Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

Misto plan - nu vi si la mine-n gradina? Gladiolele mele te-ar iubi instant[:D]. Eu, de aseara, de cand am mancat sarmale (desi lacrimam, ca inca ma durea gura), am zis ca cel mai bine este sa ma comport deja ca o gravida. Ca daca nici la fiv-ul asta nu ma gravidesc, eu cand am sa ma alint cum o fac gravidele? Asa ca am zis ca mananc normal, din tot ce-mi va face cu ochiul. Beau si galeata aia de apa. Nici nu-mi mai aimntesc bine gustul iaurtului, dar maine dimineata imi iau, ca termin antibioticul. Reiau si thrombo ass-ul. Si mi-e pofta de un ou fiert! Si de mamaliga si de guvizi prajiti. Dar sambata musai ma duc la pescuit cu tatal meu, ca nu se mai poate. Cam astea-s planurile mele. Intrebare pentru toate mutantele: Este de ajuns reteta compensata de la medicul de familie pentru clexane? Se respecta plafonul de 300 lei la compensare? Pot cere doua retete de la acelasi medic de familie, pana in 300lei, pentru acelasi medicament? Primesc, compensarea de maxim 300 lei, sau reteta nu trebuie sa treaca cu totul de 300 lei? Adica, daca am o reteta de 600 lei, imi compeneaza 300 lei din ea? Am intrebat duminica la Farm. Tei. Mi-au zis ca iar nu se gaseste pe piata (asta tocmai ce-mi daduse si mie maretul cititor in vagine clexane, in locul fragminului). Tot de aici mi-au spus ca daca ei ar avea, mi-ar elibera compensat doar pe baza retetei parafata de medicul de familie, daca mi-ar bifa intr-un colt ca nu-s gravida. Putin ajutor, va rog [pup] PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, Va rog sa imi spuneti si mie cu cat timp inainte de cezariana ati oprit Clexane-ul si daca ati mai facut dupa aceea. Daca da, cat timp? Si ati alaptat facand Clexane? Multumesc anticipat. Ingeras, mami de Maya Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu... 5 sarcini pierdute 5-8 sapt 1 extrauterina 1 FIV nereusit (6 blasto AA)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, va rog frumos care stiti sa imi raspundeti la o intrebare ca sunt un pic disperata. E tarziu daca m-am apucat la 5 saptamani si 3 zile sa fac Clexane de 0,4 ?mi-am facut testul tarziu si imi este frica sa nu pierd din nou sarcina...am fost la ecograf si nu se vedea embrionul multumesc anticipat de raspuns MTHFR-ambele mutatii heterozigote, PAI 844G homozigot,Factorul XIII sub limita;2 sarcini oprite in evolutie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina nu exista o regula. poti sa faci beta la 48 de ore sa vezi cum evolueaza pana o sa se vada la eco. iti tin pumnii sa fie bine. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ingeras poate intra floaredemac sa ii spuna exact sau cauta tu in capitolele anterioare cum a fost la ea. de alaptat am inteles ca nu e problema, se face inca 6 saptamani dupa nastere. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inceput clexane-ul de la vreo 7 sapt cand m-am dus la dr si mi s-a confirmat sarcina si activitatea cardiaca asa ca nu cred ca e tarziu la 5 sapt si un pic aristica - eu iau reteta gratuita de la med de fam si ma duccu ea la farmacie mai sunt unele care comenteaza ca se depaseste plafonul dar ma mai cert cu ele .. le mai explic inca o data ca la gravide e gratis si o rezolvam intr-un fel. Nu am platit pana acum nik in in plus .. Sper sa te ajute info MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 18+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, tot ce iti pot spune e ca mie mi s-a spus ca voi incepe Clexane dupa ce vede ca sarcina este fixata in uter si parca dupace vede si activitatea cardiaca. Ideea e sa excluda ca e extrauterina si ca nu e sarcina fara embrion, mola sau mai stiu eu ce...Sustin ce a scris Danezza despre subiectul asta. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daneza sar'mana din suflet! tannoo iti amintesti ca la intalnirea cand betty era graviduta, eu pufaiam? Ei bine, acum n-o mai fac. Dar, de fiecare data cand las tutunul, iau cateva kile in plus. Asta se intampla si cand iau vitamine si cand ma injectez cu hormoni. De data asta le fac pe toate trei deodata. Motiv pentru care ma asteptam sa iau cateva kile bune in plus. Dar se pare ca nu-i asa. Deci banui c-ar fi lichidele responsabile pentru "neluarea" kilelor pe copase, burti si alte locuri neesentiale...ca p-alea esentiale, zau de s-ar pune vreun kil! PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...