Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (715)


Recommended Posts

Maria, sunt sigura ca fiecare dintre noi a avut macar 1 episod de agitat aiurea, deci nu e problema. Tu ai cadea in butoi putin si apoi ai lua-o de la cap, ca deh, asta ne e viata de aspirante [:)] Dar... dar tu ai o sansa mare sa fie frumos acum! [olala] te pup, iti urez bafta, intru de acasa sa vad ce si cum! [pup] Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors... Te [olala], Bob !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Maria dar vreun test ai mai facut azi dim? Ce nervi am eu pe astia cu laboratoarele lor...cand aveam abonament la cmu aveam raspunsul in cont in cateva ore de la recoltare,acum la medicover dureaza 1-2zile aceeasi analiza... Oricum eu cred ca e bine! Sa ne povestesti daca ai facut ceva deosebit luna asta! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dreambaby
Codra, bine ai revenit si sedere cat mai scurta aici! Sa plecam la odisee toate, sa nu mai ramana nimeni pe aici! Eu nu am nevoie de nici un laxativ, doar o cana de cafea si in 10 minute sunt la toaleta (dupa ceas [:D]). Cixinica, o sa mai caut azi prin farmacii Euthyrox 25 si daca nu gasesc endocrinologul mi-a spus cu ce pot sa il inlocuiesc. Si m-a lamurit si cu dilema mea legata de analizele pe care trebuie sa le fac in ziua 21. Iti multumesc [pup]
multumesc mult fetelor! dreambaby iei euthyrox?si eu iau deja de 9 luni.ai probleme cu tiroida? CODRA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simonata
Codra, bine ai venit/revenit. Dar ce problema de tiroida ai? Nu de alta, dar inainte de nastere am avut si eu ceva cu tiroida (nu foarte grav), si ma intereseaza subiectul pt ca inca sunt in cautare de motive ale pierderii sarcinii (in afara de varsta peste 35 de ani, careia nu am ce sa-i fac).
eu am hipotiroidism.am descoperit la inceputul anului cand m-am hotarat sa merg la endocrinolog.mama mea sufera de hipertiroidism...nu stiu daca e genetic.imp e ca am descoperit si o tratez.dr endocrinolog mi-a spus ca nu e grav dar trebuie tinuta sub control.de la euthyroxul pe care-l iau ma simt ok.la mine problematica e prolactina care e tinuta in limite normale doar cu tratament. CODRA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Codra, si eu am hipotiroidism. Anul asta in iunie am descoperit ca am probleme cu tiroida. Valoarea de la TSH nu este f mare, este 5.50 iar limita maxima este 4.8 dar avand in vedere ca vreau un bebe cat mai repede endocrinologul mi-a spus ca TSH-ul trebuie sa ajunga la 1. Prolactina nu am facut inca, abia saptamana viitoare pe 21 ma duc sa fac progesteron si sa repet analiza de TSH. Eu abia in iunie m-am apucat de toate analizele posibile pt un bebe, dar deocamdata am facut doar cateva pt ca dr mi-a spus sa revin la el daca nu raman insarcinata in 6 luni. Nici nu credeam ca am probleme cu tiroida pt ca nu am avut niciodata nici un simptom. Euthyrox il tolerez f bine. Si la mine e posibil sa fie genetic, ma gandesc la mama tatalui ca a avut probleme cu tiroida. Si mie mi-a spus ca nu e grav acum dar daca ramai insarcinata TSH creste si e posibil sa afecteze bebelusul. Si mi-a spus sa stau linistita ca avut paciente cu valori mult mai mari care au copii sanatosi si frumosi acum. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dream baby prolactina o faci in z3 impreuna cu fsh-ul, estradiolul, lh-ul....eu citisem pe un site despre niste rezultate ale progesteronului si scria acolo ca trebuie sa ai peste 18ng/ml parca ca sa fi sigura ca ai avut ovu si mai ziceau ca ideala ar fi sa facem si tsh-ul, ft3,ft4 si atpo tot in z3 ...caut siteul si va pun linku , daca-l mai gasesc[:D] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xdidi, nu e nevoie sa mai cauti ceva. Pe prima pagina scrie ce analize se fac si cand... Nu m-am gandit sa compar ce mi-a zis dr sa fac cu ce scrie acolo. Ma duc in ziua 21 sa fac tot ce imi cere, dar ii cer trimitere si pt celelalte analize care imi lipsesc. Cu tsh-ul eu am mai intrebat-o daca trebuie sa il fac intr-o zi anume si mi-a spus ca nu. Uneori ma satur de atatea denumiri si analize ce trebuiesc facute [bang]. Mersi [pup]
Citat:
citat din mesajul lui xdidi
dream baby prolactina o faci in z3 impreuna cu fsh-ul, estradiolul, lh-ul....eu citisem pe un site despre niste rezultate ale progesteronului si scria acolo ca trebuie sa ai peste 18ng/ml parca ca sa fi sigura ca ai avut ovu si mai ziceau ca ideala ar fi sa facem si tsh-ul, ft3,ft4 si atpo tot in z3 ...caut siteul si va pun linku , daca-l mai gasesc[:D] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dreambaby
Codra, si eu am hipotiroidism. Anul asta in iunie am descoperit ca am probleme cu tiroida. Valoarea de la TSH nu este f mare, este 5.50 iar limita maxima este 4.8 dar avand in vedere ca vreau un bebe cat mai repede endocrinologul mi-a spus ca TSH-ul trebuie sa ajunga la 1. Prolactina nu am facut inca, abia saptamana viitoare pe 21 ma duc sa fac progesteron si sa repet analiza de TSH. Eu abia in iunie m-am apucat de toate analizele posibile pt un bebe, dar deocamdata am facut doar cateva pt ca dr mi-a spus sa revin la el daca nu raman insarcinata in 6 luni. Nici nu credeam ca am probleme cu tiroida pt ca nu am avut niciodata nici un simptom. Euthyrox il tolerez f bine. Si la mine e posibil sa fie genetic, ma gandesc la mama tatalui ca a avut probleme cu tiroida. Si mie mi-a spus ca nu e grav acum dar daca ramai insarcinata TSH creste si e posibil sa afecteze bebelusul. Si mi-a spus sa stau linistita ca avut paciente cu valori mult mai mari care au copii sanatosi si frumosi acum. [pup]
eu am inceput din ianuarie sa merg la endocrinolog si prima data cand mi-am facut TSH era de 1,2(val normale:0,39-6,16),iar in luna mai cand l-am refacut era de 0,4(valorile sunt in functie de laborator)...mi-a spus dr ca in sarcina se continua tratamentul cu euthyrox,si sa stau linistita ca asta nu e o problema.sa faci neaparat prolactina.eu deobicei merg in zilele 3-5 si atunci imi repeta analizele.in primele 6 luni de tratament(am facut si stimulare cu clostilbegyt si pregnyl+duphaston)mergeam tot la 2 luni cand imi repeta analizele.acum sunt la finalul celor 3 luni de pauza dupa stimulare si astept urmat. cm ca sa merg sa le repet.problema e ca dr mi-a zis ca daca nu rama in per asta,sa incerc sa fac inseminare.eu am aproape 38 de ani si timpul nu e in favoarea mea.nu prea as face inseminare dar...vom vedea,problema e ca sunt foarte dereglata...in prima luna de pauza dupa tratam,mi-a venit cm la 32 de zile(eu tot timpul il aveam de 32-34),iar in urmat luna a venit la 21 de zile...a fost un soc pentru mine ptr ca niciodata nu am patit asa ceva.nu stiu cauza,dar sper sa o aflu cand voi merge la dr.acum sunt curioasa sa vad cand isi va face aparitia. CODRA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...