Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

asa cum ti-am mai zis, si mie la sarcina trecuta cand mi-a facut anti fxa imi ieise 0.33 si totusi mi-a amrit doza .. datorita retradului asa ca .. nu mai inteleg cine scrisese pe aici care sunt valorile normale pta ceasta analiza? scuze ca nu le-am retinut, parca baanta? nici pe mine atunci nu m-a intrebat cand am facutclexane ultima oara .. [alcool]
Citat:
citat din mesajul lui tonirro
sar'na de raspuns. daca vrei sa faci anti fxa la Fundeni, intereseaza-te inainte de ora injectarii cu Clexane. La Synevo trebuie sa fi trecut 4-6 ore de la injectare. La Fundeni dr. U are alta parere. Pe mine nici nu m-a intrebat cat timp trecuse de la utlima doza. Sunt sigura ca o sa fie bine! MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,
MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 19+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danezza, cred ca de acolo apare problema, din cauza intervalului de la injectare. Si eu caut tabelul ala. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai si atunci asistentele de la Fundeni de ce nu te intreabama cand ai facut ultima injectie? banuiesc ca ele ar trebui sa fie primele care sa stei amanuntele astea pt un rezultat concret si relevant [:-@]
Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Danezza, cred ca de acolo apare problema, din cauza intervalului de la injectare. Si eu caut tabelul ala. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 19+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paaaai....nu stiu de ce...pe site-ul Synevo mai scrie si paragraful de mai jos. Eu inteleg ca oricand ai face analiza, are relevanta...ar trebui sa gasim chestia asta si pe un site din afara. "Atunci cand medicul suspecteaza o rata anormala a clearance-ului anticoagulantului, se poate recolta un test „random” (in orice moment) sau chiar inaintea urmatoarei doze, cand concentratia heparinei se asteapta sa fie la nivelul cel mai scazut." Definitie clearance = aport intre concentratia sangvina a unei substante si eliminarea ei prin urina. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna! danezza, tonirro imi puteti spune, va rog, de la ce varsta a sarcinii v-a recomandat clexane? Eu inca fara dr pentru urm saptamana jumate. Am primit rez analizelor de luni. INT 1.1 care e normal pentru pacienti normali, dar intervalul pt doza standard cu anticoagulant oral e 2.0-3.0, iar eu iau babyaspirin 1/zi. In plus, Protrombinic Time e 11.6 (normal 8.7-11.5). PT e marit cand iei baby aspirin? Eu am MTHFR A1298C heterozigot (despre PAI nu stiu ca nu am testat, iar celelalte mutatii au iesit negative). In conditiile astea, o fi nevoie de heparina si cat de repede? Din pacate, am cerut parerea altor medici aici, nu vrea nimeni sa-si asume raspunderea, spun ca e ilegal sa dea sfat medical pacientului unui alt medic...[bang] Am trimis mail si dr meu si dnei dr U, sper sa primesc macar un raspuns care sa ma scoata din ceata. mami de Demetra (24.04.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina21
kemskaya tu ai inceput sa faci tratamentul cu metformin? FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit, 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s (la ultima sarcina tratament cu Clexane 0,4- 2/sapt si aspenter 1/zi-doza gresita)
ciao Irina, nu. n'am inceput inca...abia zilele trecute mi'a rasp la mail ar trebui sa'l iau treptat, asa cum am vazut ca v'a prescris si voua, 1/4, apoi 1/2 si apoi 1/zi dar intr'un alt mail, mai vechi, imi zicea ca ar trebui inceput acest tratam cu 1 luna inainte de FIV si mie mi'a zis de tratam pt sot, desi stam f bine aici[:D] dar cred ca a uitat sa mi'l trimita tu de unde esti? vei face FIV?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebeta, tu nu iei anticoagulant (ala e Clexane). Baby Aspirin este antiagregant plachetar, ajuta la trombofilie dar nu e acelasi lucru. Din cate stiu, sunt probleme cand timpii astia sunt prea mici, adica timpul in care sangele se coaguleaza e prea mic si atunci se formeaza cheaguri. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...