul, iar ar creste tshul. iar probabil e2ul a crescut asa de la soarele puternic care a zgandarit hipofiza si de la tiroida derutata in perioada aia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sabina ai pm --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...