Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Albinute & bondari de mar-apr ' 07 (3)


Recommended Posts

La multi ani sarbatoritelor/ sarbatoritilor zilei ! Sa aveti o zi minunata ! Absoluta, am dat si noi o tura duminica prin auchan din intamplare. Anastasia s-a ales cu fata pictata si cam atat.. Tzuna, ma bucur ca sunteti bine. Rein, sa-ti traiasca finutul ! Mady, [pup]. Anastasia a avut petrecerea toamnei si nu mai vroia sa plece de la gradi. Idem si frate-su care avea confeti si in pampers. In rest este extrem de incapatanata, refuza sa invete orice , vrea doar sa se joace cu papusi... nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Ieri am fost sa-i recoltez sange pentru analize. Nu pot sa va spun ce taraboi a iesit; de atata jale nu au reusit sa ii recolteze suficient sange pt toate analizele . Sper ca macar pe cele mai importante sa reuseasca sa le faca. Of... va urez o zi frumoasa Andreea, mamica de albinuta Anastasia si ursulet Toma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna tuturor!

 

Asa dupa zi de mare sarabatoare mi-am fact timp sa va scriu.

La Multi Ani tuturor care s-au serbataorit.... si mici si mari!

Sa fim sanatosi .. voiosi si multe bucurii sa avem de la toti cei dragi.

 

 

Nu am mai scris de mult mult ...

 

Suntem bine una peste alta ... am avut parte si de furtuni dar si de zile cu soare ... important este ca Dumnezeu vrea ca Tudor si Bianca sa creasca cu amandoi parintii si pentru asta Ii multumesc.

 

Copiii au crescut ... Tudor la fel de slab slabanog, dar sanatos. Bianca s-a mai inaltat si nu mai e dolofanica deloc, dar nici bat ca fratesu.

ei intre ei se inteleg parca mai bine si oricum foarte bine cand pun la cale ceva prostioare.

Bianca nu vorbeste inca prea bine, dar e suficient de logica incat sa ne intelegem.

Tudor e deosebit de incantat de gradinita, are prietenii lui, tabieturi ... jucarii preferate si fel de fel de nimicuri care il fac sa nu mai fie bebelus ci baietel in toata regula.

Sta bine si la capitolul raceli/viroze si alte neamuri .. adica nu a facut anul asta decat 2 episoade. Aduce insa diversi virusi pe care ii paseaza sora-sii, iar ea uneori ii si gazduieste.... din fericire are un organism puternic si reactioneaza rapid la tratamente mai usurele, fara antibiotic si fara sa zaca prea mult.

 

Eu am inceput serviciul de asta vara ... si ca la servici ... te iau de nou si odihnit si m-au bagat in comitzii si comitete si tot asa .... dar e ok.

Cu Bianca sta mama cat timp sunt eu la servici si sunt linistita din punctul asta de vedere.

 

Va imbratisez pe toate si incerc sa mai citesc ce ati mai scris.

 

 

Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, ma bucur ca citesc vesti despre voi. Chiar ma intrebam ce mai faceti. Eu sunt cam pleostita. I-am facut analize de sange Anastasiei si i-au iesit trombocite mai mici decat normal si TGO mai mare . Ma tot intreb de unde sa aiba ea ficatul obosit ca nu am exagerat cu prajit, ciocolata...si dr ei vine taman pe 28 nov sa se uite pe ele. Pana una alta ii dau liv52... In rest, rutina... va [pup] si va doresc we placut Andreea, mamica de albinuta Anastasia si ursulet Toma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi probabil o sa ii spunem Mosului sa-i aduca numai o nuielusa pentru ca e nazdravan la gradi, e pus zilnic la colt. Nu face prostii mari (de ex. in loc sa manance sau sa doarma il apuca joaca) dar suficiente ca duamna sa spuna ca 'nu este perfect de cuminte' si sa-l puna la 'scaunul pedepsirii'. Acum nici eu nu as vrea sa am un nemiscat de copil dar trebuie sa priceapa ca sunt niste reguli de respectat si nu toata lumea il intelege ca noi. Si pe de alta parte ia si Singulair-ul care are ca efect secundar o maaare agitare a inghititorului... rein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rein, zilnic la colt??? :(

Sunt de acord ca trebuie respectate regulile, dar zilnic la colt mie imi suna a problema educatoarei. Ar trebui sa stie sa impuna regulile astfel incat sa fie respectate de catre copii, nu sa foloseasca pedeapsa asta umilitoare si inutila ca mijloc de educatie. Stiu cat sunt de sensibili copilasii, cat de usor sunt raniti si cat de greu se uita ranile astea provocate de umilinta de a sta la colt in fiecare zi. Recunosc, am o problema cu pedepsele, mi se par crude si nu rezolva problema, mai mult, ii insufla copilasului ideea ca nu e "perfect de cuminte"... Doamne... si ca deci dezamageste si nu e bun de nimic. Nici cu recompensele de gen puncte rosii-negre nu sunt de acord, pentru ca, desi viata asta e toata o competitie, mi se pare crud sa incepi de la 3 ani sa-l inveti sa stea mai mumos decat X ca sa primeasca osu'. Pe Dragos l-am instruit; daca ii da prin cap vreunei educatoare sa-i dea vreodata "punct negru", ce hidosenie, el spune "nu ma lasa mama sa il iau, sun-o pe ea sa iti spuna", si sa indrazneasca sa ma sune! Sunt de acord, in cazuri in care ia Singulair :) si deci e agitat si nu asculta reguli, sa-l puna sa stea la masuta, singur, cateva minute, sa se linisteasca.

Ufff... Rein, cred ca problema nu e la copilas, e la gradinita.

Despre Mos, eu am intrebat de cadouri.. ohooo.. pe pagina trecuta, in urma cu cateva saptamani :)) Cum n-am primit pareri, facem cum ne taie capul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cadouri de Mos Niculae – noi o sa punem cateva dulciuri si cateva fructe si probabil ceva set cu fular si caciula. Si un set de sosete cu fulger/spider … sau poate niste papucei de casa.

Tati va primi o pijama, iar mami probabil va primi un aparat de epilat cu ceara.

 

Mos Craciun va aduce asa ceva si probabil asa ceva .

 

 

A fost o data o printesa ... Emma!id="purple">

Bazar - Bogdan are nevoie de noi!id="red">

Ioana mamica lui Matei Stefan [bonjovi] 12.03.2007

Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!id="red">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare de mos nicolae avem asa: STEFI-fructe, manusi, sosete si ce vom mai gasi cu eroii din cars, dulciuri va primi la gradi, vom pune bani si acolo. IOANA-fructe, ceva jucarie, gen bebelusi, ii plac f mult. dulciurile nu ii plac, bucuria mea. de mos craciun nu ne-am decis inca dar avem asa: STEFI-ceva de construit, gen lego, ceva gen puzzel cu eroii preferati, am vazut ceva pe rotund cum este globul pamantesc, si cred ca ceva cu plastilina, ca ii place mult. IOANA- un bebelus care face ceva, gen papusa ioana sau maria, cu hainute de schimb si cu ustensile de hranire, si chestiuni de construit, forme si cuburi. deocamdata cam atat, vom mai vedea pe parcurs, desi am zis ca pana la inceputl lunii decembrie vreau sa le iau ca sa nu apuc imbulzeala. cata mami de STEFAN(9.03.2007) si IOANA(25.02.2010) Un bebelus in casa este un adevarat izvor de bucurie.(Martin Farquhar Tupper)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

REIN sa stii ca nici eu nu sunt de acord cu pedepsele repetate si aiurea date, si noi mai avem probleme de genul asta dar eu am inceput sa nu le mai dau crezare si nu i-mi cert copilul chiar daca i-mi spune doamna verzi si uscate. pe STEFI i-l certa ca nu este atent, ca nu face exact ce vrea ea, ca nu asculta si se joaca cu copii in timp ce altii lucreaza. asta se intampla doar in unele zile si nu mereu, dar eu pun pe faza ca au si ei zile bune si unele mai putin bune ca si noi. ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca atunci cand are zile f bune, nu am auzit-o niciodata cu vreo lauda. problema asta o am doar cu una dintre educatoare, cealalta este prietena cu mine si discutam aceste lucruri pe care le face cealalta si mi-a spus sa nu o bag in seama ca ea stie ce copil am. cata mami de STEFAN(9.03.2007) si IOANA(25.02.2010) Un bebelus in casa este un adevarat izvor de bucurie.(Martin Farquhar Tupper)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow. La colt pentru ca nu mananca atunci cand nu ii e foame, si nu doarme cand nu ii e somn? pai sa ma puna pe mine cineva sa fac asta, m-as revolta rau. Si nu iau Singulair [:D] Nici Alex nu doarme decat jumatate din timpul alocat (el acasa nu mai doarme la amiaz de cand a avut piciorul rupt, cum nu isi consuma energia peste zi nu putea dormi, si s-a obisnuit doar cu somnul de noapte). Dar a inteles sa stea in pat, sa nu ii deranjeze pe ceilalti... se joaca cu degetele, cu cate un plus, o masinuta... in perfecta liniste [:D] si "se odihneste". Pana la urma adoarme si el, maxim o ora... Daca n-ar fi putut dormi deloc as fi discutat cu educatoarele sa ii dea o activitate de facut (lui ii plac jocurile de masa, poate sta cu orele la ele [:D]), dar s-au inteles asa, cu "odihnitul", si e ok pentru toata lumea... iar de mancat... jumatate de an am vrut sa cer imi scada masa din pretul gradinitei, ca o plateam degeaba [:-)))] ar fi fost mai ieftin si pentru ei sa pregateasca o portie in minus [:D] pana la urma a inceput si el sa manance, iar acum ma termina acasa, la fiecare ora, cu "mami mi-e foame, da-mi ceva de mancare" [:D] dar cat n-a mancat, categoric n-a fost pedepsit... a stat totusi la masa impreuna cu ceilalti. Si fara jucarii, e regula ca nu vin si jucariile la masa [:D]. Despre noi: in linii mari bine [:D] Alex a inceput sa isi corecteze pronuntia (face sedinte cu logoped deja de o luna), o sa mai avem mult de lucru, dar ma bucur ca e cooperant [:)] iar logopeda e incantata de cum se comporta [:D] O intrebare: Alex a fost invitat la ziua unui coleg de grupa. Aveti idee ce cadouri ar fi potrivite, cam de ce valoare? Eu ma gandeam la un geomag, dar n-am idee cat sa ma intind (ca na, se gasesc la toate preturile [:D]) Despre mosi: inca nu ne-am gandit [:D] eu as da comanda de un roller pentru bicicleta, daca as gasi unul mai ieftin pe undeva... [:D] Abia astept sa pedalez in timp ce ma uit la filme [:D] [url="http://diana-gal.blogspot.com"]Diana[/url] [mamica] de [cavaler] [url="http://community.webshots.com/user/diana_jors"]Alex[/url] ([url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20070423_2_Alex%20are.png"]23 aprilie 2007[/url]) Alerg [url="www.42pentruosansa.ro"]42 pentru o sansa[/url] "When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...