Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aradence DC (166)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Clau, stiu ca trebuie sa fiti optimisti, cu credinta in Dumnezeu, mai ales in situatii grele ca aceasta. Dumnezeu e mare, bun si ne iubeste pe toti! Sa ne tii te rog la curent, scrie-ne indiferent in ce stare te-ai afla, daca simti nevoia, suntem aici sa ne ajutam una pe cealalta.

 

Acum...iti mai spun din proprie experienta ca, in momente ca acestea vezi care iti sunt prieteni si care nu.

Prietenii sunt cei carora le pasa, care vin si iti spun si pro si contra pentru ca tu sa poti lua cea mai buna decizie. Parerile contra nu ne convin niciodata, dar au si ele rostul lor. Inteleg ca te-ai suparat un pic pe Alina pentru ca niciuna din noi nu putem concepe sa se intample ceva rau unei persoane persoane iubite. Poate exprimarea ei a fost un pic cam dura (faza cu leguma), dar eu o apreciez pentru ca iti trebuie curaj sa-i spui unei prietene ca se pot unele intampla lucruri independent de vointa noastra si ca trebuie sa fim pregatiti psihic si pentru bine si pentru rau. Daca imi permiti o comparatie, tu acum esti in postura lui Adi de anul trecut. El nu vroia sa accepte faptul ca eu pot avea cancer, ca pot paraliza oricand... De aceea socul pentru el a fost foarte mare cand ne-a spus doctorul ca nu credeau ca voi supravietui operatiei, si m-au resuscitat... Psihicul conteaza foarte mult.

Ceilalti sunt simpli prieteni care prefera sa ramana pasivi si asteapta sa vada ce se intampla, nu se implica si nu se pronunta in niciun fel, cateodata se fac ca nici nu au stiut prin ce treci... Asta pentru ca nu vor sa "cada la mijloc", sa fie judecati in cazul in care lucrurile nu merg bine, sau pur si simplu nu vor sa se incarce cu problemele tale.

Sper sa nu te supere mesajul meu, am rascolit multe amintiri dureroase pentru mine si este scris din inima. Te pup!

 

Mama Mareiid="red"> si a Doreiid="red">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Claudelu
Alinaid="red">, putin, da m-a deranjat. Ti-am citit de cel putin 10 ori mesajul si m-am mirat cum de tocmai tu pui o astfel de intrebare. [flo]id="navy"> id="Comic Sans MS">
id="right">id="size1">Claudia id="red">[vampa] si Raul-Andrei id="blue">[bonjovi]id="navy">id="Comic Sans MS">
align="right" id="quote2">Clau, chiar imi pare rau, n-am vrut sa iasa asa. [flo] [pup] Nu a fost nimic rautacios in intrebarea mea. Probabil meseria mea e de vina.[:I] Ii doresc mamei tale sanatate si sa reuseasca operatia asa cum i-as dori mamei mele. [flo] id="blue">
Alinaid="purple"> [vampa] cu id="Trebuchet MS"> Adelinaid="Trebuchet MS">id="red"> [8**](31.08.2006id="Times New Roman">) & id="navy">Dragosid="blue">id="Trebuchet MS"> [bonjovi](11.04.2002id="Times New Roman">) id="navy">id="blue"> poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CLAU tin pumnii pentru operatie.Sunt convinsa ca va fi totul ok si m-am bucurat tare mult de ce a scris Miha despre medic.

Cat despre Alina ,mi se pare normal sa fie mai pesimista avand in vedere cate a vazut si vede zilnic.Si mie mi-a scris ca a fost "surprinsa in mod placut de rezultat" [:D] ,deci era clar ca nu se astepta sub nicio forma sa functioneze tratamentul asta. Eu ma asteptam sa functioneze fiindca citisem ca la 80% din cei cu mutatia BRAF functioneaza,deci aveam sanse mari. Mai distractiv e pe viitor fiindca la majoritatea apare la un moment dat rezistenta la medicament.Media e de 8-10 luni,dar au fost cazuri in care a aparut dupa 2 luni,sau dupa ... 2 ani.Exista insa o raza de speranta,ca dupa o perioada de intrerupere,tratamentul sa functioneze din nou.Am citit recent pe un forum de un domn din Belgia care a fost pe Braf,a functionat o vreme,apoi a aparut rezistenta,boala a progresat,a mai incercat ipilimumab si mai stiu eu ce fara rezultat,era deja intr-o stare grava si fiindca pastrase niste cutii cu medicamentele astea anti-Braf a inceput sa le ia din nou (normal trebuie predate cele neutilizate,dar el a declarat ca le-a distrus/aruncat [8D]) Ei bine in nicio saptamana se simtea deja mult mai bine si la CT s-a vazut ca tumorile au scazut din nou! Acum cei de la GSK i-au dat in continuare iar tratamentul asta si toti din domeniu il studiaza - a ajuns si vedeta. Avea tratament tot de la GSk,dar nu BRAF simplu ci BRAF+MEK ,dar si la ala aparea rezistenta respectiva fix ca la BRAF. Acum normal ar fi sa faca niscaiva trialuri in care sa studieze chestia asta,sa le dea din nou tratamentul dupa o vreme, la cei la care a aparut odata rezistenta.

Hai ca v-am amentit de tot [alcool]

Eu am fost ieri in Ungaria pentru controlul de rutina si am luat si copia dupa rezultatul la CT,acum colac peste pupaza am si un chist de 4 cm pe ovarul stang,d-aia mi-a venit mie saptamana trecuta CM aiurea - vreo saptamana a tot curs dar tot fff putin,pe mine ma tinea 3 zile si normal.Sper sa fie d-ala functional ce dispare de la sine ca am mai avut odata asa ceva acum vreo 10 ani.

In rest ma enerveaza vremea asta,io-s rea de frig [bang] si nu-mi place nici cand e inorat afara,nu mai zic ploios.Suntem si tare agitati cu nunta lui frate-meu de sambata.Nici nu mai stiu de ce sa ma apuc [alcool] Maine trebuie sa mergem sa facem curatenie si la casa in Gradiste si sa pregatesc lenjeriile de pat,ca o sa culcam o parte din neamuri si acolo.Cu toate ca mai cazam si la o matusa si doua verisoare,tot nu incap si om mai pune niscaiva saltele si pe jos - ca a doua zi dimineata nu se poate sa plece lumea la drum pana nu trag macar un pui de somn acolo.

 

Saptamana trecuta am fost foarte necajita cand am aflat de fostul meu vecin (statea fix deasupa noastra),prieten din copilarie deci ,ca e grav si ca l-au trimis acasa de la spital.E ruda cu Ildi - de Clau e vorba - si in primavara a fost diagnosticat cu cancer la colon,am inteles ca avea o tumoare f. mare (peste 30 cm),a facut chimio,raze,a fost operat dupa aia ... credeam ca e ok si cand colo [bang] Cateva zile am tot scotocit pe net,fiindca stiam ca si la cancerul de colon exista mutatie BRAF la cca 10% si imi trecuse prin cap sa ii dau din medicamentele mele in loc sa le restitui pe cele neutilizate (primesc tot timpul 4 cutii si folosesc 3 ,una e de rezerva in caz ca nu ajung la control fix la 3 saptamani) Ma gandeam sa ii zic aleia ca le-a aruncat sotul la gunoi sau ceva de genul asta [:I] De pierdut nu avea nimic de pierdut,dar daca avea mutatia,asta se vede in mai putin de-o saptamana,tumorile scad rapid si poate devenea operabil.Pe de alta parte mi-era sa nu le dau sperante aiurea , plus ca mi-a zis ieri doamna ce vine cu noi sa-mi traduca ( si ea il cunoaste ),ca poate dupa aia ar zice ca medicamentul respectiv i-a facut mai rau [bang]

Dar as fi trecut si peste astea,daca ce gaseam pe net era ok,din pacate am vazut trialuri pentru cancer de colon tot cu alte tipuri de medicamente,unul singur era cu medicamenul asta era fix pentru melanom si cancer de colon,dar a fost postat acum cativa ani si dupa aia nu s-a mai auzit nimic legat de el decat legat de melanom.Probabil la cel de colon n-a trecut de faza I,or fi avut rezultate prea slabe [q] Dar si asa ma tot gandesc inca ce sa fac - voi ce-ati face in locul meu? N-a implinit inca nici 40 de ani [bang]

Ieri noapte la ora 4 cand am plecat in Ungaria am mai vazut si lumina aprinsa la ei in apartament [q] Nu va zic ca si tatal lui e de vreo 4 ani paralizat la pat,saraca maica-sa,nu stiu cum mai rezista.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor, va scriu de pe contul acesta ca cel de pe alina33 nu-mi ia parola, nu stiu cred ca mi l-a sters cineva.(de prin vara nu se rezolva)

 

Clau, multa putere sa treceti de incercarea asta si tot binele din lume ti-l doresc [flo]

Si eu am auzit ca e foarte bun dr Ples asa ca trebuie sa ai incredere si sa fii optimista!

 

Fetelor dragi cu probleme de sanatate care vi le-ati rezolvat, jos palaria pentru optimismul vostru si puterea de care ati dat dovada sa invingeti boala!

 

Scriu mai rar dar incerc sa va citesc mai des. DAr la intilnire daca organizati sa stiti ca vin :)

 

Alina M ti-ai schimbat nr de telefon ca te-am sunat de citeva ori si nu a raspuns nimeni?

 

Va pup,

Alina 33

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clau nu ma supar ca nu ai raspuns[pup] Te-am sunat ca de o saptamana tot mi-am propus, dar la lucru nu pot sa vorbesc. Si cum ajung tot la ore tarzii acasa nu am reusit.

Moni dar cat dureaza daca si-ar face vecinul tau testul genetic pentru Braf?Tu iei ceva pentru intarirea imunitatii? Nu stii orarul de la palatul copiilor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GABI rezultatul la testul ala e gata intr-o saptamana, dar in Europa n-are inca unde-l face decat daca e cuprins intr-un trial din asta experimental si trial exista doar pentru melanom.In SUA e deja aprobat medicamentul si impreuna cu el testul genetic,dar nu am vazut inca pe net la ele preturi in farmacii,am gasit doar info ca medicamentul asta costa cca 9000 de dolari pentru doza pe o luna ... Cred ca mai exista ceva teste genetice pentru Braf care se folosesc pentru cancerul de prostata, dar si mutatiile BRAF sunt de cateva feluri,asta pentru melanom e V600,poate la colon o fi altul,naiba stie ... e complicat,oricum.

Pentru intarirea imunitatii am ceva de la o prietena farmacista la o farmacie naturista in Elvetia .Acum incep iar sa fac o cura, e vorba de wasserlinsenelixier , dupa o reteta a calugaritei aleia de pe vremuri , Hildegard von Bingen.Tot dupa reteta ei e si crema aia pentru cicatrici - chiar s-a tot minunat oncoloaga-dermatoloaga din Ungaria si nu numai ce fain mi s-au inchis operatiile (la san abia de se mai observa ceva) si nici nu m-am prea dat eu cu crema,decat asa din 2 in 3 zile,cand imi aduceam aminte [:I]

Legat de orarul de la palat ,nu e afisat decat la fiecare pe usa si la unii e provizoriu.Am orare doar la ce merge Diana si la grupele respective de incepatori.Azi a fost in premiera la desen-pictura,la iesire era albastra pe nas [:D] Si a fost cam dezamagita ca nu s-a uitat profesoara pe desenele ei ,ca ea isi dusese cateva mai reusite ( sa se dea mare [:D]) Deocamdata i-au pus sa picteze un peisaj de toamna.La pictura nu prea are practica - de cand a crescut Tudor doar cand nu-i el acasa mai are acces la asa ceva ca altfel ar fi jale.la fel si cu cariocile ... Si asa e si Tudor super passionat de desenat/colorat = mazgalit.La palat trebuie sa-si aduca de-acasa bloc de desen,culori tempera, pensule, creioane,colorate,carioci,guma de sters,ascutitoare si liniar [:-@]

DUCKY ne-am intalnit cu Glad si taica-su,asteptau sa intre la desen ora urmatoare,au fost cam dezamagiti amandoi ca nu-s la aceeasi ora [8D] L-am mai vazut si saptamana trecuta cand era la sah,noi nu stim daca poate sa mearga Diana si la sah ca se suprapune cu dansul sportiv [bang] Poate daca putem negocia cu profesorul de sah sa o bage in alte zile ,la alte ore.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GABI la desen avea azi de la 16 ,de la 17 si de la 18.Nu prea e pe varste ca azi erau si copii de varsta Dianei , dar si una de 10 ani venita in premiera la desen - deci astia cred ca-s toti incepatori.

Doar ca trebuie sa ii zici de la ce ora veniti,sa ii inscrie.E cam full ... Pe amandoi i-ai inscris? Parca ziceai ca la ceva creatie ii inscri.

Desen mai e si in alte zile,dar nu mai retin care,mai bine da o raita si vorbesti direct cu ea.Sa duci ci o copie dupa factura/chitanta.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...