Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

valy la Fundeni iti face Proteina C, Proteina S, LA (anticoagulant lupic), ProC Global, APTT, Fibrinogen. cam atat imi aduc aminte. si homocisteina - mie nu mi-au facut-o. asta parca se platea dar e mult mai ieftina decat la laboratoarele private. poate spun fetele care au facut-o cum e. ps - si antitrombina III mutatiile trebuie sa le faci la alte laboratoare si sunt f scumpe. noi le-am facut la medlife, synevo ... vezi pe unde iesi mai ieftin, la synevo au pachete pt screening trombofilie --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pe langa lista ta, mie dr mi-a mai dat si Ac Anti-beta2 glicoproteina IgG si IgM Mutatiile genei MTHFR Mutatiile genei PAI-1 --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe analizele de la Fundeni apare si un ACL, cred ca sunt anticorpii cardiolipinici, dar nu mi-a facut mereu analiza asta. Homocisteina costa 30 lei acolo. Eu ziceam altceva, ca in plus fata de analizele anticoagulant lupic si anticorpii cardiolipinici, mai trebuie facuta alta analiza. Reiau ce am mai scris in alt capitol: Va scriu ce mi-a explicat un medic legat de SAFL - analizele necesare pentru stabilirea diagnosticului de SAFL sunt: ac. lupus anticoagulant, ac. cardiolipinici si ac. anti-beta-2-glicoproteina. Ac. cardiolipinici sunt nespecifici (sunt pozitivi si in alte afectiuni), dar ac. anti-beta-2-glicoproteina nu pot fi pozitivi decat in SAFL. Astfel un diagnostic SAFL real, presupune analize privind ac. lupus anticoagulant si ac. anti-beta-2-glicoproteina pozitive. Atentie la ac. lupus anticoagulant, acestia pot fi influentati foarte usor de o mica infectie/inflamatie in corp (generat de o carie dentara, o infectie urinara asimptomatica eventual, nisip care coboara pe traiectul urinar si zgarie peretele, inflamandu-l). ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MTHFR, Factorul V, Factorul II nu se fac la Fundeni. Le poti face la Synevo, Medlife, Centrul Medical Matei Barasab. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MULTUMESC MULT. MERG LA SYNEVO.DACA NU LE POT FACE PE TOATE LA FUNDENI,AR TREBUI SA MA INTEP INCA O DATA IN ALTA PARTE...PT RESTUL DE ANALIZE. MULTUMESC CA M-ATI LAMURIT. FARA VOI REZOLVAM DOAR JUMATATE DE PROBLEMA. BAFTA MULTA SI SA AUZIM DE BURTICI CU BEBICI.PE MINE CU PARERE DE RAU M-AU PURTAT DRUMURILE DEPARTE DE DR GRIZONAT[:(][:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OiaoBing, mi-au marit doza pur si simplu pentru ca sangerez si am iminenta de avort. Mi-au facut analize timp quick, INR si APTT. Anti FXA mi-au zis ca nu pot face. Eu nu stiam ce e aia, astazi am aflat. Maine amerg la Synevo sa vad cum mi-l pot face ca eu injectia mi-o fac seara si trebuie recoltat dupa 4 ore, iar ei nu mai au program... Nu stiu cum sa fac... Mutatia MTHFR C677T - homozigot si Mutatia PAI-I ' 4Gl5G - heterozigot. 2 avorturi spontane la 5s in 2010 si la 4s in 2011 (sarcina confirmata de doua analize beta HCG) Insarcinata in 4s cu iminenta de avort.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta e ca la Fundeni este gratuit, mai putin homocisteina care oricum e f ieftina fata de alte laboratoare. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...