Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu arunca nicio speranta mie la eco de 22 de sapt mi-au descoperit retard de crestere de 3 sapt (ff mare pt 22 de sapt)si dupa schimbat de dr incompetenti care nu vazusera nimic pana atunci .. mi s-a recomandata s fac mutatiile si asa am descoperit mutatia .. pb e ca deja se facuse saptmana 24 si a fost destul de tarziu eu cred si sper pt sarcina asta (avem si exemple destule)ca daca esti atent urmarita de la inceput si sub tratament trebuioe sa fie bine [pup]
Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na
hai ca ma faci sa-mi arunc sperantele pe geam erai sub urmarire generala pe hemato si ai pierdut??? auch auch auch si fetele de la Aspirante optimiste au impresia ca sunt stressate....
MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 19+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui suzieq
Sabina, din cate stiu eu clexane-ul se prescrie in functie de kg, 60 de kg este recomandat cel de 0.6, pe mine si ginecologul si medicul hematolog (din Timisoara) m-au intrebat cate kg am si apoi mi-au scris doza. Bafta la FIV, sa fie cu ochisori :)
suzieq la ce medic hematolog mergi in TM? caut si eu unul.... mie dr ginecolog mi'a recomandat doza de clexane 0,6 tot dupa greutate (64 kg) am primit pe mail de la dr U muuuulte pastilutze, plus Metformin ...in fine, as mai cere o parere de la alt hematolog multumesc![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kemskaia, de ce ti-a recomandat Metformin? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Kemskaia, de ce ti-a recomandat Metformin? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
sincer, habar n'am!! am citit prospectul, se recomanda pers cu diabet vreau si parerea altui hematolog.... eu am MTHFR C677T hetero + PAI-I 4G/4G homo + Fact XIII val34Leu hetero
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te-am intrebat pentru ca am o prietena careia i-a recomandat la fel, desi nu are probleme cu ovare polichistice si nici cu ovulatia...ba chiar a ramas insarcinata din prima incercare, dar a pierdut sarcina...Inteleg ca ar ajuta la fixarea sarcinii, dar nu stiu prin ce mecanism. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce am gasit scris de o fata care facea FIV anul trecut la Viena: "Ei mi-au spus ca , chiar daca analizele pt rezistenta la insulina sunt in limite normale, undeva tot exista un dezechilibru care nu poate fi decelat, iar metforminul ajuta la cresterea calitatii ovocitelor, ajuta la fixare, si la mentinerea sarcinii." Stiam si eu ca pt problema cu rezistenta la insulina, se da Metformin. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu am primit zilele trecute schema de tratament de la dna Uscatescu care include si metformin.... Si eu stiu ca e pt diabet...ia attal meu..e clasicul Siofor! Problema e ca am citit ca are contraindicatii in sarcina..deci tb oprit cumva taratm inainte de a ramane insarcinata. FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit, 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s (la ultima sarcina tratament cu Clexane 0,4- 2/sapt si aspenter 1/zi-doza gresita)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, si prietena mea a primit tratament pentru sot, desi el nu a dus nicio analiza...Probabil vrea sa creasca sansele si atunci ii da si lui vitamine si alte chestii pentru fertilitate. Metforminul are si indicatiile de care scriam mai sus, nu doar pt diabet. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...