Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scolari de Iulie - August 2004 * 79


Recommended Posts

Meii azi avem o sarbatorita si stam aici pe uscat[:D] [s]La multi ani Lia,multa sanatate,fericire si noroc!![s]Vrabiuto sa-ti traiasca printesa!![flo][pup] [url="http://www.dropshots.com/emig"]filmuletze[/url],[url="http://www.youtube.com/profile?user=gorodika"]filmulete noi[/url],[url="http://s204.photobucket.com/albums/bb312/gorodeii/"]gorodeii[/url],[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79365"]aripile mele[/url], [url="http://s237.photobucket.com/albums/ff27/gorodica/"]gorodeii noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oliv,eu sunt mama unui copil care o luna s-a plimbat prin clasa.Dar...clasa nu era teritoriul meu...acolo e teritoriul invatatoarei.E problema ei cum face sa puna copilul sa stea in banca...nu a mea,ca io-s acasa.Simplu ca buna ziua.Daca nu se pricepe sa-l obisnuiasca sa stea in banca,sa vorbeasca incet si ce mai vrea ea...atunci sa mai faca odata liceul pedagogic,sau ce-or face ele acolo.Eu pot doar sa-i vorbesc,sa-i explic acasa copilului ca deranjeaza si alti copii,ca nu se face asa ceva..si bla bla.dar nu pot sa fac in clasa treaba doamnei.Eu l-am ajutat la lectii,explicatii,mult exercitiu,ce nu intelegea in clasa,neatent si aerian fiind,explicam eu acasa...dar sa-l fac sa stea in banca...asta nu mai pot s-o fac eu.eu zic sa-i dai timp si copilului si invatatoarei...incet incet or sa se schimbe lucrurile in bine.tu ppoti numai sa vorbesti mereu cu Luca...un sfat concret nu stiu sa-ti dau,la noi s-a rezolvat in timp de la sine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kim222
Si ne-a mai spus la toti ca au limbaj de gradi si ca trebuie lucrat intens...
Daaa, adevaru' e ca e foarte shocant ca dupa 3 zile de scoala sa aiba tot limbaj de gradinita[:D][alcool] Pe de alta parte, poate fi si o tactica a invatatoarei...va arat ce prosti sunt copiii vostri ca sa vedeti ce mult muncesc eu cu ei[alcool] Referitor la celalalt mesaj...subscriu la ce a zis Roxana...nu cred ca e bine sa generalizam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Corinai - bine zici cu poeziile- de-aia nici eu nu il bat la cap . Stie sa faca 'mental maths' stie tabla inmultirii ...( stiti ca aici copii invata mai intii tabla inmultirii cu 1, 2, 5, 10, 11 asta in clasa a 2- asi anul asta de-abia incep cu 4( dublu lui 2 ), 6, 7, 9,12 . Dar am gasit ceva pe internet super ... cum sa faca in fiecare zi 2-3min si sa nu invete cun ne chinuiam noi . Olivia- eu nici nu i-as pomeni nimic lui Luca, doar asa in treacat miine dim .. sa ii spui sa incerce sa nu se mai plimbe in timpul orei, (i-ai ascutitoare din penar) , sa fie mai atent. Ultimul lucru de care ai nevoie sa prinda ura pe scoala. Asta afost sfatul invatatoarei lui A in primul an. Scria cu picioarele, ridica miina pina sa termine inv de intrebat- habar nu avea de raspuns..etc . Copilul poate i s-a parut nedrept daca a terminat de scris ce i-a dat sa nu fie chematsi el..nu stii ce in capsorul lor. Noi am facut acum 3zile 'consiliul de familie' ca nu staim cind sa isi faca cele putine lectii pe care i le da. Si i-am prezentat noi programul lui - ce sport/zi si i-am lasat la alegere sa -si faca lectiile. Drept ptr catre a alocat mai mult timp decit ne gindeam noi ptr citit . si e mult mai cooperant. In clasa i-a nici macar nu puteam sa il asez pe scaun fara sa se fiitie 15min, ba apa, ba pp, ba creionul nu e bun.Si ei au scris cu creionul pina anul trecut prin primavara si numai cei care scriau frumos au trecut la pix si de-abia anula asta la stilou. Unu mie mi s-a parut extraordinar, cu creion 2HB greseau , taiua - nu aveau voie sa stearga - iarasi vad avantajul - si asa mai departe. Poate reusesc sa va pun o scriere de cl i-a si una de cl 2-a . carmen-so eu eram o pioniera infocata - stiam la poezii cu 'tovarase Nicolae Ceausescu ' . Ce are de citit copilul in EN? phiuu...fug la curry al meu ..miroase toata casa de m-a terminat[:D] Mani si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrea,multumesc de floricica,sa stii ca nu o merit deloc.eu nu caut scuze ptr. mamosenia mea,nu caut sa m-a justific voua absolut deloc...eu am doar un singur lucru de reamintit...eu am fost intr-o situatie dramatica si sansa care mi s-a dat sa raman linga copiii mei nu imi da voie sa fac,sa simt si sa gandesc altfel.Au fost luni de zile in care m-am rugat in fiecare secunda lui Dumnezeu sa m-a lase linga copii,daca tot mi-a fost ascultata rugaciunea nu pot decat sa-mi binecuvantez copiii cu toata dragostea mea...pentru ca atunci spuneam...doamne, da-mi zile sa raman linga puii mei,cine sa-i mangaie,cine sa-i ajute? ricardo a avut astazi un test la mate cu fel de fel de exercitii din clasa 1...o recapitulare ca sa zic asa.Astept maine sa vad prima lui nota[:D]mi-a spus ca nu a fost deloc greu,noi am repetat foarte mult si in vacanta...ca sa nu uite...eu una sunt sigura ca o sa obtina o nota buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunny,te rog frumos,poti sa-mi dai si mie chestia cu inmultirea?chiar sunt interesata,noi am facut in vacanta pina la 5...si merge super...insa dupa aceea as vrea ceva ajutator sa nu invete ca papagalul.I-am cumparat ceva...sa-i fac poza sa-ti arat...insa inca ceva in plus nu strica.E vreun site?poti te rog sa-mi spui despre ce e vorba?multumesc frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ema- sunt cu totul de acord cu tine Roxi - da ai dreptate si vreau sa va zic ca scoala romaneasca asa cum afost si este , daca e sa inveti , e mai buna decit scoala EN( vorbesc de stiu) . E problema noastra sa ajutam copii sa-si formeze o cultura general, dar scoala ii invata exact cit sa bifeze ei acolo ca ei si-au facut treaba. Daca copilul de ex asimileaza o lectie e ok, daca nu ,ei trec mai departe a doua zi - nu ca la noi care sta si le explica pina pricep toti. La Alex in clasa jum de copii au tutor la mate si engleza..vi se pare normal? Si or sa o tina asa pina in cl a 6-a cind vor merge la scoli selective ... si atunci ce vor face? hai ca m-am descarcat si eu..... Mani si Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...