Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Custodia comuna a copiilor


Recommended Posts

David, pot sa te contrazic in privinta custodiei in Canada. Majoritatea elevilor mei cu parinti separati ( nu doar prin divort, sunt multi care se separa necasatoriti fiind, dar avand copii) sint intr o forma de custodie comuna. Unii, nu putini, o saptamana la mama una la tata alternativ, altii cu tatal in weekenduri sau in vacante, etc.

Desigur nu stiu cazul tau particular, dar daca luptai mai mult pentru joint custody nu ai fi avut de platit o pensie alimentara pentru copil atat de mare.

 

In rest, in privinta divortului, da, deobicei este ruinator pentru partenerul (nu intotdeauna sotul, dar in majoritatea cazurilor) care realizeaza venitul cel mai mare in familie si care a investit cel mai mult in bunurile comune.

Conteaza desigur sub ce regim juridic v ati casatorit, daca a ti facut o in Canada. Patrimoniul comun e diferit de regimul de separatie al bunurilor etc. Cei casatoriti in Ro cad automat sub regimul patrimoniului comun, din cate stiu.

Ideea e ca trebuie deschis ochii la aceste " detalii" inainte de casatorie sau de emigrare, daca erati deja casatoriti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin unpinned this subiect
  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...