Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fursecuri si alte dulciuri mici


akella

Recommended Posts

Saratele/saleuri Ingrediente: 250 g margarina, 250 g branza de vaci, 12 lg faina, 1 lingurita rasa sare, 1 ou, mac/chimen/cascaval ras Se face o coca din margarina, branza de vaci, faina si sare. Se lasa la rece cam o ora. Se imparte coca in 2-3 parti. Pe planseta se presara faina si se intinde prima foaie de 1/2 cm grosime, restul se lasa la rece. Se bate oul intr-o canuta. Se unge cu o pensula foaia cu ou batut, apoi se pune dupa preferinta mac/chimen/susan/cascaval ras. Se taie cu dosul lamei cutitului betigase 1x10 cm sau cu cutitul special, ondulat, pentru taiat coca. Tava se unge cu margarina/ulei si se tapeteaza cu faina. (Daca aveti mai multe tavi folositi-le. Atentie daca le puneti pe 2 gratare ca cele de sus se coc mai repede.) Se dau la cuptor la foc mediu cam 15-20 de minute in cuptorul incalzit in prealabil. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Budinca de biscuiti Ingrediente: 500 g biscuiti, 200 g fructe zaharisite, 2 banane, 50 g stafide, 4 oua, 150 g zahar, vanilie, rom, 20 g unt, sos de vin Se unge cu unt o forma, se tapeteaza cu biscuiti pe fund si de jur imprejur. Restul de biscuiti se sfarama trecandu-se prin masina de tocat. Se aseaza un rand de biscuiti sfaramati, un rand de fructe zaharisite amestecate cu stafide si felii de banane decojite. Se amesteca zaharul cu ouale, laptele, vanilia si romul si se fierbe in baie de abur pana se ingroasa. Se toarna apoi peste biscuiti pana se acopera, se pun la cuptor si se coc la foc potrivit. Se servesc cu sos de vin. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Budinca de castane Ingrediente: 500 g castane, 100 g ciocolata, 500 ml lapte, vanilie, rom, 4 oua, 200 g zahar, 20 g unt, sos de vanilie sau frisca Se fierb 10 minute castanele in clocot, se curata de coaja si se pun sa fiarba in lapte pana se inmoaie, dupa care se paseaza. Se rade ciocolata si se pune la cuptor cu 3 lingurite de apa, sa se topeasca. Separat, se freaca spuma galbenusurile cu zaharul, se amesteca bine cu piureul de castane, ciocolata, vanilia si 2-3 lingurite rom, apoi cu albusurile batute spuma tare. Se unge o forma cu unt, se toarna compozitia si se fierbe in baie de abur, la cuptor, ¾ ora. Se serveste cu sos de vanilie sau frisca. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by akella
Tarta cu branza si ciocolata Ingrediente: Blat: 40 g zahar, 90 g unt, 120 g faina, 1 plic zahar vanilinat, 1 ou Crema si ornat: 750 g branza de vaci, 230 g zahar, 3 oua, 100 ml ulei, 500 ml lapte, 1 ½ plic praf budinca de vanilie, coaja rasa de la 1 lamaie, 30 g unt, 50 g faina, 1 lg. cacao Se framanta aluatul; se formeaza o bila care se infasoara in folie si se da la rece cca 2 ore. Se preincalzeste cuptorul (180°). Se intinde o foaie de aluat si se aseaza intr-o tava (Ø 26 cm) tapetata cu hartie de copt. Se coace cca 5 minute. Se amesteca branza de vaci cu 200 g zahar, oua, ulei, lapte, praf de budinca si coaja de lamaie. Compozitia se toarna pe blatul copt si se mai lasa la cuptor cca 5 minute. Se framanta un aluat din restul de zahar, unt, faina si cacao. Dupa 60 de minute de copt, pe compozitia de branza se aseaza fulgi de ciocolata. Se mai coace 45-50 de minute. Spre sfarsit se acopera cu folie de aluminiu, ca sa nu se rumeneasca prea tare. Se lasa sa se raceasca in forma. Se pudreaza cu zahar. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.
am vrut sa fac tarta asta ca tare bine suna...dar nu mi-a reusit.compozitia a fost foarte lichida si nu mi s-a intarit nici dupa o ora si jumatate la cuptor.am pus 2 plicuri budinca.trebuia fiarta budinca inainte sau? ca eu am crezut ca numai amestecate toate alea pt compozitie. poate ii mai dau o sansa retetei dar nu asa curand,sa-mi treaca trauma[:D] akella poate-mi dai un sfat ceva sa nu mai ratez data viitoare. svetlana,[gravi]35+ [url="http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=552707857&security=PSIAXZ"]lucrusoare matei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Svetlana, iarta-ma ca am pus reteta asa, fara s-o editez... In sensul ca asta e reteta originala; nici mie nu mi-a iesit cand am facut-o prima oara, dar, incapatanata cum sunt, am recidivat, modificand lista de ingrediente. Si anume: am redus drastic cantitatea de ulei (adica am pus doar 1 lingura) si am omogenizat in compozitia de branza ... niste gris (stii tu, cum legam compozitia de branza pentru placinte); branza de vaci am lasat-o sa se scurga bine-bine intr-un tifon; in plus, albusurile le-am batut spuma tare. Praful de budinca il poti combina de la bun inceput cu lapte si-ti iese o budinca beton (pentru ca la 1 plic de budinca se pun 500 ml lapte, ori noi avem aici 1 plic jumate)... Inca o data imi cer scuze si chiar m-ai pus pe ganduri, ca mai sunt probabil si alte retete la care am uitat sa fac anumite modificari... Asta e si din cauza ca majoritatea sunt "furate" de la bucatari (care stii ca n-or sa-ti dea niciodata sablonul corect 100%), deci sunt cam dupa ureche... Insa pe un lucru te poti baza: si anume faptul ca toate retetele postate de mine sunt "pritocite" in bucataria proprie si am intotdeauna variante salvatoare in caz de ceva... [iartama][iartama][iartama][iartama] [flo][flo][flo][flo] Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci sa fierb budinca data viitoare?ok,ii mai dau o sansa in 20 august de ziua sotului si revin atunci cu rezultatul. svetlana,[gravi]35+ [url="http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=552707857&security=PSIAXZ"]lucrusoare matei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Budinca de clatite cu mere Ingrediente: 420 g faina, 4 oua, 3 lingurite praf de copt, 1 ½ lingurite + 3 lg. zahar, sare, 450 ml lapte, 5 mere, 100 ml frisca, 6 lg. crema de alune si ciocolata, 4 lg. ulei, 2 lg. unt Se amesteca faina cu praf de copt, 1 ½ lingurita zahar, sare, oua si lapte. Aluatul se lasa sa stea 5 minute. Merele se taie sferturi si se curata de samburi. Se taie apoi felii. Se incalzeste frisca si se topeste inauntru crema de alune si ciocolata. Clatitele se prajesc pe rand in ulei incins. Se topeste untul si se calesc merele. Se adauga restul de zahar si se lasa sa se caramelizeze. Se aseaza pe farfurii turnuri din cate 4 clatite, alternand cu felii de mere caramelizate; fiecare strat se stropeste cu sos de alune si ciocolata. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Budinca de orez cu lapte si visine Ingrediente: 1 l lapte, scortisoara, 2 lingurite coaja rasa de lamaie, 250 g orez, 500 g visine, 6 lg. zahar transformat in sirop (fiert cu apa), 200 g nuci macinate, 150 g branza de vaci, 50 ml lapte degresat Se pune la fiert laptele cu scortisoara si coaja rasa de lamaie. Cand da in clocot, se scoate scortisoara si se pune orezul. Se fierbe 40 de minute la foc mic. Se amesteca din cand in cand. Se curata visinele de samburi si se amesteca bine cu siropul de zahar si nucile. Intr-un vas termorezistent, se pune un rand de orez, un rand de visine, apoi iar orez. Se amesteca branza de vaci cu laptele degresat si se toarna peste budinca. Se coace in cuptorul incins cca 30 de minute pana capata o crusta aurie. Se presara cu zahar pudra amestecat cu scortisoara. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.webshots.com/user/miana_dragnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...