Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste>20ani(713)Felicitari lavi02!!!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui simonata
Buna diminieata fetelor, Nu am mai intrat de mult pentru ca nu aveam vesti importante. Din pacate acum le am, in sensul ca dupa o perioada de sangerari de aproximativ 10 zile, s-a constatat ca sarcina este oprita in evolutie, insa nu vrea sub niciun chip sa se desprinda, astfel incat probabil voi ajunge din nou la chiuretaj. Cel mai ciudat este insa ca pe langa sacul gestational care se vede clar la ecografie am si foarte mult lichid, despre care doctorita spune ca poate proveni dintr-o alta sarcina, din moment ce sacul pe care il vede este intact.Intrucat eram foarte balonata (corpul meu se incapataneaza sa creada ca este insarcinat)nu a putu vedea foarte bine trompele, astfel incat suspecteaza si o posibila extrauterina. Mi-a dat sa fac B-HCG si in functie de valori stabileste daca face sau nu chiuretaj si suspencteaza in continuare extrauterina. Este posibil ca o sarcina sa se fixeze in uter si una sa ramana pe trompe? Eu nu am mai auzit asa ceva. Ce parere aveti? Parca mai era o fata suspecta de extrauterina, dar nu a mai intrat sa ne spuna noutatile.
Offff si tu?[bang][bang][bang] Dar ce se intampla? E o nebunie,azi teste pozitive si maine sarcini oprite in evolutie. Ti s-a mai intamplat sa pierzi sarcini? Care a fost motivul? Curaj si eu zic sa mai ceri o parere,poti lua espumisan sirop pt bebelusi sa nu mai fii balonata,sa poti face o ecografie ok. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 249
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simonata, imi pare tare rau...nu siu ce sa mai spun...asa de multe cazuri de pierdere de sarcina...Ia partea buna a lucurilor: 1. era ceva in neregula si corpul a respins sarcina si atunci e mai bine, decat sa se se fi intanmplat asta mai tarziu sau bebe sa fi fost bolnav; 2. stii ca poti ramane insarcinata. Stiu ca e greu acum sa vezi vreo parte buna, dar ea exista. Ce fel de ecografie ti-a facut? Abdominala sau transvaginala? Te intreb pentru ca la abdominala daca esti balonata, sunt erori mari. Eu, nefiind gravida, mi-a zis la eco abdominala ca am un nodul de 5 cm pe uter! La eco transvaginala, ginecologul a spus ca uterul este curat, chia a insistat sa caute acel nodul... Curaj! Suntem alaturi de tine![grup] ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi[flo] Azi m-am trezit de dimineata ca aveam o grija sa-mi iau temperatura. Luci, adevarul este ca incercam sa ne ascundem cat mai mult accentul romanesc, care este f urat in franceza si se detecteaza imediat. Eu am cunoscut o fata care m-a intrebat in fr unde e gara, direct am intrebat-o daca e din ro, din pacate avem un R care ne strica si engleza si franceza. Deny meciul a fost 0-0. Ylari, stii ca FF are aplicatie pe ipfone? Este legat la contul tau. Eu sunt pe android, Samsung Gs2, dar tot asa am, pe telefon. Unde sunt fetele mai vechi? Ca vad ca nu mai intra pe la noi? Unele au ramas insarcinate si au disparut, alte cine stie unde sunt..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob, salveaza tu luna, ca ai cele mai mari sanse! Hai cu II! Cine imi explica si mie cum e cu spottingul asta sau sangerarea care apare cam cand trebuie sa apara menstruatia dar esti insarcinata. Cum difera de cel normal? Mai sper si eu ca poate e sarcina. Spottingul este extrem de putin fata de alte luni si variaza de la roz pal la maro. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu va impacientati, cam 25% din sarcini se pierd. E normal. Eu am postat pe la voi vineri cred cand eram z10 DPO si am avut o mica sangerare bejulie, intr-adevar a fost de nidatie. Sambata am mancar la restaurant de pranz apoi mi-a fost f f rau, diaree, varsatura, temperatura 37.7, stare de rau, ceva probabil a fost stricat. Inainte sa iau orice medicament mi-am facut un test de sarcina Barza si a fost cu o a doua liniuta mai pala, dar f vizibila. [bis] Asta in ziua 11 DPO. Luni in ziua 13 DPO am confirmat cu 3 teste, inca o barza, un SureCheck si un test Gima de la farmacia Donna, toate 3 pozitive clar cu liniutele la fel de intense. Ieri asteptam CM dar nu a mai venit. Azi am fost la dr sa ma treaca pe lista, nu s-a vazut nimic inca la eco, m-a rechemat peste 2 saptamani sa vedem bebeul. Cam asta ar fi. Intre timp continui acidul folic. Deeeci am ramas gravida dupa 6 luni de incercari destul de serioase (total au fost 7 dar in una chiar am ratat 7 zile inainte de ovulatie si 3 zile dupa deci n-as pune-o la socoteala). Nu ma treceti in listuta sau ceva, nu am fost o aspiranta activa, doar v-am citit din umbra iar acum v-am dat de veste. Va doresc tutror sa va impliniti dorinta cat mai repede[pup], stiu ce grea e asteptarea si mai ales cat de mari sunt indoielile: daca ceva e in neregula?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Bob, salveaza tu luna, ca ai cele mai mari sanse! Hai cu II! Cine imi explica si mie cum e cu spottingul asta sau sangerarea care apare cam cand trebuie sa apara menstruatia dar esti insarcinata. Cum difera de cel normal? Mai sper si eu ca poate e sarcina. Spottingul este extrem de putin fata de alte luni si variaza de la roz pal la maro.
Eu nu-mi vad sansele, Alex...sunt cam 90% convinsa ca nu e bebe. La Bob am avut multe semne, chiar dupa o saptamana de la ovulatie (atunci nu am stiut sa le citesc, insa), iar acum sunt pur si simplu "searbada". Nici macar starea aia de nervi si agitatie specifica PMS n-o mai am. Dupa sarcina cu Bob am inceput si eu sa am spotting uneori, nu mereu, adica 2 maxim 3 zile inainte, ma sterg putin colorat, portocaliu sau roz, dar nu curge nimic. Nu stiu cum e sangerarea de nidare ca n-am avut-o. Un singur lucru e cert, in cateva zile te lamuresti [:D] P.S. eu imi doresc sa fiu "nesimtita, dar norocoasa' [olala][olala][olala] Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors... Te [olala], Bob !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, felicitari! Ne dorim numai vesti bune de la tine! Ai dreptate in tot ce spui! E vreo diferenta intre sangerarea de nidatie si spottingul obisnuit? Eu am o colega care a ramas gravida de 2 ori si asa a stiut ca e gravida...dupa sangerare [:)]. Bob, stii cum zicem: pana nu vezi rosu, mai e o sansa. Chiar si lipsa PMS da de gandit. Eu am avut o sarcina in care ma lovisera somnolenta si starea usoara de greata cu 2-3 zile inainte de a afla ca sunt insarcinata. La a 2-a sarcina, nu am avut niciun simptom, doar temperaturile care au ramas ridicate 37.1 - 37.2. Ai dreptate, si eu imi doresc la fel, sa nu simt nimic sar sa fiu gravida cu un bebel sanatos[:)]. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, Alex, si sa-ti zic ce ma tine legata cu o speranta. Nu ma invat minte deloc si cumpar mereu strip Barza (ca sunt cele mai ieftine si nu mi-e jena sa le "stric"). Si-s perfect constienta ca face linie de uscare... dar ce nu am priceput si ma voi lamuri in cateva zile este daca linia aia de uscare apare instantaneu. Ca eu daca tineam testul facut in z26 in lumina si ma uitam"cumva" la el, vedeam o urma slabuta rau. Si, cum ziceam si atunci, banuiesc ca acolo ar fi trebuit sa apara linia 2 (adica era marcajul liniei, care din pacate se vede chiar si daca nu e bb). Dar oare asa proaste sa fie, incat sa arate "pozitiv" chiar si imediat, la 5 minute de cand e facut testul?!!! [bang] Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors... Te [olala], Bob !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...