Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -63-


Recommended Posts

Fetelor multumesc pentru urari! georgia, cred ca acum din toamna a inceput nu numai noul an scolar, ci si "noul an bebelushar". Daca anul trecut a fost "anul baietilor", poate anul asta este "anul fetelor" [:D]. Vedem ce parere are si bebelul danezzei... [:D]. 5abina am inteles ca te pregatesti pentru o noua incercare. Multa bafta! deci scrisoare medicala pot lua si de la gineco..super. Luni il si sun pe dl. dr. Poate de saptamana viitoare intru si eu in legalitate [:D]. MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

danezza, valorile sunt asa ir dr=0.68 si ir st=0.72.. am trecut pe regim fara sare (cica ar ajuta) da, asa ma consolez si eu , cat piscotica e bine sunt cat de cat si eu linistita ; sper sa fie bine pana la capat chiar daca ir-urile sunt un pic marite
Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Dupa sarcina pierduta in mai, tocmai am aflat ca avem o noua sarcina, speram ca acum sa fie bine. Sarcina este incipienta. Luni HCG era 6, miercuri 45. Abia maine ar trebui sa vina uratul. Ma rog si sper ca totul sa fie bine si sa nu-i vad fata pana la anul pe vremea asta! Din analizele de dupa pierdere a rezultat ca am hipotiroidie auoimuna si MTHRF gena A1298C, genotip heterozigot. Am facut tot ce se putea de trombofilie si mutatii, mai putin PAI. (Daca nu aveam nimic din MTHFR o faceam si pe asta, dar am inteles ca tratamentul e acelasi.) Mi-a iesit doar MTHFR A1298C heteropozitiv, nimic din celelalte. Din analizele de la Fundeni, am ProCGlobal 0,78 (normal >0.8), ATIII minim 81%, LA1 47" (normal 30-44") si LA1/LA2 1,3 (normal <1,2). In rest era bine. Am mai avut oarece inflamatie constatata gineco si am tratat inainte de ovulatie. Plus acea tiroidita autoimuna pentru care am inceput tratament de o luna. Pentru hipotiroidie iau Eutyrox 25, cate una pe zi, dar ginecologul de aici nu e de acord, considerand ca e putin. Aveam acum o luna TSH 6 si ceva, apoi 5,50. Am vazut ca sunt printre voi fete care iau Eutyrox de mai mult timp decat mine si chiar care nu au avut problem cu sarcina, desi aveau problem cu tiroida. Imi puteti spune ce doze vi s-au prescris si in cat timp a scazut TSH, iar daca v-a marit doza la cat timp dupa inceperea tratamentului vi s-a recomandat aceasta crestere? Luni repet si eu TSH, dar pana vine rezultatul... nu stiu cat de urgent este pentru noua sarcina sa reduc valoarea la 1!????? Pentru MTHFR heterozigot iau aspenter de 75, cate 1 pe zi. Ieri mi-a dat trimitere sa repet INR, PT, PTT. A zis ca e suficient ca sa stie daca mergem cu baby aspirin mai departe sau trecem pe heparina. In plus iau acid folic normal, de 5 mg, plus vitamina C cu eliberare prelungita. Nu am reusit sa gasesc deocamdata Neevo (echivalentul Femibion din RO). Spre nefericirea mea, dr gineco de aici e plecat de azi pt 3 saptamani, asa ca am un morcov mmmaaaaareeeee... Mi-au dat asistentele de la cabinet cateva mostre de NeevoDHA si o sa primesc de acasa sapt viitoare Femibion 1. Asa ca merg in continuare cu baby aspirin si ma rog sa fie bine. Stiti cumva cat de repede se constata daca e nevoie de heparina si din ce analize???? Va multumesc de pe acum pentru raspunsuri! mami de Demetra (24.04.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebeta eu una stiu ca de la prima administrare a dozei de euthyrox trebuie sa treaca 5-6 saptamani pt a doza din nou TSH si a vedea noua valoare. eu cand am avut tsh de 5 si am luat euthyrox de 25 mi-a scazut tsh dupa 5 saptamani la 2, ceva. daca maresti doza inainte de a trece cele 5 saptamani vei avea initial (daca vei merge sa te analizezi) tsh mai marisor si vei fi derutata. iti vei spune probabil ca ai marit doza si totusi tsh a crescut. eu nu stiu cat de periculoasa este aceasta situatie intr-o sarcina. Un tsh mare, desi ai singe suficienti t3 si probabil t4. stiam ca daca mergi si analizezi si freeT3 si freeT4 si vezi ca sunt in valori (important e sa nu fie aproape de limita de jos a intervalului) e bine. daca iti iese aproape de limita de sus inseamna ca ai suficienti hormoni tiroidieni in singe si mai dureaza putin pana intra de tot in singe, se obisnuieste corpul, scad spre mijlocul intervalului t3 si t4, tsh scade si el. asta e situatia de mijloc in care inca nu stii daca scade tsh sau nu. dar eu nu am inteles daca la tine au trecut 5-6 saptamani intre cele 2 analize de tsh. eu, daca as fi in locul tau, as face ce mi-ar spune doctorul care se pricepe cel mai bine pe tema. si daca as avea 2 pareri contradictorii as merge la al treilea. cu mthfr nu ma pricep desi am c677t homozigot. dar faptul ca iei acid folic de 5mg+aspirina aia cred ca e f bine. daca doctorul a spus ca sunt suficiente INR si etc stie el ce stie.... eu nu stiu pe pielea mea ce inseamna tiroida autoimuna. asta inseamna ca ai ATPO?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebeta felicitari si sa ai o sarcina usoara! eu raspund doar la subiectul pe care il cunosc, sper sa-ti fie de folos. In sarcina cu MTHFR trebuie sa suplimentezi peste necesar cu acid folic si B-uri. In functie de cat de afectat este corpul tau de trombofilie (ai facut homocisteina inainte de sarcina?), Femibion 1 poate sa nu aiba cantitatile necesare de folati, B6 si B12. Eu, pentru orice siguranta, pe langa Femibion 1, am mai luat un acid folic cu complex de B-uri (iau si acum). Impreuna cu vit.B6 si B12, folatii sunt implicati in mentinerea nivelurilor sanguine normale ale homocisteinei – factor de risc important in aparitia defectelor de tub neural. Deficienta de folati conduce la anemia megaloblastica ( eliberarea in circulatia sanguina a unor hematii imature si de mari dimensiuni), si se poate datora unei diete sarace in folati sau necesar crescut de folati, ca si in sarcina, interactiuni medicamentoase sau malabsorbtie. O alta analiza pe care ai putea sa o faci alaturi de ce ti s-a cerut, este d-dimerii (rezultat pe care il primesti in 24 de ore). Asa vei stii clar daca ai nevoie de heparina sau nu. Linisteste-te si bucura-te de sarcina [flo]! MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand scuze fetele de offtopic bebeta,felicitari pt sarcina , e o mareee realizare ca pe asa un tsh ai ramas gravida [flo] parerile mele referitoare la hascimoto si problemele de tiroida am sa te rog sa le iei cu titlu informativ pt ca eu nu sunt medic iar situatia ta este una care nu-ti permite sa te joci cu pastilutele am sa incerc sa-ti explic ce am citit si eu si ce mi-au zis si mie medicii; pt ca nu ai precizat cate sapt de sarcina ai , nu pot sa spun daca ti s-a depistat haschimoto inainte de sarcina sau in sarcina , fiind un aspect important pt ca ar fi aratat 2 lucruri: 1.daca oricum TSH-ul tau era marit inainte de sarcina era clar ca aportul hormonal doar pt tine era insuficient si trebuia inceput tratament 2.daca nu era marit TSH-ul ,hipo este indusa de sarcina in oricare din situatii te-ai afla TSH-ul acela marit indica o insuficienta hormonala pt tine si acum si pt bb, deci musai trebuie luat tratament--ca exemplu eu iau acum in sarcina 130mg de la 100 inainte de sarcina (tinta este ca tsh-ul sa ramana sub 2-2.5),si cu cat inainteaza sarcina se scadea doza caci bb va incepe sa secrete proprii lui hormoni tiroidieni-iar mie doza mi s-a marit imediat cum am depistat sarcina si am vazut ca TSH-ul e in crestere eu rept lunar analizele (TSH,free T3,free T4-despre care se spune ca sunt cei care sunt primii care se modifica la o insificienta hormonala , fiind mult mai sensibila ca TSH-ul) ,si nu am avut niciodata surprize ,adica de fiecare data a scazut TSH-ul cand am marit doza (atentie la modul de administrare -cam la aceeasi ora dimineata pe stomacul gol si cu cel putin 30min pauza pana la masa),iar acum ca iei aspenter mie mi s-a zis sa am 12 ore distanta intre eutyrox si aspenter ca scurta concluzie - sunt de acord cu ce a zis medicul tau am sa-ti postez si un link (nu as vrea sa te speri doar ca info) http://tiroida.ro/?p=687 sarcina usoara in continuare si doamne ajuta sa auzim numai de bine[pup][flo]
Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

5ab1na, nuuu.. nici chiar de azi pe maine, nu am pretentii de-astea [:D]..totusi nu cred ca exista pastila cu reactie atat de rapida , pana ca si antibioticul care este considerat puternic pt organism se da un 5-7 zile pt o raceala .. insa , daca azi maream doza si peste 3-4 sapt faceam analiza la mine TSH-ul scadea (iar acum in sarcina l-am facut chiar des, de teama neprevazutului); totusi mi se pare un picut curios ca dupa 4 sapt sa nu vezi o imbunatatire..adica mi-e greu sa cred ca reactia organismului este totala abia cand se fac 6 sapt ..e o chestie treptata care ar trebui (macar teoretic) sa se evidentieze si in analize edit:sigur nu iei alte medicamente care sa interfereze cu eutyroxul;eu am avut surprize cu mierea luata la scurt timp dupa ce luam eutyrox, si desi faceam tratament mi-a crescut tsh-ul ...pur si simplu nu intelegeam de ce..pana mi-a explicat endocrinologul dupa ce am povestit ce faceam intr-o zi(referitor la pastilute si alimentatie)
Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...