Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scolari de Iulie - August 2004 * 79


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui kim222
sa va mai spun una..cum credeti ca incerca ea sa-l linisteasca?? zicandu-i..Stricam prietenia!![alcool]..la care Luca zambea smechereste.. Si ne-a mai spus la toti ca au limbaj de gradi si ca trebuie lucrat intens... Toti sunt perfecti..doar al meu este diferit..asta era concluzia..daca doar pe mine m-a oprit din 32 de parinti..De aceea v-am intrebat si pe voi ce credeti.. Intrebare retorica..la invatatoarea asta m-am chinuit eu sa ajung?..by the way..este si psiholog![alcool]
Eu nu inteleg ce inseamna "trompeta". Vorbeste tare? Pune accentul pe silabe altfel decat restul clasei? Vorbeste fara pauze intre cuvinte? E cam aiurea exprimarea, sincer. La oi in scoala deja am fost anuntati ca exista psiholog ft bun pentru probleme de adaptare si de asemenea logoped. Mi se pare rezonabil asa. Andries mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am fost la prima sedinta, foarte promitator. Au voie sa isi aduca o jucarie cu care sa se joace in pauze. Au voie sa iasa din banca, sa vrea pp, afara, etc... dar cica asta nu va dura decat 3 saptamani, dupa prima sapt ii va limita la o iesire din banca per ora si tot asa pana ajung sa stea in banca si sa iasa doar in pauze. Nu au voie sa alerge pe hol (ca sunt copii mai mari) dar ... e relativ acceptabil sa alerge in clasa (un timp). Se pare ca deja exista o grupa de leapsa creata. Parintii nu au voie sa faca tema copiilor - ha ha - cica sunt multi parinti care fac ei tema si nu e ok deloc. Temele nu vor fi multe, dar trebuie responsabilizati, incet, incet. Caiete speciale ... ca la toata lumea, sunt cateva. Toata lumea va sta in prima banca, bancile se rotesc lunea, prima se muta in a doua, a doua in a treia, etc, ultima vine in prima. Vic va merge de maine la sc, sper sa ii fie ok. Eu am o mare problema: cum aliniez eu 4 antrenamente de tenis, cu 2 de inot si cu 2 de karate? In total sunt 15 ore de sport pe saptamana si nu stiu la ce sa renuntam... Eu sunt daramata cu o licitatie, ma omoara astia si trag de mine sa ma duc in Vienna 2 saptamani cu o pauza de o sapt intre ele... si husband mi-a spus ca-si ia o babysiter sa-l ajute [:D] Andries mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim pentru urari! tocmai ne-am intors de la petrecere cu un copil fericit si obosit, care a desfacut un maldar de cadouri frumoase. iar eu am reusit sa gust si eu din tort (exact ce ii lipsea siluetei mele de silfida la ora asta [bang] ). eh, cica o data implineste copilul cei 7 ani de-acasa [:D] eu as zice sa nu va stresati cu comportamentul copiilor in prima saptamana de scoala. unii sunt mai linistiti, altii mai vorbareti, unii au memorie mai buna, altii sunt mai creativi. asa cum bebelusii au mancat unii o data la 3 ore, altii o data la 5 minute, au dormit unii singuri in camera, altii lipiti de tzatza mamei... asa si cu scolarii. fiecare este diferit, iar invatatoarea (cred eu) are datoria de a incerca sa ii invete sa fie buni scolari inainte sa le puna etichete... parerea mea. somn usor mamici si pici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mneatza, cam atat am dormit iar din cauza alergiei [:D] *Kim, deci musai vorbit cu doamna asta invatatoare si aflat care e mai exact problema ei !!! *Andries, ma bucur ca ti-a placut ce ai auzit la sedinta. 15 ore de sport este mult, eventual sa reduci ca numar de ore / sport nu se poate ? Astfel sa nu renunte de tot la nimic. Stiu ca spuneai ca Victor nu renunta. Si eu astept ziua in care sa ne reapucam de ceva sport. Sa vedem ce ofera scoala. *Vrabiuta, fotografii de la petrecere ? Noi aseara am mers cu fetele la McD sa luam shtrumfii[:D], Giulia este destul de obosita si abia ne intelegem seara. Asa ca incet-incet sper sa ajngem la o ora decenta de nani, ca momentan isi verifica ceasul cand ii spun ca dam stingerea [8D] La scoala totul "bine" [:D] n-are habar cine au fost profii de ieri (religie si engleza ar fi trebuit sa fie si sport, dar nu cred ca s-au tinut conform orarului). Azi vor si fotografiati pt carnetele de elev [olala] Si e bine ca e vineri [:D] _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza[flo][pup] Daria[pup][flo]si io sufar de mor de la rinita asta alergica,ma doare si nasul[:D][bang] A doua sedinta mi-a placut la maxim,doamna a adus un psiholog pentru parinti[:D]care ne-a zis cum sa ne adaptam mai usor in clasa I[pk]pe scurt ca sa avem un copil fericit trebuie musai sa-i facem un program bine stabilit,dupa amiaza cel putin doua ore de recreere cu ce-i face placere si cel mai important sa nu le cerem sa ia numai foarte bine....in momentul in care gresesc,sa nu-i intrebam de ce au gresit/vorbit/luat calificativ slab ci sa- intrebam ce au SIMTIT atunci cad s-a intamplat lucrul asta!Tipa are cabinet in scoala si alaturi de un logoped fac o echipa super. Si doamna mi-a facut o impresie buna a zis ca fiecare copil are ritmul lui,daca unul scrie 2 randuri iar altul o pagina nu conteaza,important este sa scrie corect...si in clasa I asta conteaza sa invete sa scrie si sa citeasca corect....si daca in semestrul II realizeaza ca 25 de copii din 33 care sunt in clasa sunt prea buni pentru programa scolara o sa comande caiete speciale in plus,daca nu,nu... In rest azi doar 3 ore,mandra era stresata ca ce o sa le faca profu la religie... Vivia doamna are pe catedra un cos in care sta domnul cumintila,un catel de plus,care este prietenul copiilor si care ii vede pe copii care nu sunt atenti si sunt obraznici si se supara pe ei...toti vor sa fie prieteni cu domnul cumintila[:D].....cand a fost plecata la o sedinta cupii s-au dezlantuit prin clasa...cand s-a intors,cu toata seriozitatea le-a facut un contract de cumintenie cu domnul director si fiecare copil a fost chemat sa semneze cu stiloul!!!!....erau super impresionati de gestul lor[:D][:D] hai sa avem o zi excelenta[pup] [url="http://www.dropshots.com/emig"]filmuletze[/url],[url="http://www.youtube.com/profile?user=gorodika"]filmulete noi[/url],[url="http://s204.photobucket.com/albums/bb312/gorodeii/"]gorodeii[/url],[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79365"]aripile mele[/url], [url="http://s237.photobucket.com/albums/ff27/gorodica/"]gorodeii noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vai de capu` tau, io am pe jumate cit ai tu, mi`au intrat picioarele`n fund saptamina asta
Citat:
citat din mesajul lui Andries Eu am o mare problema: cum aliniez eu 4 antrenamente de tenis, cu 2 de inot si cu 2 de karate? In total sunt 15 ore de sport pe saptamana si nu stiu la ce sa renuntam... Andries mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!! uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!
tzucurei de tzucurei [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/m_costin/my_photos "]1[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p100"]2[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p200"]3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, La noi a fost bine si azi cu trezitul, in sensul ca n-am avut proteste. Parca simt ca ne intram in ritm, cat de cat. Mai nou seara stingem lumina pe la 8 si ceva, povestea se spune cu lumina stinsa, ca daca stam sa o citim dureaza cel putin o jumatate de ora (asa ca mami sau tati improvizeaza la greu, nici nu mai stiu ce sa mai inventez), iar pe la 9 dorm deja. Eu zic ca e bine asa. Mie mi-ar placea sa doarma si mai repede, ca sa faca cele 11 ore de somn, dar na, vrem sa ne mai si jucam cu tati care vine mai tarziu, etc. Ieri a fost foarte cooperant la ”lectii”. Vorba vine lectii ca de fapt am colorat si povestit, dar vreau sa stie ca incepand cu ora 14, facem lectii, deocamdata cam o jumatate de ora, apoi cat o fi nevoie. Asta dupa ce ieri nu m-am prea inteles cu el, se juca, glumea, se prostea/stramba, orice numai nu statea linistit. Dar probabil au si ei timp sa invete cum se face treaba asta. Asteptam finalul zilei de azi, poate aflu si eu un feedback de la educatoare. Din ce l-am intrebat pe el pare ok. Ioana, imi place mult invatatoarea voastra! Daria, si Tudor zice ”bine” daca il intreb cum a fost, asa ca am invatat sa pun intrebari specifice, gen ”te-a laudat/certat doamna pentru ceva”, ”ce a spus despre tema ta” etc, ca altfel nu prea scot multe de la el. Andries, si invatatoarea voastra e foarte relaxata. Ai nostri, din cate stiu, nu au voie sa se plimbe prin clasa, de jucarie ce sa mai vorbesc, pare mai stricta doamna noastra. Sanatate maxima lui Vic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! La multi ani, Lia! Mama, ce de probleme avem... Sa va spun ca pe mine m-au lasat nervii ieri si am bocit, nu mai stiu cum sa il fac pe Matei mai responsabil, nu ii pasa ca eu i-am facut camera luna, face dezastru in 5 minute, nu-i pasa ca mananca in living si in 5 minute nu poti calca de resturi de mancare pe jos, nu mi-a spus ca are o tema de facut si ieri s-a dus cu ea nefacuta, nu vrea sa scrie, nu vrea nici macar sa ma bage in seama cand vreau sa ii arat cum se tine stiloul...[q] Asa ca ieri am dat-o in plans, stiu ca am gresit, l-am speriat, a fugit afara si l-am gasit plangand in hohote... Cred ca la noi problema e ca nu suntem pe aceeasi lugime de unda eu si Petro, el ma gaseste pe mine vinovata pentru orice, acum sunt eu de vina ca nu scrie pentru ca nu am lucrat cu el in vara, iar discutiile astea se poarta in fata copilului.... offff..... Olivia, eu o vad vinovata pe invatatoare, ea trebuie sa gaseasca metoda prin care sa ii disciplineze... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/my_photos"]poze[/url] [url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...