Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

am inteles[pup] Mai am o intrebare: Daca dintr-o doza de 0,4 de clexane, te injectezi doar cu 0,2 ce faci cu restul dozei? O poti tine in frigider ca s-o folosesti a doua zi, sau o arunci ca la dipherelinele neutilizat? PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

maria,eu am luat de la Albu scrisoare medicala si m-am dus cu ea la medicul de familie. aristico,eu cand am facut Fet in Mai nu am gasit Clexane de 0,4 si am luat de 0,6 si faceam din el doar 0,4 si pastram restul de 0,2 si-l faceam tura urmatoare. PK mi-a spus ca-i ok,nu tre' sa-l arunc asa cum facem in cazul altor injectii si mi se pare oarecum logic sa fie asa...ca doar nu prepari seringa pe loc,nu desigilezi ceva. am fost atenta doar sa am ac steril la fiecare injectare. ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 2 FET-uri nereusite urmeaza FIV4... in toamna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu de la Fundeni (d-na asistenta Viorica) varianta ca intai pistonezi si scoti ce e in plus (0.2), apoi injectezi exact cat iti trebuie (0.2) pt simplu motiv ca numai asa ai minunata bula de langa piston pe care trebuie sa o injectezi. cand m-a invatat sa ma injectez a avut o seringa de 0.6 si mie imi trebuia doar 0.4 asa ca mi-a facut instructajul si pt cazul asta. caz sa ai seringi mai mari cand oi fi cu burtica sper sa fie rare sau deloc. cum scrisoarea medicala o sa fie pt 0.4, reteta compensata e pt 0.4, asa ca daca trebuie sa iei altceva le platesti integral, deci urarea mea e hai cu burta mare, ca facem miting la importator sa aduca 0.4 (sau cat o trebui) [:D] --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am reteta de o.6 pt ca 0.4 gasesc f greu si e mai bine asa pt ca am impresia ca pe masura ce avanseaza sarcina, o sa-mi mareasca doza. scot din ea un pic, si fac ce ramane in seringa (de fapt fac cam un 0.5 ca am avut eu un pitic de la inceput ca 0.4 e putin pt fizicul meu .. si pana acum se pare ca e bine [:D]) [pup] MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 18+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aristica, dar de ce nu-ti iei direct de 0.2? Qiao, multumesc frumos. Adina, poti incepe Clexane-ul oricand...eu am 5 sarcini pierdute, la unele am facut din timpul stimularii, la altele deloc, la altele dupa test sau confirmare. Majoritatea dr spun sa nu faci (exc cazul FIV) decat de cand s-a confirmat ca sarcina este intrauterina - ca si la Pregnyl, astfel incat daca este extrauterina sa nu o "ajuti" sa creasca :( Ingeras, mami de Maya Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu... 5 sarcini pierdute 5-8 sapt 1 extrauterina 1 FIV nereusit (6 blasto AA)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingeras, am cautat pe prima pagina si nu te-am gasit la aspirante. Iarta-ma ca te intreb, care e cauza pierderilor la tine? Ce ai aflat? ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista o cauza (sau mai bine zis nu s-a gasit o cauza), pur si simplu s-au oprit din evolutie in saptamana mica, fie imediat dupa confirmarea beta, inainte de a se vedea in uter, fie dupa ce se vizualiza nu-i batea inimioara. Dar acum am facut vitro, mi-am pus 4 embrioni, s-a prins un baietel puternic care se va naste peste 3 saptamani :) La Maya a fost sarcina obtinuta natural. Naturale au fost si toate cele pierdute, numai ca acum nu am mai avut rabdare sa astept. Ingeras, mami de Maya Maya va avea o surioara sau/si un fratior! cand va vrea Dumnezeu... 5 sarcini pierdute 5-8 sapt 1 extrauterina 1 FIV nereusit (6 blasto AA)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ingeras mi s-a recomandat de 0,4. dar daca antifxa-ul imi arata ca doza e prea mica, voiam sa fac o injectie de 0,4 si sa adaug jumatate din inca una, pana gasesc in farmacii. Intrebarea era pentru a sti ce sa fac, daca am nevoie de planul b. Deci tu esti gravida? Si inca in saptamana 34-35-36? Bravo! PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite "Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ai facut Clexane toata sarcina, nu? Ce putin mai ai pana nasti[pup]! Exemplul tau ma incurajeaza[:)]! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...