Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

5ab1na, foarte interesant ce ai gasit! Mai ales legatura cu gena PAI...nu am facut analiza de rezistenta la insulina, dar o pun pe lista. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna! Am gasit niste chestii interesante legat de metformin in tratamentul trombofiliei. Se apre ca prin alte parti se recomanda de mult timp metforminul pt trombofilie http://www.fertilethoughts.com/forums/genetic-issues/561651-metformin-pai-1-mthfr.html ___________________________________________________________ FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valy, la Fundeni se fac analize de trombofilie. Parerea mea ca nu se poate pune diagnostic de SAFL pe baza analizelor de la Fundeni pentru ca trebuie facute trei analize si ei fac doar 2 dintre ele. Foarte multe dintre noi am inceput drumul diagnosticarii trombofiliei la Fundeni. In functie de ce iti iese acolo, cauti mai departe. E foarte bine sa le faci inainte de FIV. Mergi direct la laboratorul de hematologie, nu iti trebuie programare sau trimitere. Te duci cu dosarelul tau de analize, ecografii, etc, mergi cat mai devreme (6.30 dimineata) si te vor chema dupa-amiaza pentru rezultate (atunci iei si dosarul inapoi). Uneori te cheama a 2-a zi dupa-amiaza, daca sunt mai multe analize. Scrie pe o foaie istoricul tau: daca ai pierdut sarcini, ce probleme ai, daca ai luat anticonceptionale, daca fumezi, daca ai cazuri de infarct, stop cardiac si varice in familie. Toate astea cresc probabilitatea ca in familie sa existe trombofilie ereditara. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

5ab1na ..ai mesaj privat ___________________________________________________________ FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am documentat si am vazut ca pentru anti FXA trebuie mers la 3-4 ore de la administrarea ultimei doze. Eu insa mi-o administrez pe la ora 17, iar clinica unde imi fac analize are program de recoltare de la 7 la 14. Sa risc sa imi administrez doza cu aproape 12 ore mai tarziu? Voi ce spuneti? Mutatia MTHFR C677T - homozigot si Mutatia PAI-I ' 4Gl5G - heterozigot. 2 avorturi spontane la 5s in 2010 si la 4s in 2011 (sarcina confirmata de doua analize beta HCG) Insarcinata in 4s cu iminenta de avort.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Musette pe ce baza ti-au marit doza ? activeaza-ti si PM --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MULTUMESC pt raspuns. Am de facut urmatoarele: ANTITROMBINA III; PROTEINA C / PROTEINA S; MUTATIA FACTORULUI V LEIDEN MUTATIA PROTOMBINICA -FACTOR II; ANTICOAGULANT LUPIC; AC ANTI CARDIOLIPINICI (IgG SI IgM) LA FUNDENI SE FAC DOAR 2 ANALIZE DIN CELE DE MAI SUS???? [q]STIU CA SUNT F SCUMPE.MA GANDEAM CA IES MAI IEFTIN....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...