Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (715)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Bob_Pixel
Draguta, multumesc. [pup] Da, o sa merg la eco in z12 (pica putin aiurea, vineri), as fi vrut in z13 sau 14, dar asta e. Si apoi banuiesc ca va decide doc daca e cazul de pregnyl. N-am mai facut stimulare niciodata, am citit putin pe forum, o sa ma documentez acasa temeinic. Am vazut ca ar trebui sa iau toate cele 5 pastile cam la aceeasi ora (am 1/zi in z5-9). Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors... Te [olala], Bob !
Bob e ok eco in z12 eu in z a 12a aveam fuliculi de 19mm si de 20mm si a doua zi am facut pregnylul, mult noroc la stimulare.[pup] In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! ovare polichistice, endometrioza descoperita laparoscop
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc de incurajari, fetelor [pup] Dreambaby, eheee, am patimit putin in sarcina (dar toate au trecut cu bine, mai putin finalul): am avut desprindere de placenta din sapt 9 pana in s12, apoi am avut indici de rezistenta crescuti pe artera uterina dreapta, cateva mici neajunsuri specifice sarcinii, gen caderi de tensiune...dar eu am fost atat de indragostita de Bob, incat nu pot sa spun ca am avut sarcina grea, au fost cele mai fericite 6 luni din viata mea [olala] Stiu ca multa lume zice (si mi-au spus) ca mai bine pierdeam sarcina in trim 1, dar eu n-as schimba nimic (decat finalul), pentru ca am cunoscut o dragoste si-o fericire fara niciun termen de comparatie. [olala] Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors... Te [olala], Bob !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza fetelor bob, mi-au dat lacrimile ca ce spui tu acolo asa fumos vb de bebe [olala] ======================================================================== Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s [ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob, imi pare tare rau de ce ai patit cu Bob al tau! Intelesesem eu din discutii ca ai pierdut o sarcina de varsta relativ mare, dar nu stiam de ce. Din pacate, astfel de evenimente nu putem sa le controlam. Suntem ata de neputinciosi la unele lucruri! Nu ma gandisem ca e posibil ca foliculii sa nu fie suficient de mari ca sa produca necesarul de progesteron. Dar daca asta e problema, de ce sa nu iei progesteron pur si simplu? De ce stimulare, daca ovulezi spontan? [soc] M-am gandit sa ma duc si eu la monitorizare (desi nu cred ca as lua tratament, indiferent ce ar iesi, cred ca m-as duce numai pentru curiozitatea mea). Dar sincer, nu stiu cand anume sa ma duc. Daca luna asta, in z17, eu inca am teste de ovulatie pozitive, ma gandesc ca foliculul meu ajunge la dimensiuni maxime undeva prin z17-18, nu in z13-14, cum se duce lumea normala la monitorizare. Si daca ma duc eu in z14, ar putea sa imi spuna ca am un folicul prea mic, cand de fapt el va mai creste vreo 3 zile si se poate sa ajunga numai bun. [bang] Cat de mari ar trebui sa fie foliculii sa zicem in z13 la un cicul de 28 de zile? Please, imi raspunde si mie cineva l a"interogatoriul" de mai sus? Am remarcat ca de regula nu prea sunt luata in seama si ma gandesc ca nu ma puteti primi in cercul vostru pentru ca voi considerati ca la mine dorinta de bebe e sau ar trebui sa fie mai mica decat la voi si poate mai putin justificata. Va rog sa ma scuzati daca gresesc, dar asa simt. Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006) si MATEI(16 martie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella, iti raspund din ce stiu, nu sunt foarte documentata. Foliculul am inteles ca ar trebui sa aiba la ovulatie de la 18mm in sus. Ultima oara eu aveam 16mm in z12, fara stimulare si ovulez cam in z14-15, deci cred ca era o idee mic. Nu imposibil de "facut treaba" cu el, dar putin sub medie. Oricum, doctorul meu mereu imi spune ca nu poti cuantifica exact parametrii corpului si ca uneori se intampla acele "minuni" gen ovulatie spontana in z7 sau tarziu, in z21-22(cunosc fetita procreata imediat dupa terminarea cm, in z7). Eu zic sa incerci totusi o eco si in z14, sa fii sigura ca nu te amagesc testele de ovulatie. Teoretic, din ce zici tu, cu test pozitiv de ovulatie in z17 ar trebui sa mergi la eco in z16 sa vada foliculul dominant la forma maxima. Eu mereu am mers in z12-14, la un ciclu de 30-31 zile. (mie testele de ov imi aratau pozitiv in z17 si ecograful imi arata ca ovulasem in 14...) Lorena [pup]. Nu mai scriu despre Bob ca ne intristam iar toate [:I] Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors... Te [olala], Bob !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ama, nu e vorba ca nu te bagam in seama [pup] Hai ca iti zic eu, daca in Z13 ar trebui sa te apropii de ovulatie ideal ar fi sa fie peste 17 mm un folicul. Acum depinde si de cum ovulezi. In mod normal un folicul creste cu 1-1,5 pe zi. [flo] Edit: Sursa [:D]: propie experienta si monitorizari+stim de prin aprilie anul asta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella, nu cred ca se pune problema sa nu te bage cineva in seama. Dar banuiesc ca fetele care stiu sa-ti raspunda (de exemplu eu sunt tufa la asemenea probleme)nu sunt logate pe moment, iar apoi cand citesc se iau cu alte discutii si uita de "interogatoriul" tau. Nu cred ca faptul ca ai deja doi copii diminueaza din dorinta ta arzatoare de a mai naste inca o data. Toate care suntem inscrise aici avem o problema, numai ca fetele care sunt mai vechi si care nu au copii au mai mult timp de stat pe forum. Si eu m-am simtit uneori nebagata in seama dar am alungat repede acest gand, era doar o impresie. Imi place sa citesc postarile chiar daca intrebarile mele nu-si gasesc raspuns intotdeauna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella eu zic sa te duci la eco in ziua 16,eu am fost in ziua 12 si asa m-a demoralizat doctorita de atunci ca nu am nici o sansa cu mititelul meu de 1.43cm sau cat era si apoi fetele, si mai tarziu doctora mea mi-a zis ca e posibil sa creasca pana in ziua 16,oricum vad ca am progesteronul de ziua 21 in limitele fazei luteale..progesteron rezultat al corpului galben care nu producea nimic daca nu ovulam…daca gresesc teoria va rog corectati-ma. Si sa stii ca nu e mereu activitate pe forum,sa nu te simti cumva neglijata. In opinia mea nu exista o persoana care are dreptul sa-si doreasca un copil mai mult ca alta,oricine e perfect justificat sa vrea bebei[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella joi am fost la eco eram in z12 si aveam fulicul de 15 mm, dr mi-a zis ca o sa am ovulatia duminica (cu aproximatie) deci daca eu am avut si aseara test pozitiv cred ca de abia astazi sau maine o sa am ovulatia luna asta.[pup] In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! ovare polichistice, endometrioza descoperita laparoscop
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...