Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

Floaredemac mutatiile mele sunt aproximativ la fel ca cele ale tale...eu mai mai am in plus si antitrombina III. Te rog sa-mi spui si mie ce tratament ai facut tu inainte de sarcina si in timpul sarcinii.Eu abia pe peste 1 sapt merg la hematolog... Mersi FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit, 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s (la ultima sarcina tratament cu Clexane 0,4- 2/sapt si aspenter 1/zi-doza gresita)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor eu tocmai ce am pierdut o sarcina la 9,5 saptamani, prima mea sarcina si-s distrusa. Medicii imi spun ca e selectie naturala..dar eu vreau ca pt data viit cand mai incerc sa ramangravida, in 3,4 luni, sa suflu si in iaurt, asadar as face si eu analizele pt trombofilie ca vad ca e cauza sarcinilor oprite din evolutie, insa o prietena mi-a zis ca daca analizele de sange din timpul sarcinii au iesit bine, nu are de ce sa fac aceste analize pt trombofilie. Vroiam sa va intreb acelasi lucru: daca am trombocitele(PLT) din sarcina la nivel normal(178) ... se poate sa am probleme de trombofilie dar sa nu apara la analizele acestea? si 2: La Fundeni, ca vad ca toata lumea o recomanda pe D-na Uscatescu, daca doresc sa merg acolo si ma duc cu bilet de trimitere de la med. de familie, cat costa toate investigatiile? toate analizele? va multumesc mult si daca ma puteti ajuta cu vreun raspuns , v-as fi recunoascatoare! :*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristina imi pare foarte-foarte rau pentru sarcina pierduta. E binde sa faci analizele de trombofilie, dar nu la Fundeni le vei face, aici vei veni sa ti le interpreteze si sa-ti dea tratament d-na dr. Uscatescu. Uita-te la Synevo si pe site-ul lor vei gasi profilele de trombofilie. Pentru inceput fa-le doar pe acestea: 1. "Gena inhibitorului activatorilor plasminogeului PAI (polimorfism 675 4G/5G) - 290 lei 2. Gena MTHFR (mutatii C677T, A1298C) - 270 lei Daca iti iese vreuna dintre astea, te duci cu ele la Fundeni unde vei face proteinele c si s si homocisteina care-s foarteeee ieftine in comparatie cu celelalte laboratoare. Iti spun sa le faci doar pe acestea, deoarece daca descoperi ceva dintre aceste mutatii, tratamentul va fi acelasi, chiar daca ai avea mai multe mutatii. Succes pentru urmatoarea sarcina! PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele cochetele am nevoie de un sfat ce fac eu cu asta? Pacientul este homozigot pentru deletia promotorului genei PAI 1(status 4G/4G tip mutant) nu prea am citit pe tema. am tot sperat sa n-am probleme cu chestia asta. imi puteti spune care e tratamentul recomandat in caz de fiv? pot sa iau la citit din urma dar va rog frumos daca stiti poate imi puteti spune. eu am si c677t homozigot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sabina te paste Clexanelul din timpul stimularii, pe langa femibion, acid folic si ce ti-o mai da dr hematolog. daca mergi la dr U o sa cam fie MagneB6, CETEBE+Zn, Q10, Omega 3. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

0.4 e doza de preventie, deci mult nu are cum sa fie. cam cu ea se incepe si se ajusteaza pe parcurs daca e cazul. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina, eu am c677 homozigot si mi s-a dat clexane de la confirmarea sarcinii [:D] .. cu PAI-ul tau .. il vei avea chiar mai devreme si de la dr U ce ti-a zis Qiao cat desper doza de clexane, eu am mai multe kg ca ale tale .. e adevarat ca am si 1,76 si eocamdata tot de 0,4 fac. Lucrurile au mers bine pana acum cu doza asta .. sper sa fie si de acum inainte .. daca va fi nevoie, marim doza (eu oricum fac un pic mai mult ca am avut impresia ca nu ma acopera 0,4 [8D] ) MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 19+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu merg la nici un hematolog in iasi pai cand am fost eu in primavara cu analizele mele la hematologie de la spiridon s-a uitat o doamna la mine ca la una care prinde pasarele din zbor si mi-a zis citez: ca ea are pacienti mult mai bolnavi decat mine si care nu au bani sa-si faca analizele astea scumpe. sa merg acasa ca n-am nimic. cam asta e experienta asta cu hemato din iasi. tu esti din iasi? ai gasit un hematolog pe problemele de sarcina din iasi? pe mine m-a disperat evident cucoana cand mi-a zis ca pana nu pierd o sarcina n-am ce ma uita la analizele alea. pai bine bine dar eu am trompele infundate si nu pot face decat fiv. dar ce stia ea. ea stia de pacientii ei cu anemie de fier.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...