Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (28)


Recommended Posts

Eu imi amintesc ca noi faceam oracol intr-a 4-a. Si caiet de amintiri. Il mai am si acum si sigur e dintr-a 4-a pt ca am o amintire de la o colega care a plecat dupa clasa a IV-a in Germania.

 

Oracolul din pacate nu e caiet, ca la noi, e un oracolo cumparat (aste-as vremurile!), de-a gata, cu Hello Kitty pe coperta. Scrie pe el Oracolul meu. Silvia a zis ca vrea si ea sa-si cumpere unul.

 

Tot apropo de Silvia, a dat evaluarea initiala la matematica (este un test pe tara acum) si a luat foarte bine, a avut doar 2 greseli mici, la un execrcitiu cu aflara termenului necunoscut a uitat sa faca verificarea si la o unitate de masura a incurcat litrul cu kilogramul, dar testul era mare, 9 puncte si in rest a lucrat corect.

 

La un exercitiu din acela lung, cu mai multe operatii si paranteze (poate vi le amintiti), a zis ca foarte multi din clasa au gresit dar ea a facut bine pt ca a facut cum am invatat-o eu, pas cu pas. Avusese acum cateva zile la tema 4 exercitii de gen si ea le facuse calculand mult in minte si scriind din 2 in 3 pasi. Din 4, 2 le gresise, am pus-o sa refaca toata tema, facand la fiecare pas doar operatiile directe. A bombanit, a protestat (asa face Silviuta) dar a facut si vad ca acum la test a facut pas cu pas, asa cum i-am zis eu si a fost bine.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laaavi, bravos pentru Silviuta desteapta![pk] Aseara mi-am copiat tona de poze de pe hard-ul extern in laptop, dupa ce mi-am pus windows 7-le si am gasit niste poze cu intalneala din IOR de acum fix 2 ani, din sept 2009. Maaama, mi se parea asa de micuta Silvia cumparativ cu acum. Intre ai nostri cum erau atunci si cum sunt acum, nu m-a socat diferenta, dar la Silvia era uriasa. Aseara am fost la Gabriela la dragalit bebelacu'. Taaare dulce.[olala]

 

Oracol, woooow, ce vremuri. [:D]

 

Maria, upsi, cam multa habaucenie de dimineata asa..[alcool][alcool]

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

multumim pt raspunsuri si salutari![flo]

O sa incerc si eu la Aqua Team sa vedem ce si cum.

 

Ieri ma opreste profa de pictura si imi spune ca Andrei este cel mai talentat copil din gradi!Ca a facut un desen pe care de obicei il fac copiii in gimnaziu!va dati seama ca mi s-a umflat inima de bucurie!Mai ales ca el e asa modest si in umbra lui Victorash![:D]

 

 

Pupici de licurici!

 

Ile, mami de Victor[bicla] si Andrei [cavaler]

id="green">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenutza, bravo lui Andrei!!

 

Eu astept cu nerabdare sa nasca prietena si fina mea, luni e programata la cezariana pentru ca are un fibrom mare pus chiar in josul uterului, nu ar putea sa nasca normal. Bebelusa e cam micuta, nu a crescut prea bine din cauza fibromului care are 15 cm in diametru, colac peste pupaza a mai facut si tensiune, acum pe ultimii metri. Abia astept ziua de luni, sper sa se nasca cu bine micuta si mamica sa fie OK. [ruga]

 

Maria, am verificat, alea erau caietele, pe care le-am identificat eu.

 

Noki asa e, a crescut mult Silvia nazdravana.

 

Lavi [gravi] oficial 8s

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ilenutza, bravo pt talentatul pictor! ce frumos e sa-ti spuna o profesoara ceva la superlativ despre copil, iti creste inima big time!

 

lavi, am intrat la odiseea sarcinii mai-iunie 2012, sa "controlez" daca te-ai inscris:)) nu te-ai inscris, da' m-a captivat discutia lor, sunt deja peste 10 mamici acolo si pe masura ce intrau: Fiv, fiv, la al 2-lea fiv, o tipa a obtinut sarcina la al 4 lea fiv!!...80% dintre ele sunt gravidute cu fiv, stau in pat, se sperie, iau injectii, pastile etc. saracele. unde sa te duci tu, fata , acolo, sa le spui ca mergi cateva statii pe jos, alergi intre inot si cercul de matematica, esti la al 3-lea copil si ramai gravida cand vrea muschiul tau si situatia geo-politica iti convine? le deprimi:) mai bine stai aici, in banca ta:)) anyway par dragute si mai sunt mame cu ceva copii p-acasa, in plus.

 

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, cam asa am constatat si eu situatia la mamici mai-iunie 2012. Eu cred ca cele cu FIV si aspirante multa vreme de abia asteptatu sa se inscrie si de-asta au aparut la inceput, probabil mai incolo apar si celelalte.

Eu n-am ramas chiar cand a vrut muschiul meu, am asteptat 6-7 luni, a trebuit sa se alinieze planetele, dar nu ma plang, 6-7 luni de incercari naturale e fun fata de 4 FIV-uri.

Oricum, tratamente nu iau, nu iau absolut nimic in afara de acidul folic, mi-e si nu stiu cum sa intru acolo unde ele isi compara listele de medicamente si dozele zilnice. Pe deasupra nici nu-s convinsa cat e de bine pentru embrion sa iei fel de fel, probabil ca o parte a tratamentului nu e de fapt necesar, dar cine sunt eu sa le spun asta, si in al doilea rand si ele probabil vor sa stie ca fac tot ce le sta in putinta sa tina sarcina asa ca probabil as fi inoportuna sa comentez.

Lasa mersul pe jos, cea mai gogonata chestie e ca in ziua in care am sangerat n-am luat absolut nimic, nu am facut repaus la pat ci m-am dus la nunta si am si dansat, ce era sa fac daca tot m-am dus. Sangerarea s-a oprit, bb OK, dr s-a amuzat ca m-am tratat cu "nunto-gestan".

 

Mi-e greata de cafea si derivate si de absolut toti detergentii si subst de curatenie din casa, incepand cu cel de vase care lui Virgil i se pare ca miroase "soft". Mi-e greata de unele mancaruri in timp ce le gatesc (cele pentru Silvia), noroc ca nu de toate. Obosesc repede, dar macar am scapat de insomnii[bis]. Presupun ca bb e bine.

 

Cam asta e raportul meu de [gravi]8+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata la cafeluta de marti, cu mantra spontana a zilei: iubesc sa stau la serviciu, vreau sa stau mai mult, imi iubesc sefii si salariul.

ce plictiseala pe-aici, o postare la 2 zile, facebookul pune forumurile pe butuci, e clar. toata lumea posteaza din viata copiilor si din cea personala pe FB, desprecopii.com o sa ajunga doar loc de pus intrebari medicale.

lavi, anunta-ma cand trece greata asta de trim 1, dau o cafea la locul stiut. cum e silvia la cercul de mate? ce vroiam sa te intreb, in ce clasa incep olimpiadele scolare?

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu va citesc zilnic, dar daca n-am nici o noutate, nu se intampla nimic deosebit, in afara de rutina zilnica, gradi, engleza, balet, etc....nici n-am ce scrie.

 

Cu scarlatina n-am mai facut nimic pt ca am vb cu taticul baietelului cu pricina, copilul e ok, nu i-a aparut nici o bubita, nimic, asa ca n-am mai facut nici o analiza.

 

In rest toate bune![pup]

 

[mamica]Madau siid="Comic Sans MS">id="black"> [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Comic Sans MS">id="red">

povestea nasterii Mirunei, filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2

 

 

bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX[foto]id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare cea care mai activeaza intens pe aici sunt eu, pt ca nu mai am contul de Facebook. Nu vreau sa intru in nebunia Facebook-ului, e un mancator de timp mai ceva ca DC-ul.

 

Maria, multumesc de intrebarea de sanatate, serviciul meu e in mutari cu sediul asa ca am avut 2 zile libere ieri si azi si am stat mai departe de computer, am mai facut ordine si curatenie prin casa cat pot, ca obosesc cam repede si nu ma fortez.

 

Anda, Silvia e in curs de adaptare cu cercul de mate pt ca anul trecut nu a fost. Olimpiadele scolare oficiale incep din clasa a IV-a. Pana atunci sunt diverse concursuri particulare (cu bani), am mai povestit pe aici cu Bianca de ele, unele sunt chiar inteligente, altele de-a dreptul stupide dupa parerea mea, facute cu scop strict comercial.

 

Multam de oferta, va mai dura cred.

 

Lavi [gravi]8+ in continuare cu greturi si [nani]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...