Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 62-


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui aristica
denisaaa draga de tine! Uite, chiar daca-i tarziu, iti ofer un capucciono, de dragul timpurilor de mult apuse, si un ceai pentru zanica Denisa[pup] Mai fetelor, eu n-am crezut c-am so recomand vreodata pe aceasta doctorita, dar, in aceste doua cazuri, am s-o fac. crisia si accumaria va puteti duce la doctorita Miciner Silvia, pe care o gasiti la Anais Medical Center unde preturile sunt piperate, iar pentru a intra la ea, stati la coada cel putin 2 ore, desi e clinica privata. Sa nu cumva sa faci acolo vreo analiza, ca-s triple la pret fata de Medlife, iar rezultatele vin si de 10 ori mai greu, ca n-au laborator propiu. De ce o recomand? Pentru ca e si la CF2 si va va chema la ea, la camera de garda. Veti face orice interventie la spital, va spune exact cat va costa substanta de contrast. Ei ii dati de fiecare data 50 lei (la spital, ca la Anais platiti consultatia jos, in hol, iar ea are procent din acesti bani). Va face bilet de internare, terminati investigatia in aceeasi zi, va da si externare si tratament. ATENTIE MAREEEE!!! Incearca sa prinda orice cuplu pentru banuti. Va va trimite sa faceti nalize inutile (deci duceti-va cu analizele voastre). Va incerca sa va spuna ca sotul are mari probleme si-l va trimite la asa-zisa embrioloaga Mioara Matei, care scoate cam toti barbati cu oligoastenoteratozoospermie. Sa nu puneti piciorul in clinica Genesys Ferility Center, ca acolo nu veti primi nicio factura si chitanta, iar ele va vor umfla preturile!!! Deci drumul trebuie sa fie simplu: Sunati la Anais, faceti programare la ea, va duceti cu absolut toate analizele in copie, ii spuneti ca vreti sa faci histerosalpingografie la CF2, cand e ea pe tura. daca vreti histeroscopie, la fel, dar ii spuneti ca vreti sa veniti doar la Spital. Pentru discutia de la Anais sa aveti la voi minim 300 lei. doamneee, am ajuns s-o recomand pe Miciner[batcap][batcap][batcap] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
aristica, multumesc. Eu chiar de spital si statul la cozi vreau sa fug...am experienta cu Municipalul aaaaaa si cu sp Panduri, am facut o urografie in 2008, sa nu mai vorbesc de preturi, m-a costat mai mult la spital decat la clinica. Urografia am facut-o ca i s-a parut unui medic (la ecografie)ca am pietre la rinichi [alcool] Bineinteles ca nu aveam nimic. Eu am incercat sa-l conving pe dr Albu sa fie de acord cu HSG-ul dar, a zis ca nu am nevoie dau banii degeaba. Nici la sot nu sunt probleme a facut spermograma (normo), spermocultura, test MAR, echografii - a fost la 3 urologi. Sotul a fost si la Mihalca, i-a prescris acid folic (mai intai l-a intrebat de ce a venit), in asta a constat consultatia. La sfarsitul lunii trebuie sa merg din nou la A, ne-a recomandat FIV pe ciclu natural si ne-a lasat sa ne gandim pana in sept (din iulie).... a zis ca nu am sanse sa raman insarcinata natural daca nu am ramas pana acum si pierdem timpul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui accumaria
crisia la tine ar trebui sa fie mai simplu cu convinsul... din moment ce nu ai ramas deloc... ar trebui ei sa se gandesca la asta in primul rand... alte analize ce ai mai facut?
Am facut toate analizele posibile, inclusiv pe cele de trombofilie, mai putin mutatiile, le fac numai daca raman insarcinata. Tocmai asta este, toti zic sa mai incercam. Nu suntem fumatori si nici nu avem cazuri de infertilitate in familie. Poate suntem incompatibili. Mai glumesc cu sotul... i-am zis sa ne alegem fiecare pe altcineva sa vedem daca reusim asa.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisia vrei sa spui ca tu nu stii daca ai sau nu trompe infundate, daca ai sau nu endometrioza sau cine stie ce alte balarii si ti se spune sa mergi direct la FIV? din punctul meu de vedere fiv-ul nici nu e sigur, e stressant si e si scump. poate ca doctorul stie de ce recomanda fiv. din punctul meu de vedere, ar fi bine sa-ti zica si tie. as mai adauga doar ca eu, in locul tau, as verifica macar trompele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na
crisia vrei sa spui ca tu nu stii daca ai sau nu trompe infundate, daca ai sau nu endometrioza sau cine stie ce alte balarii si ti se spune sa mergi direct la FIV? din punctul meu de vedere fiv-ul nici nu e sigur, e stressant si e si scump. poate ca doctorul stie de ce recomanda fiv. din punctul meu de vedere, ar fi bine sa-ti zica si tie. as mai adauga doar ca eu, in locul tau, as verifica macar trompele
Exact asta vreau sa fac, sa fac un HSG, daca am trompele infundate sau alte probleme, pot sa incerc mult si bine, ca nu raman insarcinata. Dupa asta o sa fac o histeroscopie, ma gandesc ca la endometrioza ar trebui sa am niste simptome...totusi, e bine sa verific. Nu stiu daca decizia de FIV este buna, mi se pare "drastica" din moment ce nu am eliminat toate cauzele posibile. A zis ca nu este cazul sa mergem pe "bajbaite", daca nu am ramas insarcinata pana acum (am 34 de ani) va fi greu sau imposibil sa se intample de acum incolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisia...asa cum probabil ai citit si tu pe forumul asta sunt o multime de femei cu cauze necunoscute carora le-au reusit sau nu fiv-urile, multe din ele au ramas insarcinate prin fiv, altele natural, altele natural+diverse miracole. e greu si nici timp nu e de pierdut. dar eu, daca as fi in locul tau, as vrea sa stiu macar ce e cu trompele alea sa stiu sigur daca sunt numai caz de fiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisia, am aceeasi varsta ca tine. Eu am ramas de 2 ori, dar am pierdut sarcina. Ma bucuram ca am gasit o explicatie in trombofilie, dar acum nu mai raman. Vreau sa exclud problemele de problrme pe trompe sau uter si pe urma, mai vedem... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex salut m-am uitat pe graficul tau si am zambit ca am trecut odata si eu prin monitorizari, temperaturi:)...luni de zile mi-am luat temperatura. la cat de putin ma pricep eu, eu zic ca arata super graficul ala. si progesteronul pare bun dupa ala. ai facut vreo histeroscopie dupa necazul cu sarcinile pierdute? poate vreo sinechie cine stie ce balarie a fi pe acolo. si acum discut o problema delicata: eu luna asta dupa histeroscopie, am avut un ciclu de 4 zile cu singe rosu, necantitativ (am citit ca oricum nu ar trebui sa fie mai mult de 30 ml), cu 2 zile de spotting inainte...urasc spotting-ul. eu urmaresc acum manifestarile de la menstruatie pt ca mi-e teama de sinechii dupa histeroscopie. stiti ceva sa-mi spuneti despre asta? faptul ca nu a fost cantitativ, ar trebui sa ma bucure. valoarea mea mare la estradiol spune ca ar trebui sa am un endometru gros si implicit ciclu cantitativ. sper sa fie ok.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, sper sa ai dreptate...asa am zis si eu, temperaturi asa mari am avut doar in sarcina sau...cand aveam febra :D. Doar ca de aseara am un spotting roz, acum a devenit maroniu, e extrem de putin (se vede doar pe servetel, scuze de prea multe detalii) si sunt in 10 dpo. Cred ca te-am indus in eroare, ai vazut temperaturi pana in 18 dpo...doar ca eu am pus temperaturi in avans pentru zilele urmatoare ca sa vad ce zice graficul, daca imi zice ca e sarcina, si apoi am uitat sa sterg. Nu am facut decat ecografii si analizele de infectii, niciun medic nu a considerat necesar sa imi verifice trompele si uterul...de asta vreau sa cer eu...Eu ma gandeam ca daca nu am facut infectii, nu ar avea de ce sa se infunde trompele, desi am citit ca pot fi afectate in urma chiuretajului...la sinechii nu m-am gandit pana de curand... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu ce sa zic de mine care n-am avut in viata mea o infectie si am trompele infundate...si m-au banuit si sucit si facut zeci de analize ca in ziua de azi numai cand aud de un banal Papa Nicolau ma enervez. si de fiecare data n-aveam nimic. nici in singe anticorpi nu mi-au iesit. eu cum citesc diverse tampenii, am citit de curand ca si un estradiol mare poate duce la infundarea trompelor. si sa stiti ca am citit ca un estradiol mare ofera protectie colului. nu bag mana in foc pe ce au scris altii. nu sariti[:I]. dar era un articol. sigur pot fi diverse motive, mai multe decat numai infectii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Estradiolul meu era in interval...dar cine stie? Nici eu nu am avut nicio infectie...mi-e ciuda pe cele care fara vreo analiza raman gravide din prima si eventual au mai facut si avorturi la cerere..nu vreau sa judec pe nimeni, dar parca prea e nedrept... Edit: Mi-am actualizat graficul, acum e mai trist... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...