Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 62-


Recommended Posts

crisia legat de analizele de trombofilie, eu am ramas cu un mare DACA. Pt ca nu aveam antecedente de sarcini pierdute, nu mi-sa dat sa fac investigatiile respective decat dupa ce am ramas natural (ma pregateam de fiv), cand am fost la eco de 5 sapt. am primit rezultatele f repede - o sapt - si asa am descoperit mutatiile, dr A mi-a dat sa incep imediat Clexane. el nu era in tara, am vb prin sms, cand s-a intors si am facut eco se oprise deja, chiar in sapt in care am facut injectiile. asa ca nu am putut sa nu ma gandesc ca probabil am inceput prea tarziu tratamentul cu anticoagulant sau ca poate a fost doza insuficienta. la dr U am ajuns abia dupa chiuretaj. acum sunt usor paranoica, prefer sa raman insarcinata controlat (oricum natural vad ca nu ne mai iese) sa stiu ca incep clexane in timp util. nu stiu daca asta a fost cauza opririi, dar macar pe balaurul asta il cunosc acum si stiu cum sa ma bat cu el mi-am amimtit cum a foat la mine cu HSG. era pe lista, a zis sa o fac, mai aveam si alte investigatii de completat la dosar. cand am revenit cu tot dosarul si am zis ca HSG nu am apucat sa o fac, mi-a zis ca sa nu o mai fac. i-am zis ca aveam facuta deja programare si a ramas sa o fac. ma gandesc acum, daca o ai pe lista standard de investigatii, ce te opreste sa te programezi la medlife sa o faci la dr la care picasem si eu ???? eu nu am avut altceva in plus doveditor ca m-a trimis Albu sa o fac. doar la histeroscopie a fost mai strict. macar scapi de pitic. succes ! la FIV nu mai conteaza trompele. dar daca descoperi ceva in neregula cu ele si rezolvi, cine stie ... poate scapi de FIV [:D] NU ma pot abtine sa nu fou optimista - sunt in concediu si deci ceva mai relaxata. [pup] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bine dar in principiu chiar daca sunt inutile in FIV sunt foarte importante trompele astea. sau ma rog starea lor. sunt femei care s-au chinuit cu hidrosalpnix (sper c-am scris corect). si fiv-ul cu hidrosalpnix nu e un succes decat daca infectia este foarte putina sau deloc (daca exista starea asta). eu am o prietena care tare se mai chinuie cu diagnosticul asta si are si incredere oarba in medicii la care merge. pe scurt zic ei ca inca nu e caz de fiv....dar nici nu i-au curatat tot pe acolo...si a trecut pana acum prin 2 laparo si instilatii. si ea nu avea nici un simptom, dureri nimic. tare greu l-au depistat pt ca a trebuit sa treaca prin inseminari artificiale, histeroscopie, pastile de la aspirina + duphaston pana la toate neamurile de vitamine. si l-a depistat la HSG. apoi au urmat laparo si instilatii. dar inainte de asta....toti doctorii o trimiteau acasa sa mai incerce si cand nu mai puteau de gura ei ii dadeau cate o aspirina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MeAlex si mie preturile de la Medlife mi se par mari, in alta parte sunt la jumatate de pret. Pana anul acesta nu am intrat intr-o clinica Medlife, daca dr A ar lucra si in alta parte ar fi perfect, scap de 1-2 h de asteptare de fiecare data cand merg la consult ... sa nu mai vorbesc de fetzele celor de la receptie!!! Eu l-am ales in urma comentariilor de pe DC, nu este un medic comunicativ dar, este atent, iti raspunde la intrebari, explica. Qiao asa cum i-am spus si lui Alex, preturile de la Medlife sunt mari, cu histero sunt de acord ca e mai complexa dar... sa dau 700 lei sa-mi pulverizeze o substanta in... [:D] mi se pare mult. La Regina Maria costa 350 lei si la Medsana 400 lei. Stiu ca la FIV nu conteaza trompele .... e bine sa le verific...asa cum ai zis si tu scap de pitic. Imi pare rau ca am pierdut timpul cu profesori, conferentiari .... care se multumeau sa ne spuna "mai incercati". Ca sa nu mai vb de:"gandeste-te cati bani au dat unele femei pe anticonceptionale, tu ai facut economie!" Mi s-a parut aberant! Concediu placut [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci mai bine ma intorc la dr meu de la Regina Maria...ma intelegeam f bine cu el... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cumnata la Giulesti le-a facut moca (HSG, histero) si e f multumita de serviciile de acolo. mi-a zis si mie sa merg, dar eu nu ma desprind de Albu, e pastila mea de stare buna. tare faza cu aspirina ! aporpo, hidrosalpinx-ul nu se vede la eco ?? --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la 2 medici la Giulesti...am renuntat pentru ca nu prea iau in seama trombofilia, unul dintre ei mi-a spus ca nu s-a dovedit ca ar exista o legatura intre pierderea sarcinilor si trombofilie...as fi apreciat daca spunea ca nu a avut cazuri, ca nu a studiat problema...dar sa nu imi toarne asta...a, si a mai zis ca nu crede ca am trombofilie...mi-a zis asta uitandu-se la mine, nu va ganditi ca s-a uitat pe vreo analiza... Tot acolo am facut un chiuretaj si am simtit tot pentru ca s-a grabit si nu a asteptat destul sa prinda anestezia locala...a fost crunt...nu pot descrie... Ma mai gandesc cum fac, dar cred ca voi merge la spital de stat... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ptiuloi Doamne, ca-mi reveni memoria!!![pk] Fetelor, la histeroscopia aia de saptamana trecuta, Albinosul pompa apa cu sare, sau ce pompa el in dodoasca ea - si eu simteam cum se duce pe trompa stanga, iar el a zis ca daaaa, se duce, doar ca nu-si da seama daca se intoarce sau trece spre ovar - bine, omul nu-si dadea seama ca-s eu defecta, dar la o femeie u trompe normale, isi poate da seama. deci, cris, daca ajungi iar la control, intreaba-l daca poate vedea daca trece apa aia sarata prin trompa - poate scapi de HSG? PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aristica
Ptiuloi Doamne, ca-mi reveni memoria!!![pk] Fetelor, la histeroscopia aia de saptamana trecuta, Albinosul pompa apa cu sare, sau ce pompa el in dodoasca ea - si eu simteam cum se duce pe trompa stanga, iar el a zis ca daaaa, se duce, doar ca nu-si da seama daca se intoarce sau trece spre ovar - bine, omul nu-si dadea seama ca-s eu defecta, dar la o femeie u trompe normale, isi poate da seama. deci, cris, daca ajungi iar la control, intreaba-l daca poate vedea daca trece apa aia sarata prin trompa - poate scapi de HSG? PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Buna idee! Il intreb cand merg la control. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aristica sunt cateva metode prin care doctorii pot verifica trompele si una este si cea de care spui dar ...din cate am inteles eu doctorul vede doar daca intra lichidul sau nu. oricum o parte din lichid i se intoarce si atunci nu poate garanta ca trompa e libera pe toata lungimea ei, ca e subtire, ca e uniforma. prin histeroscopie are acces doar la uter, nu-si poate baga camera aia prin trompele femeii. cam asa spun si doctorii care fac instilatii - uite a trecut tot lichidul, nu s-a intors nimic, inseamna ca e bine. tot ei spun ca nu e chiar asa. stiu ca se mai poate vedea ecografic apa aia cu sare (metoda practicata si la kaali la budapesta) - pe asta am facut-o eu - dar chiar si aici Kovacs mi-a spus ca nu poate garanta ca nu a trecut lichidul pt ca uite se vede un firicel alb aici. dar per ansamblu ale mele par infundate bine. si se mai pot vedea la raze (HSG) cea mai sfanta dar si cea mai scumpa laparoscopia (vede forma trompei - ca doar o vede prin gaurile din burta si vede daca trece lichidul - daca a ajuns pe partea cealalta). la HSG apare pe radiografia aia forma si grosimea trompei. la fata cu hidrosalpnix apareau niste "gogosari" pe trompe. inutil sa va spun ca eu una am trecut prin toate metodele astea si pe fiecare le-am banuit ca nu-s bune. cea mai simpla si sigura a fost laparo evident. cea mai ieftina si sigura a fost HSG. laparo a insemnat in schimb un disconfort pe parcursul a catorva zile, in timp ce HSG a creat un disconfort de o zi. e mai practica HSG in schimb nu ar trebui sa uiti sa fii sigura ca n-ai infectii inainte de a purcede la asa ceva. la fel ca in cazul tuturor celorlalte proceduri de altfel....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...