Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 62-


Recommended Posts

eh asta e. dar au si ele necazurile lor. eu am o amica pe care am cunoscut-o in spital anul trecut. renuntase de 3 ori si acum nu mai ramanea. am fost tentata sa ma uit uracios la ea dar sa stii ca am vazut ca suferea si, cred ca cel mai rau si greu lucru dintre toate, era teama asta continua ca acum nu se intampla pt ca cineva de sus o pedepseste. cred ca e greu de trait cu asta. eu una ma bucur mult ca nu trebuie sa mai duc si asta pe cap dar, mai ales de fata respectiva, mi-a fost destula mila. si, desi nu sunt bisericoasa defel si deloc (spre nenorocul meu) chiar nu cred ca cineva de sus pedepseste pt ceva. nici pe noi cele care spunem ca nu intelegem cu ce am gresit nici pe cele care au decis poate gresit cand erau mai tinere. asta cu pedepsele e dupa ce murim nu? eu asa stiu si asa vreau sa cred. pe mine ma enerveaza situatiile urmatoare (am mai scris eu pe forum la un moment dat): am multe cunostinte care-si dau cu parerea!!! desi eu n-am dat niciodata detalii despre cazul meu si descoperi ca 1) asociaza tratamentele de fertilitate exclusiv cu probleme masculine, 2)artificial pt ei inseamna ca nu sunt copiii tai 3)primesti sfaturi cu rute gps spre diverse manastiri cu precizarea: ar trebui sa te mai rogi putin. 4) habar nu au de anatomia aparatului reproducator feminin. am un coleg care m-a uimit cat de mult s-a chinuit intr-o zi sa-mi explice cum sotia lui care este insarcinata are colul stramt (asa i-a zis doctorita). si bineinteles ei stiau acest lucru de dinainte. am ascultat linistita aberatiunile si l-am intrebat ce inseamna col stramt si 2) i-am zis ca sunt f uimita cum a putut doctorita sa-si dea seama de aceasta conditie a femeii, dar mai mult sunt uimita de cum cei doi soti au putut sa "depisteze" asa ceva. nu m-a lamurit si chiar era imposibil sa discutam asa ceva prea mult timp. am venit acasa, m-am gandit, m-am gandit si mi-am dat seama!!!! omul nostru confunda colul cu vaginul si incerca sa-mi spuna cu subinteles, un aspect de lauda si misoginie probabil... anume ca sotia lui este in limbaj popular "stramta" sau ca el este "dotat". una din 2. si mai am: de curand o asistenta la recoltare de singe m-a compatimit spunand ca un vaccin pt hepatita b este scump. no comment. si din categoria povesti cu soacra: soacra mea a venit la marele centru universitar din iasi sa-si testeze TSH cu trimitere la un anumit doctor. trimitere din asta de la medicul de familie. eu n-am putut da detalii despre TSH-ul meu pt ca nu ma inghit prea bine cu soacra si e tare bine ca nu stie nimic despre mine. am indraznit sa-i spun ca era mai simplu daca facea analiza asta direct la laborator si se uita pe intervale. a sarit arsa ca este prea scumpa pt ea si asta e: daca o poate face gratis bine daca nu nu. ei ce-ar fi spus draga mea soacra daca ar auzi cati bani dau eu numai pe analize daramite pe fiv si ce-mi mai trece prin cap....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi e si mie mila de fetele astea, dar mai mult de cele ca noi... Ai dreptate a propos de cei care le "stiu pe toate" si dau sfaturi...si pe mine ma enerveaza...mai sunt si ideile: "poate nu e momentul", "bebe vine cand vrea", "nu te mai stresa atat", "cum poti calcula cand trebuie prestat?", etc...Intamplator, ai mei au aflat ca am luat cativa ani anticonceptionale, aveam 20 de ani, nu avea acces la informatie ca acum si ginecologul mi le-a recomandat pentru tratarea unui fibrom...e drept, nu mai am fibromul (era destul de mare) dar nu s-a pupat prea bine cu trombofilia...Mi-au zis ca e vina mea, ca daca nu luam anticonceptionale, nu pateam asta...e incredibil cat de usor pot pune oamenii verdicte...si legat de ce? De medicina...ca si cum toti se pricep la asta... Foarte tare confuzia dintre vagin si col...stiu si eu multe cazuri de genul asta...Asta imi aminteste de o mamaie din satul bunica-mii care credea ca pe unde iese copilul, iese si pipi! Nici nu stiu ce cred, daca e vreo pedeapsa pentru o greseala de acum sau nu...stiu doar ca imi doresc sa inteleg de ce...sau macar sa pot accepta ca nu se poate...sunt genul care crede ca totul are un sens sau o explicatie, cat de cruda ar fi ea... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu mai am cunostinte din astea super suparate ca au fete si nu baieti si invers[:D] si-mi spun mie acest lucru. fiind la mintea cucosului ca am eu ceva de n-am facut copii de atata amar de timp. sau necajite se plang de cum le strica copilul vacanta si nu se pot odihni la mare. Me Alex o sa invingem. punguta sa ne tina pt ca toata problema asta cu infertilitatea nu mi se pare decat foarte scumpa si plina de medici incompetenti. cel mai mult nu-mi place la un doctor cand nu recunoaste domle ca a gresit ceva, ca nu stie, nu spune ca nu stie, se baga sa faca si nu stie, ca nu-si asuma nici o responsabilitate etc. cel putin in romania e ingrozitor. mie mi-au facut anul trecut drilling ovarian si n-aveam nevoie. nu era cazul. si conform biletului de iesire din spital am avut 3 doctori in operatie.+ al patrulea anestezistul. eu am fost fer convinsa ca au vrut sa vada cum se face[:D] si cand la ATI imi citeam ingrozita fisa, doctorita de la ATI a venit la mine si mi-a zis sa nu cred tot ce scrie acolo: doctorii mai scriu multe si pentru casa de asigurari!!!!!!!!! NO COMMENT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica ai perfecta dreptate. noroc ca nu le stim pe toate. am o colega in birou care are un baietel de 5 ani si imi tot zice ca daca stia tot ce a auzit de la mine in ultimul an despre facut copii nu se mai apuca [:D] si ei i-a iesit usor, a vrut chiar sa raman intr-o anumita zi (aniversarea casatoriei) si zice ca chiar asa s-a intamplat. crisia eu mi-am facut in iunie-iulie niste monitorizari eco sa vanez ovulatia [:I] pe la cine am apucat la clinicile medlife si am nimerit o data la dr Bican Florin. eram dupa IA si deja hotarasem cu Albu ca o sa fac FIV, omul insa imi tot zicea ca ar fi bine sa fac o HSG sa vedem cum mai stau cu trompele, ca de ovulat ohooo, eram ca pomul de Craciun si poate puneam iar de o naturala. eu nu si nu, ca mai bine as face o histero, eram cu piticul ca am facut sihechie dupa IA. Nu stiu daca el face, dar ai putea merge a o consultatie la el sa iti dea trimitere pt HSG. Eu am avut-o pe lista de investigatii initiale data de Albu acum 1 an, dar programarea mi-au facut-o la altcineva (Ionescu Oana). Din fericire nu am mai ajuns sa o fac - mi s-a facut rau inainte sa intru in cabinet si am avut parte doar de o perfuzie cu Ca si glucoza, iar peste vreo 2 sapt aflam ca sunt insarcinata natural. Cumnata mea a fost pacienta lui Marinescu la Giulesti, nici ea nu ramasese niciodata insarcinata, amandoi analize perfecte; a facut acolo si HSG si histeroscopie, le-a luat pe rand. Acum am un nepotel de 1 luna dupa 2 FIV, al 3-lea nefinalizat si 1 FET. Apropo de comentarii de pe margine, si o buna prietena (are 2 copii) si cumnata cand m-au auzit cu trombofiia si cu tot ce inghit m-au intrebat mirate de ce nu iau Elevit [:D] Asa cum a zis si aristica, stim numai ce ne doare si cu ce ne-am confruntat. denisa [pup] fetele ! Ce mai face zgubilitica mica ? La tine ma gadesc de cate ori ma apuca disperarea si imi fac curaj [flo] MeAlex ce crezi ca nu merge acum ? si eu mi-am luat temperatura vreo 3-4 luni la recomandarea unui dr inainte sa ajung la Albu si am renuntat, mai mult ma stresam si eu si sotul. La 3 luni de cand nu am mai monitorizat am ramas natural. stiu ca e usor de dat sfaturi, dar nu ma pot abtine in cazul tau: bucurati-va de viata, relaxati-va vreo 2-3 luni, fara monitorizari, analize etc. La 34 inca nu ticaie nimic, nu o transforma in obsesie ca si asta e cauza de infertilitate. Eu am inceput sa aud tic-tac-ul abia dupa 40, bine eu cred ca am probleme cu urechea [:D] accumaria tu chiar nu ai de ce sa faci HSG, daca ramai trompele sunt OK. nici histeroscopie nu prea vad rostul. uterul retrovers poate ingreuna putin, ai grija la pozitiile din kamasutra (zic si eu din auzite nu dati cu rosii) Eu zic ca mai bine investighezi de ce sarcina nu evolueaza. De la Fundeni nu ai nici un tratament pregatitor pana acum ? Du-te si cu analizele cu mutatiile. ar trebui sa incepi anticoagulant cat mai repede dupa ce ai test pozitiv. am auzit de fete care au facut de capul lor chiar de la ovulatie. [pup][flo] la toate fetele --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiao, eu ma stresez cand cand nu stiu sigur cand am ovulat...sotul nu e f implicat, stie doar cand e testul de ovulatie pozitiv (eventual), dar nu ii fac program de prestat. Monitorizand temperatura si facand teste de ovulatie, am aflat ca nu ovulam cand credeam eu si ca prestam prea tarziu. Anul asta am facut doar o ecografie trans, fara alte analize. In timpul lunii sunt cuminte, ma enervez doar cand apare menstruatia [:D]. Fiecaruia ii ticaie ceasul diferit, la varste diferite[:)]. Asa e, stim doar lucrurile cu care ne-am confruntat si e normal, ca doar si medicii au specializari...dar oamenii care nu au auzit macar de trombofilie nu ar putea sa se stapaneasca un pic, sa nu isi dea cu parerea? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alex la mine nu ticaie niciun ceas, dar ma scoate din sariti al consortului, ca ala e pus deja sa sune in 9 luni, mai exact, anul viitor, in mai[:D] qiao poate ai otita? [:-)))][:-)))][:-)))] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing
aristica ai perfecta dreptate. noroc ca nu le stim pe toate. am o colega in birou care are un baietel de 5 ani si imi tot zice ca daca stia tot ce a auzit de la mine in ultimul an despre facut copii nu se mai apuca [:D] si ei i-a iesit usor, a vrut chiar sa raman intr-o anumita zi (aniversarea casatoriei) si zice ca chiar asa s-a intamplat. crisia eu mi-am facut in iunie-iulie niste monitorizari eco sa vanez ovulatia [:I] pe la cine am apucat la clinicile medlife si am nimerit o data la dr Bican Florin. eram dupa IA si deja hotarasem cu Albu ca o sa fac FIV, omul insa imi tot zicea ca ar fi bine sa fac o HSG sa vedem cum mai stau cu trompele, ca de ovulat ohooo, eram ca pomul de Craciun si poate puneam iar de o naturala. eu nu si nu, ca mai bine as face o histero, eram cu piticul ca am facut sihechie dupa IA. Nu stiu daca el face, dar ai putea merge a o consultatie la el sa iti dea trimitere pt HSG. Eu am avut-o pe lista de investigatii initiale data de Albu acum 1 an, dar programarea mi-au facut-o la altcineva (Ionescu Oana). Din fericire nu am mai ajuns sa o fac - mi s-a facut rau inainte sa intru in cabinet si am avut parte doar de o perfuzie cu Ca si glucoza, iar peste vreo 2 sapt aflam ca sunt insarcinata natural. Cumnata mea a fost pacienta lui Marinescu la Giulesti, nici ea nu ramasese niciodata insarcinata, amandoi analize perfecte; a facut acolo si HSG si histeroscopie, le-a luat pe rand. Acum am un nepotel de 1 luna dupa 2 FIV, al 3-lea nefinalizat si 1 FET. Apropo de comentarii de pe margine, si o buna prietena (are 2 copii) si cumnata cand m-au auzit cu trombofiia si cu tot ce inghit m-au intrebat mirate de ce nu iau Elevit [:D] Asa cum a zis si aristica, stim numai ce ne doare si cu ce ne-am confruntat. denisa [pup] fetele ! Ce mai face zgubilitica mica ? La tine ma gadesc de cate ori ma apuca disperarea si imi fac curaj [flo] MeAlex ce crezi ca nu merge acum ? si eu mi-am luat temperatura vreo 3-4 luni la recomandarea unui dr inainte sa ajung la Albu si am renuntat, mai mult ma stresam si eu si sotul. La 3 luni de cand nu am mai monitorizat am ramas natural. stiu ca e usor de dat sfaturi, dar nu ma pot abtine in cazul tau: bucurati-va de viata, relaxati-va vreo 2-3 luni, fara monitorizari, analize etc. La 34 inca nu ticaie nimic, nu o transforma in obsesie ca si asta e cauza de infertilitate. Eu am inceput sa aud tic-tac-ul abia dupa 40, bine eu cred ca am probleme cu urechea [:D] accumaria tu chiar nu ai de ce sa faci HSG, daca ramai trompele sunt OK. nici histeroscopie nu prea vad rostul. uterul retrovers poate ingreuna putin, ai grija la pozitiile din kamasutra (zic si eu din auzite nu dati cu rosii) Eu zic ca mai bine investighezi de ce sarcina nu evolueaza. De la Fundeni nu ai nici un tratament pregatitor pana acum ? Du-te si cu analizele cu mutatiile. ar trebui sa incepi anticoagulant cat mai repede dupa ce ai test pozitiv. am auzit de fete care au facut de capul lor chiar de la ovulatie. [pup][flo] la toate fetele --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Qiao la dr A de la Medlife sunt si eu. Am primit si au aceeasi lista cu analize, o parte le aveam facute din proprie initiativa, am facut doar profilul de trombofilie care a iesit bine. Mutatiile nu am vrut sa le fac, probabil 80% dintre femei au aceste mutatii. Daca raman insarcinata le fac, daca nu, nu. Ecografia pentru monitorizarea ovulatiei am facut-o cu dr Andronescu in iulie, dr A. era in concediu, stiam ca am ovulatie lunara confirmata si cu teste de ov si ecografic. Pe lista cu analize sunt trecute si HSG si histero dar, HSG nu crea sa-mi faca, a zis ca nu e cazul. Mai degraba imi face histero inainte de fiv (mi-a recomandat pe ciclu natural ca am ovulatie lunara cu foliculi pe ambele ovare). In sept merg din nou la dansul(trebuie sa-i arat TSH ca ma streseaza cu el) poate il las sa-si faca damblaua cu histero, pe urma merg in alta parte si fac HSG. Daca am trompele infundate astept mult si bine ca nu se intampla nimic. Nu am stiut ca sotia lui este medic endo...ma tot intreba la cine merg, mi-a zis ca imi recomanda pe cineva de la Medlife...i-am spus ca la Medlife merg DOAR pt el nu pentru aalize si nu pentru alti medici. Sper ca nu s-a suparat![:)] Vitamine iau si eu cateva, dl dr a fost surprins cand i-am spus ca dr U nu mi-a dat niciun tratament, probabil s-a obisnuit cu fetele care fac injectii. Ar fi bine sa gaseasca ceva, sa stiu ca exista o cauza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] te otita nu ma tratez ! mai bine mai bag niste vata in urechi sa nu mai aud ticaitul. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danezza cand te duci la eco? Sau ai fost deja...[:I]. Sper ca sunteti bine, si tu si bebe, si totul decurge normal. [pup] MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisia, de asta m-am bucurat cand am gasit mutatiile: aveam o explicatie. Altfel nu mai aveam puterea sa mai incerc. As merge si eu la Medlife la dr. A, dar nu stiu daca imi permit acum (eu nu lucrez de 4 luni)...stiu ca e un medic f bun... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...