Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (715)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui dana0000
Amabella eu zic sa te duci la eco in ziua 16,eu am fost in ziua 12 si asa m-a demoralizat doctorita de atunci ca nu am nici o sansa cu mititelul meu de 1.43cm sau cat era si apoi fetele, si mai tarziu doctora mea mi-a zis ca e posibil sa creasca pana in ziua 16,oricum vad ca am progesteronul de ziua 21 in limitele fazei luteale..progesteron rezultat al corpului galben care nu producea nimic daca nu ovulam…daca gresesc teoria va rog corectati-ma. Si sa stii ca nu e mereu activitate pe forum,sa nu te simti cumva neglijata. In opinia mea nu exista o persoana care are dreptul sa-si doreasca un copil mai mult ca alta,oricine e perfect justificat sa vrea bebei[pup]
Dana ai mai facut vreun eco de atunci, sunt curioasa sa vad daca la tine a mai crescut, sau ti-ai facut doar progesteronul, as merge si eu sa imi fac analiza asta dar nu stiu in ce zi adica e ok z21? sau ar trebui sa merg mai tarziu? In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! ovare polichistice, endometrioza descoperita laparoscop
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 237
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

scumpa de ce sa nu scrii despre bob daca asta simti descarca-ti furia si durerea aici, ai vazut ca eu asta am facut in ultimul timp te pupic[pup] ======================================================================== Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s [ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miky82
Citat:
citat din mesajul lui dana0000
Amabella eu zic sa te duci la eco in ziua 16,eu am fost in ziua 12 si asa m-a demoralizat doctorita de atunci ca nu am nici o sansa cu mititelul meu de 1.43cm sau cat era si apoi fetele, si mai tarziu doctora mea mi-a zis ca e posibil sa creasca pana in ziua 16,oricum vad ca am progesteronul de ziua 21 in limitele fazei luteale..progesteron rezultat al corpului galben care nu producea nimic daca nu ovulam…daca gresesc teoria va rog corectati-ma. Si sa stii ca nu e mereu activitate pe forum,sa nu te simti cumva neglijata. In opinia mea nu exista o persoana care are dreptul sa-si doreasca un copil mai mult ca alta,oricine e perfect justificat sa vrea bebei[pup]
Dana ai mai facut vreun eco de atunci, sunt curioasa sa vad daca la tine a mai crescut, sau ti-ai facut doar progesteronul, as merge si eu sa imi fac analiza asta dar nu stiu in ce zi adica e ok z21? sau ar trebui sa merg mai tarziu? In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! ovare polichistice, endometrioza descoperita laparoscop
Miky nu am mai facut eco de atunci,mi-am facut progesteronul fix in ziua 21 cam la 6 zile de la ovulatie care eu banuiesc ca am avut-o sambata,dupa mucus si intepatuirile din ovar. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob, cum adica iti arata ecograful ca ovulasesi in z14? Se vedea corp galben? Sau era un folicul baban? Eu am fost luna trecuta, absolut intamplator, la o eco transvaginala si alte analize in z14 (doar un check-up, ca era prima luna de incercari, nu imi faceam nicio grija - si nici acum nu imi fac inca) si aveam un folicul, daca imi amintesc bine (ca am eco acasa si acum sunt la birou) de vreo 20 mm. Dr mi-a zis ca e mare si ca se va sparge intr-o zi-doua. Habar n-am daca s-a spart sau nu, sau cand a facut-o, ca nu l-am urmarit, dar e clar ca bebe nu a produs. Dar eu cand am ramas insarcinata cu Rares aveam un ciclu de 31-32 de zile si am facut teste din z14 si s-au pozitivat in z16, cand am inceput prestatul si a iesit Rares. Si la Matei a fost asemanator, adica am avut un ciclu mai lung si ovulatia prin z16-17, ca s-a pozitivat testul de ovu in z15. Ma rog, bottom line azi e z17 la mine, asa ca nu ma pot duce la monitorizare in z14. Cel putin nu luna asta. Dar nici nu cred ca are rost sa o fac. Sincer, eu zic ca daca e corp galben, atunci a fost ovulatie, iar corpul galben se vede si in z27 la fel de bine. Eu mi-am facut o programare pt miercurea viitoare la eco trans, adica in z25 cred, si zic eu ca daca am ovulat, corpul galben ar trebui sa se vada. Iar daca nu e, inseamna ca nu am ovulat. Si mai am o intrebare: dr mi-a zis (ca sa scape de nebuna, nu de alta), sa iau Duphaston din z15 (eu am mai luat asa, preventiv, si la celelalte sarcini tot Duphaston). Dar eu nu am inceput sa iau, ca nu a crescut inca TB si ma gandesc ca nu am ovulat si nu stiu daca nu cumva progesteronul luat inainte de ovulatie ar prejudicia in vreun fel ovulatia. Voi ce credeti? Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006) si MATEI(16 martie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt iar nervoasa am vb cu soacra acum la tel...era asa nervoasa pe o ruda, o javra de femeie.... e matusa sotului si nu poate dormii noaptea de "grija noastra" idioata tipa e o tampita, a ramas gravida de vreo 3 ori dar a facut avorturi ca cica nu avea avere si face ea dupa....si nu am mai ramas dupa ca a strans averea si acum ne face noua calculele....vai cred ca i-as da cu ceva in cap ce vorbe urate ia zis soacrei despre noi, despre mine in special ea ma uraste ca din cauza mea nu s-a intors sotul in orasul lor acolo.... ia zis soacrei ca eu sunt foarte rea ca eu nu vreau sa-l las pe sot sa-i faca cruce de marmura socrului, ca sunt zgarcita si rea si fandosita...ca avem o gramada de bani ca stie ea ca la armata nepotusu castiga multi banii, da pe vremea ei poate dar acum au ajuns astia la niste salarii de mizerie....tipa are vreo 55 ani, e o comunista fetelor, macar de ar fi adevarat...dar noi nu ne mai descurcam deloc, suntem la pamant si ea ne critica....nesimtita tot timpul ma barfit cu toate rudele....offf asa ma deranjeaza si cand am zis si eu ca ma calmez se gaseste o fufa din asta sa-mi strice cheful[bang][bang][bang][bang][bang] ======================================================================== Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s [ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miky82
Citat:
citat din mesajul lui dana0000
Amabella eu zic sa te duci la eco in ziua 16,eu am fost in ziua 12 si asa m-a demoralizat doctorita de atunci ca nu am nici o sansa cu mititelul meu de 1.43cm sau cat era si apoi fetele, si mai tarziu doctora mea mi-a zis ca e posibil sa creasca pana in ziua 16,oricum vad ca am progesteronul de ziua 21 in limitele fazei luteale..progesteron rezultat al corpului galben care nu producea nimic daca nu ovulam…daca gresesc teoria va rog corectati-ma. Si sa stii ca nu e mereu activitate pe forum,sa nu te simti cumva neglijata. In opinia mea nu exista o persoana care are dreptul sa-si doreasca un copil mai mult ca alta,oricine e perfect justificat sa vrea bebei[pup]
Dana ai mai facut vreun eco de atunci, sunt curioasa sa vad daca la tine a mai crescut, sau ti-ai facut doar progesteronul, as merge si eu sa imi fac analiza asta dar nu stiu in ce zi adica e ok z21? sau ar trebui sa merg mai tarziu? In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! ovare polichistice, endometrioza descoperita laparoscop
Progesteronul pentru faza luteala trebuie facut la 7 zile dupa ovulatie. In cazul unui ciclu de 28 de zile cu ovulatie in ziua 14 atunci da se face in ziua 21. Referitor la experientele cu ovulatia eu am patit in felul urmator. In iulie cand am fost la doctor pt monitorizarea ovulatiei m-am dus exact in ziua 10. Am ovulat in noaptea dinspre Z18 spre Z19 (si ma bucur ca a insistat cu monitorizarea pt ca vroia sa o lase balta prin ziua 14). Ciclul din luna iulie a avut 32 de zile, deci am avut o faza luteala de 12-13 zile. Insa de atunci ciclul meu are 25 de zile si ovulatia confirmata de TB si de mucus o am in ziua 12. Nu stiu ce am avut atunci cand am fost la monitorizare. Incep sa cred ca din cauza stresului mi-am intarziat singura ovulatia [alcool]. viitoare [gravired] [url="http://www.fertilityfriend.com/home/28714c"]grafic TB[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena, zau, persoane ca asta nu merita energia consumata sa te enervezi! IGNOR-O!!! Si pe ea, si pe soacra, si pe toti care calculeaza si vor sa aranjeze viata voastra. Ei te afecteaza pentru ca ii lasi sa te afecteze. Am avut si eu probleme cu soacra, dar de cand am ales sa o ignor (acum vreo 7 ani), viata mea a devenit mai linistita. Linistea ta si a voastra e cea mai importanta. Fii egoista si nu ii lasa sa te afecteze. Daca ii ignori, se vor simti frustrati si se vor enerva ei in locul tau. Si dupa un timp vor ceda. Si ce daca va barfesc? Schimba asta ceva in viata voastra? In mod obiectiv, nu, ci numai daca voi ii lasati sa va afecteze. Ca vorbele singure, spuse altora, nu au cum sa va atinga pe voi. Capul sus si gandeste-te la interesul vostru si numai al vostru! Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006) si MATEI(16 martie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amabela, soacra este ok, ea s-a certat cu tipa...nici soacra nu o suporta nebuna aia ar vrea sa ne dicteze noua viata, ne face calcule, etc....iar socrela s-a enervat si s-au luat la cearta... am mai avut eu unele neintelegeri cu socrela dar e ok, noi nu ne intelegem cu ea mai mult la chestii simple gen mancare, cumparaturi etc.....socrela parca a inebunit decand s-a inbolnavit socrul, mananca numai sanatos si mult chestii ciudate...dar cel mai grav e ca ne obliga si pe noi....stim ca ne vrea binele dar e stresanta uneori in rest nu avem probleme cu ea oricum m-am mai calmat o las pe nebuna dar nici ca o sa mai vada vreo vorba de la mine, nici n-o mai salut [pup] ======================================================================== Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s [ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabyv
Ama, duphaston sa iei abia dupa ce ti se confirma ov., ca altfel o inhiba.
Mda... Asa ma gandeam si eu... Si cum mi se confirma? Ca eu nu ma duc la eco pana in z25. Parca nu imi vine sa "vanez" in fiecare zi cu cate o eco. Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006) si MATEI(16 martie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...