Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am nevoie de o parere


Recommended Posts

Pai tocmai pt motivele care le-ai insirat, ca nu ai acte nu ai unde merge la ginecolog nu ai situatie legala,banui ca nici servici ar trebui sa iei ceva masuri de precautie si sa nu ramii gravida! Nu cred ca prezervativele si alte metode locale sint pe reteta in italia?! daca esti insarcinata ce faci acuma? ca nici avort nu poti, daca la un simplu control nu poti merge, nu? dupa simptomele descrise ai sanse mari sa fi, dar da doamne sa nu fi, zau....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Servici, cum am mai spus nu am momentan, pentru ca stam intr-un oras mic si nu pre sunt locuri de munca. pot merge la un cabinet de ginecologie preivat, dar costa mult, si de asta vreau sa astept sa vad daca imi vine menstruatia sau e schimbata, pentru ca nu are rost sa dau bani aiurea, iar testul inca nu am curaj sa il fac. Nu am folosit prezervative, unu pentru ca iubitului meu nu ii place si doi pentru ca am mai folosit pana acum de 2 ori si s-a rupt, dar atunci eram in Romnia si am putut lua pastila de a doua zi... De cateva zile nu mai mai simtit rau, in afara de starea de voma, care apare mai mult dimineata, sau dupa ce mananc la pranz, dar nu mereu, si de asta cred ca nu sunt, dar citesc mereu cazuri pe internet si nu stiu ce sa mai cred.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca am incercat,nu pot sa te inteleg...un test de sarsina de 3-4-5 euro iti clarifica instant "problema"..decat sa te perpelesti atata cu oi fi nu oi fi [bang] Si din proprie experienta,iti zic ca poti citi sute,mii de relatari despre sarcina..ca nici o sarcina nu seamana cu alta. Eu,iti zic ca mai mult ca sigur esti insarcinata..dar e strict problema ta cat vrei sa mai astepti pana sa te lamuresti...cateva minute sau cateva saptamani ... Luminita,mami de 3 nazdravani: tero Stefan-Alexandru 02.09.2005 shoricica Sara-Maria 30.05.2008 trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009 [url="https://picasaweb.google.com/106129411010304127167"]10% reducere la ghiozdane,trolere si penare-superbe . ...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numai cand citesc "test de sarcina nu am facut ca mi-e frica" imi creste tensiunea. pai daca ti-e frica atunci de ce ne mai stresezi pe noi? Cu ce crezi ca te putem ajuta? Crezi ca vreuna dintre noi este vreun strip virtual pt. BHC urinar? Daca tu nu faci nimic pt. a te ajuta, noi nu putem face absolut nimic. Prezervativul s-a rupt pt. ca a fost de proasta calitate, nu l-ati pus bine sau din cauza ca nu exista destul lubrefiere. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma nici eu nu pot sa te inteleg, cum adica nu folosesti nici o metoda contraceptiva pt ca s-au rupt prezervativele in trecut? [bang] si nu ai bani pt un test de sarcina, dar ai bani de avort? chiar, fiind in italia fiind tara catolica stricta se pot face avorturi la cerere asa ca in ro? sint curioasa... dar "iubitul" tau ce zice ca ai putea fi insarcinata, i-ai pomenit de posibilitatea asta? ce reactie a avut? nu ai alte simptome decit starea de voma dimineata? pai e simptom de sarcina de obicei (daca nu cumva ai ceva problema digestiva, dai ai avea si alte simptome legate de asta) sa ne povestesti dupa ce treci de problema asta ce e mai bine, sa folosesti prezervative/contraceptive sau sa treci printr-un avort(daca o sa fie cazul) ca sa ia exemplu si alte fete naive
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva: daca intentionezi sa faci avort in caz ca esti insarcinata, asteptarea inca unei luni sa vezi daca iti mai vine ciclul urmator inseamna ca vei ajunge la 8 saptamani de sarcina (saptamanile se numara de la prima zi a ultimei menstruatii normale). La 8 saptamani copilul deja e marisor si format, are maini si picioare. Avortul la cerere e legal pana la 12 sau 14 saptamani de sarcina in Romania, nu stiu cum e in Italia. Daca abia la 8 - 9 saptamani afli daca esti insarcinata, pana te orientezi unde sa faci avort, timpul trece, sarcina creste si bine nu e. Nu inteleg deloc motivele practice pentru care nu faci un test. Daca iese negatv, macar scapi de o grija, te linistesti si iti tratezi problema digestiva. Daca iese pozitiv ai mai mult timp pentru a lua o decizie. Iar motivul principal de nefolosire a prezervativului inteleg ca e neplacerea partenerului. Dar el merge sa faca avort in caz de? El sufera durerea fizica si psihica si eventualele traume pe termen lung? El vomita in fiecare dimineata? Sau isi asuma el cresterea alaturi de tine a unui copil venit intr-un moment nu prea potrivit?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De sarcina poate vedea la eco si la 4-5 saptamani, diferenta este ca daca este sarcina si vrea sa faca avort atunci pana in saptamana 7-8 poate sa faca avort medicamentos, fara chiuretaj. Simptomele pot fi si induse. Adica ea sa fie atat de stresata ca e insarcinata incat sa induca organismului aceste simptome. Se intampla si femeilor care doresc atat de mult sa aiba un copil incat isi induc simptomatologia unei sarcini, evident inconstient, ajungand chiar si la lactatie falsa. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor eu nu am spus ca nu am bani pentru test de sarcina, am acasa 2, dar prefer sa mai astept inca un pic, pana la data la care trebuie sa imi vina menstruatia. Din cate am citit se poate ca si testul sa nu arate rezultatul corect daca sarcina e prea mica, sa iasa negativ si sa fiu, d asta mi-e frica, stiu ca sunt greu de inteles, dar e alegerea mea si am rabdare prefer sa stiu sigur decat sa ma amagesc. Momentan cu iubitul meu nu am vb despre asta, pana nu sunt sigura, o sa vb la momentul potrivit, si nu cred ca as face avort pentru ca mi-ar fi frica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai pt ca nu vrei avort ar trebui sa-l intrebi sa-i ceri parerea, sa vezi reactia lui, sa nu ai vreo surpriza....si daca nu esti legal acolo si nu lucrezi cum vei merge la ginecolog si cum vei naste daca nu vrei avort? Eu am impresia ca nu-ti prea dai seama de situatia in care esti daca intr-adevar esti insarcinata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angel, daca esti insarcinata si VREI sa pastrezi copilul e bine sa stii sigur ca esti insarcinata din urmatoarele motive: -ar trebui sa iei acid folic pentru prevenirea defectelor de tub neural -ar trebui sa faci o ecografie sa vezi daca nu cumva e extrauterina, caz in care, daca e depistata rapid se poate rezolva cu medicamente, altfel trebuie operatie -ar trebui sa nu mai bei alcool, sa nu fumezi/stai in fum de tigara, sa eviti chimicalele din alimente, sa eviti lactatele din lapte nepasteurizat si carnea care nu e bine prelucrata termic Daca esti insarcinata si NU VREI sa pastrezi copilul iar e bine sa stii sigur cat mai repede ca sa faci avortul cat mai repede, care dupa cum spune si XIO care e medic rezident ginecolog , la o varsta f mica a sarcinii se poate face si medicamentos, fara chiuretaj. Daca NU esti insarcinata e bine sa afli repede ca sa scapi de grija asta. Pe absolut toate variantele e bine sa afli cat mai repede. Tu ai deja 6-7 saptamani de la ultima menstruatie normala, cea dupa care banuiesti ca ai fi putut ramane insarcinata, la momentul asta testul 99.99% ca iti arata adevarul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...