Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (715)


Recommended Posts

Brtercy da e o copila dar eu ma refeream ca uite cum a ramas insarcinata nu ca nu vrea sa recunoasca tatal ci faptul ca a nascut a 2 oara la interval de 10 luni. Irimara ai o rabdare de fier eu daca eram in locul tau cred ca eram la usa lor.[pup][pup][pup][pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Valorile difera de la fiecare laborator. Eu as zice ca ai hipertiroidism, la fel ca mama ta pentru ca valoarea este sub cea de referinta. Eu am hipotiroidism pentru ca valoarea este peste limita de referinta a laboratorului. Eu nu am avt nici o problema de la Euthyrox, CM vine tot la 28-29-30 zile (cam asta e perioada). Singura chestie pe care am observat-o este ca a inceput sa imi creasca mai mult par pe picioare decat aveam. Ai caderi de calciu, lipsa de fier sau ceva de genul asta? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dreambaby
Valorile difera de la fiecare laborator. Eu as zice ca ai hipertiroidism, la fel ca mama ta pentru ca valoarea este sub cea de referinta. Eu am hipotiroidism pentru ca valoarea este peste limita de referinta a laboratorului. Eu nu am avt nici o problema de la Euthyrox, CM vine tot la 28-29-30 zile (cam asta e perioada). Singura chestie pe care am observat-o este ca a inceput sa imi creasca mai mult par pe picioare decat aveam. Ai caderi de calciu, lipsa de fier sau ceva de genul asta? [pup]
in hipertiroidism simptomele sunt diferite.eu am hipo(tendinte de ingrasare,piele uscata,dureri de cap,depresie).eu de cand iau euthyrox ma simt foarte bine.dereglarile de cm nu au legatura cu euthyroxul.la mine cred ca e din cauza tratamentului de stimulare.nu am caderi de calciu.calciu ionic mi-a iesit cam mic,dar deocamdata nu iau nimik ptr asta. CODRA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Maria, te felicit si eu! Mi se pare putin probabil sa iti faca linie de uscare in 5 minute, si din cate am auzit eu, testele de sarcina mai gresesc, dar in sensul celalalt, adica iti arata negativ cand esti insarcinata, dar nu pozitiv cand nu esti. Dar pana scriu eu mesajul asta, tu poate ca ai aflta deja rezultatul la beta! La mine, dupa 2 zile de teste de ovulatie pozitive cu linia de test mai accentuata decat cea de control, in seara z17 a inceput sa devina mai pala linia de test. In dimineata z18 era chiar pala si dupa aia nu am mai facut. Cu TB sunt cam nelamurita. In dimineata z17 era, ca in celelalte dimineti, 36.3. Apoi, in dimineata z18 a fost 36.9, iar la al doilea check a fost chiar 37 . Am zis "cooool, am ovulat!" Dar azi dimineata, z19, pe la 5, adica mai devreme ca de obicei, m-am trezit si am verificat si era 36.3 din nou. Ce e drept, imi era cam frig. Nu stiu daca asta are legatura. Ca dupa asta m-am invelit si m-am culcat la loc, iar la 6:15 era din nou 36.8. Voi ce stiti? Variaza daca ti-e frig? [bang] M-ati distrat cu raceala, ca de dimineata si eu m-am trezit cam racita, adica ma ustura in gat, imi curge nasul rau de tot, vorbesc pe nas, ma dor ochii si capul, stiti senzatia. Dar la mine e sigur raceala, ca si daca as ramane insarcinata, cred ca am ovulat alaltaieri sau ieri, deci imposibil sa am deja reactii! Cu privire la cafea, eu cred ca exagerati. Parerea mea. Eu am baut cafea pana am aflat ca sunt insarcinata si la Rares, si la Matei (deci am ramas foarte bine si band cafea), iar la Matei doctorul mi-a recomandat una mica dimineata si in timpul sarcinii, pt ca aveam tensiunea f mica. Cu tutunul, sa va zic ceva haios. In primul rand tin sa precizez ca eu sunt nefumatoare militanta, desi am fumat si eu vreo 6 ani (nu foarte mult, dar oricum). Sunt de parere ca tutunul face rau oricui, si mai ales unui fat nenascut. Dar povestea haioasa e urmatoarea: are mama o vecina, de-o varsta cu ea, care are 2 fete, cu 1 an respectiv 2 ani mai mici ca mine. Deci femei in toata firea. Ei, vecina asta a mamei a fumat ca sarpele toata viata ei (pana s-a imbolnavit de tiroida, acum cativa ani), deci si in timpul sarcinilor. Cu toate astea, fetele ei nu numai ca sunt sanatoase tun, dar nu au pus in viata lor gura pe tigara, iar una din ele e medic in SUA si cealalta e asistent universitar doctor la INSEAD, o universitate de MBA foarte bine cotata la nivel international, care are institutii de invatamant in Paris si in Singapore. Si cea care e dr are 32 de ani, celalalta 31 si e deja asistent universitar de vreo 2 ani. Deci poate e bine sa fumam in timpul sarcinii, ca se pare ca facem copii destepti! [:D] Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006) si MATEI(16 martie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva, apropo de ramas repede. Mi-a povestit o prietena de o cunostinta a ei care are 2 copii, cu diferenta de 1 an si 10 luni intre ei. Eu am zis "ce bine ca e diferenta mica", iar ea mi-a zis ca atunci cand avea primul copil 6 luni, a ramas din nou insarcinata, cu gemeni, dar din pacate a pierdut sarcina la 5 luni. Deci, daca acum are 2 copii cu diferenta de 1 an si 10 luni intre ei, faceti calculul cat de repede a ramas din nou insarcinata dupa ce a pierdut gemenii. Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006) si MATEI(16 martie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella, stiu din experienta proprie ca scaderea/cresterea temperaturii influenteaza si temperatura bazala. Vezi ce temperatura ai in zilele urmatoare, si apoi o ajustezi si pe asta. Mai conteaza si cat de repede iei temperatura si daca e mereu aceeasi ora...de exemplu, ,la mine se intampla asa: se trezente motanul intre 5 si 6 dimi, sotul se duce dupa el sa ii dea 2 boabe de haleala ca altfel nu se calmeaza si imi aduce termometrul. Il aduce el pt ca il spala de fiecare data cu sapun si apoi il sterge cu spirt si il lasa putin sa se usuce. Oi fi nebuna, dar asta e, ma simt ok daca imi iau precautiile astea...si apoi, nu am avut niciodata vreo infectie genitala si vreau sa pastrez situatia la fel [:)]. Astfel ca la mine, masuratul temperaturii are loc in functie de ora la care se trezeste motanila si de viteza cu care se misca sotul casa faca aceste operatii. Cred ca la tine ovulatia a fost intre z16 si z17. Spun z17 conform graficului si z16 dupa testul de ovulatie pentru ca zici ca din z17 a devenit palida linia de test. Maria, hai cu rezultatul. Eu am fost ocupata azi si acum am citit ultimele 4 pagini, sper ca nu am omis postarea ta cu rezultatul. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cu ovulatia [:D] Azi testul de ovulatie s-a facut pozitiv frumos[olala] Linia Test este mai pronuntata decat cea de Control. T s-a colorat repede intr-un minut. La uscare s-a facut mai pronuntata decat C. Dar ieri era invers, tot 2 linii vizibile, dar cea Control mai pronuntata de cat Test. In grafic meu eu am pus si ieri si azi "+". Sau trebuia doar pe azi sa pun "+" ca abia azi T este mai pronuntat de cat C(pozitiv-pozitiv). Desi, concluzia[:I]? Azi e ovulatia la mine. Nu cred ca maine sau poimaine e ovulatia pt ca TB deja a inceput sa creasca, plus ca azi la pranz am simtit o intepatura zdravana la ovar drept(cand m-am miscat brusc). Cele cu experienta cu pozitivele la test ovulatie, ce spuneti? MeAlex,[:I] tu esti mereu pe pozitie la tema asta[:D] edit: sau poate chiar ieri am ovulat si testul de ovulatia s-a facut azi pozitiv pt ca azi s-a produs mai mult hormonul LH? Si la TB ridicata deja se elimina progesteron parca. Las'ca vedem maine ce TB voi avea, dar eu stiu deja ca va fi tot sus[:D]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna[pup] Alex, am crezut ca numai eu imi iau temperatura in functie de programul motanului [:-)))][:-)))][:-)))] Al meu se trezeste intre 5 si 6 si incepe sa tipe la usa dormitorul ca sa intre in camera. Imi iau temp si apoi ma cobor din pat sa deschid usa...tare ca sotul tau il aude, al meu nu ma aude nici pe mine, cand motanul nu are bobite dimineata se urca pe fata sotului[:D]... tot ce reuseste este sa fie dat jos cu brio cu un sunet "ssssss" [:D] [flo] [url="http://lt1f.lilypie.com/4YCtp2.png"]On voudrait bien un mini nous...[/url] Will you love me in the December as you do in May, Will you love me in the good old fashioned way? When my hair has turned all gray, Will you kiss me then and say, That you love me in December as you do in May?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella imi dai linkul de la graficul tau? Ca vad ca MeAlex spune de grafic tau. Sau era vorba de graficul tau, MeAlex?[:I] As vrea sa vad ca sa inteleg si eu cum sta cu "+" si TB la altcineva[:I] MeAlex, eu imi pregatesc termometrul de cu seara si il pun langa mine pe noptiera si cand suna ceasul eu intind doar mana sa-l iau. La fel il sterg cu spirt[:D]. Eu ma temeam ca fac mai rau daca il sterg cu spirt[:-@]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...