Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

deci vad ca merge si sarcina cu mutatie homozigota fara clexane bv [pup], multa bafta in continuare
Citat:
citat din mesajul lui suzieq
MTHFR C677T - homozigota Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - Pacienta este purtatoare heterozigota a deletiei in promotorul genei PAI 1 Homocisteina am avut-o fie sub limita inferioara fie chiar la limita.
MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 19+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ciudat...eu m-am rugat de ea pentru Clexane, a promis ca da...nu stiu ce va fi cand voi ramane...asa ca imi mai fac o analiza acolo, sa vedem ce mai gasim. Fetelor, exista o persoana printre voi cu MTHFR homozigot si eventual si PAI, care a primit anticoagulant de la Fundeni? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui MeAlex
Ciudat...eu m-am rugat de ea pentru Clexane, a promis ca da...nu stiu ce va fi cand voi ramane...asa ca imi mai fac o analiza acolo, sa vedem ce mai gasim. Fetelor, exista o persoana printre voi cu MTHFR homozigot si eventual si PAI, care a primit anticoagulant de la Fundeni? _MeAlex, eu am primit de la dr U anticoagulant chiar inainte de a ramane insarcinata(la inceputul procedurii fiv), si atunci am si reusit (dupa 3 esecuri fara anticoagulant), iar acum sunt deja insarcinata in 8+ saptamani.[olala] MTHFR C677 Homozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inteleg nimic...o fi din cauza ca ai facut fiv? Totusi nu cred...stiu ca se da in timpul stimularii, dar il putea opri...cred ca se uita si la istoric: cate fiv-uri nereusite, sarcini pierdute si pe ce tratament... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mealex e posibil sa-i fi dat din cauza fiv-ului si mai ales a nereusitelor anterioare abia te asteptam si pe tine la injectat [pup] niko, felicitari din inima si sa te ajute Dumnezeu si pe tine sa ai o sarcina usoara si un bebe frumusel, sanataos si cumintel [bis] MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 19+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebeta eu fac Clexane de la ovulatie si am ramas insarcinata natural dupa inseminari si fiv nereusit. Dupa primele 10 zile de Clexane...[:D] beta hcg 16. dr. U iti da Clexane daca insisti (mai ales daca faci fiv), luand in calcul efortul imens financiar, hormonal, psihic bla bla...ca sa ai mai multe sanse de partea ta. Uneori anticoagulantul este tot ce lipseste din schema (mai ales la fiv/inseminari unde mai ai si anticonceptionale + stimulare). Eu am ajuns sa cred ca mutantele care fac fiv - iau AC si apoi 10-12 zile de stimulare - nu prea au sanse fara anticoagulant. Este doar parerea mea. Eu am ajuns la Fundeni dupa o sarcina oprita in evolutie la 13 saptamani. Ramasesem insarcinata dupa o operatie la genunchi. Acum stiu de ce - facusem Fragmin 5 zile la iesirea din spital. Dupa 2 ani de Fundeni cu aspenter, magne B6, acid folic, vitamina E, vitamina C, inseminari si fiv nereusit, mi-am recomandat singura Clexane. Rezultatul e o fetita cu fundita [:D] care maine face 18 saptamani la mine in burtica. Sa nu intelegeti ca va sfatuiesc pe toate sa va cumparati Clexane si sa va injectati de capul vostru. Doar ca eu cred ca fiecare isi cunoaste cel mai bine corpul, mai bine decat orice medic, ca punand cap la cap anumite informatii/rezultate la analize, etc putem din cand in cand sa insistam asupra unui tratament pe care il consideram adecvat (in limite rationale - evident). Pana la urma, toata treaba asta cu trombofilia in sarcina este doar la inceput. Nu exista medici specializati in acest domeniu, nu? [pup] pe toate, si va doresc bafta din tot sufletul! MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui suzieq
kemskaia, ti-am trimis mesaj cu ginecologul, parca de ginecolog ma intrebai, s-ar putea sa nu tin minte exact, am mers o singura data la dr cheveresan, recomandat tot de fetele de pe forum, tratamentul a fost cam acelasi cu ce am primti de la ginecolog, deocamdata multumesc lui D-zeu sarcina merge bine, banuiesc ca si tratamentul e ok, am trecut la femibion2, atat am modficat. dna dr U nu mi-a dat clexane, desi am doua mutatii una homozigota si cealalta heterozigota.
Suziq si eu sunt din tm. Am fost si eu la un moment dat la domnul Cheveresan si apoi la d-na Mihaescu. Acum astept plina de speranta un raspuns de la doamna U. Eu am probleme cu sarcina si am tot insistat sa verifice daca e doza buna. Mi-au facut analize de timp quick, INR si APTT, dar nimeni nu a zis nimic de anti FXA. Singurul care mi-a spus ca exista o analiza care verifica dozajul, a fost doctotul Giatras de la clinica Atena. Astazi ma duc sa mi-o fac la Synevo si tot astazi astept si rezultatul la un nou beta HCG. Poti sa-mi spui te rog la ce ginecolog mergi, pentru ca al meu mi-a spus ca el nu a mai avut cazuri cu trombofilie, iar Giatras mi-a spus ca nu ma ia in evidenta, el ocupandu-se doar de FIV-uri. Iti multumesc mult. [pup] Mutatia MTHFR C677T - homozigot si Mutatia PAI-I ' 4Gl5G - heterozigot. 2 avorturi spontane la 5s in 2010 si la 4s in 2011 (sarcina confirmata de doua analize beta HCG) Insarcinata in 4s cu iminenta de avort.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...