Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (28)


Recommended Posts

Hello![flo]

 

Noi am avut parte de week-end santieresc: renovam-izolam cele 2 balcoane,asa ca e o mizerie si dezordine de nedescris in casa. Urasc chestia asta, dar trebuia facuta.[8D]

 

Lavi, chiar ma gandeam la voi daca ati mai plecat sau nu. Bine ca v-a priit Aventura Park. Las'ca data viitoare venim si noi si speram si la vreme mai buna![:)]Tare faine povestile despre Cristina si Sofia mica.[olala]

 

Anda77, felicitari micului maratonist! De ce renuntai la unele sporturi dupa prima sedinta? Eu as mai fi incercat, macar 2-3 sa poata plodu'sa-si faca o imagine de ansamblu. Inot nu doriti? Sau la el e problema cu otitele, parca?

 

Cluburi, petreceri, distractii - eu nu am probleme cu asa ceva. Pot pierde noptile fara problema si a doua zi sa fiu fresh si sa ma scol devreme.[pk]Nu am eu ocazia sa ies pe cat de des as putea/mi-as dori, din varii motive.[:I]

 

 

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Morgano la multi ani, sa-ti traiasca Irisuca scumpa! [s]

Te asteptam sa mai intri sa ne povestesti despre voi!

 

Eu am fost azi dimineata la eco la prietena mea sa vad ce mai face bb, daca mai traieste. Traieste bine-mersi, ii bate inimioara cu 180 pe minut, are 2.75 cm, si miscaceste din manute/tot corpul, manutele si piciorusele ii sunt inca mititele. [il][il]

 

Deci nu ma mai supar pt greturi, stiu cui i le datorez, omuletului dulce din burtica.[olala]

 

Apropo de greturi, aseara m-am dat cu crema de fata dupa care m-a luat greata si de mirosul ei, a venit Virgil langa mine si i-am zis: nu te apropia ca put. Put a crema. [bang] S-a amuzat Virgil.

 

Nu mai suport nici parfumul meu, nici gelurile de dus, noroc ca am un sapun care miroase f slab si ma spal cu ala. Bineinteles toti detergentii din casa put.

Si bineinteles am o stare de epuizare cand ajung de la servici, care se rezolva prin ignorare si vazut de treburi, plus una seara, dupa 7:30-8 care nu se rezolva decat prin [nani].

 

Lavi [gravi] fericita si gretoasa 9+

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lavi, deci ce-avem noi aaaaici: o fetitza cu funditzaaaaa. stii ca greata e determinata de nivelul hormonului HCG care apare in sarcina (pt dezvoltare placenta) In ultimii ani s-a descoperit, prin studii medicale, ca babele aveau dreptate mon cher: nivelul HCG e mai ridicat la sarcinile cu fete (estrogen mai mult care determina nustiuce bla bla). iti amintesti bunicile/matusile: "daca ai greturi mari, faci fata, mamico!"

deci te-ai scos, cel putin financiar, asta mica are de toate de la surorile ei:) carucior rosu, hainute roz, papusi, farfuriute cu printese, costum de balet etc:)

deci cu cat te scarbeste mai mult gelul de dus, cu atat trebuie sa te bucuri (stiu ca tu ai vrea mai mult bb3 fata)

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau, da' cam trebe sa demontez prin practica si "jurisprudenta" chestia cu greata = bebe fetita. Stiu muulte cazuri de mamici de baietei care au avut mega-greturi.

 

Asta nu inseamna ca nu speram pana-n ultima clipa ca e cu pompon roz.[:I]

 

 

 

Poze cu noi [colegi]1 si 2

 

There are no shortcuts to happiness!id="purple">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la Noki [pk]: mega-greturi = activitate hormonala puternica si benefica lui bebe [cool], indiferent daca e roz sau bleu.

la mine in schimb s-a verificat alta babisma: baiat - pofta de muraturi, picanterii, acrituri; fata = pofta de dulciuri. Dar rrrrau de tot, in ambele cazuri [:D]. Si, oricum, mai incolo, prin lunile 4-7 asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laviiiiiii ce ma bucur ca esti asa de vesela si optimista! Si ca bebe e bine! Cred ca in cateva saptamani o sa stii si ce e ca in Ro se spune devreme!

sa iti traiasca finuta!

 

Anda vazut poetul sportiv cu gaby Szabo! Super!

 

morgano sa iti traiasca Irisuca!

 

Fetelor ne pregatim de 6 anisori....vai vai avem copii mari!

 

Eu nu mai tin la discoteci demult dar un bun resto intre prieteni nu refuz neam! Si o sa incep sa ies iar cum faceam inainte cu prietenele ca gata declar missa mica mare destul sa poata ramane cu ta-su cat ies eu. Insa in general revin inainte de miezul noptii:))

 

Noki superbe pozele din Roma de pe FB! Iar tu infloritoare si cu zambetul luminos obisnuit.

 

Eu raman fan FB si nu cred ca my privacy sa fie atinsa, nu day like la nici o chestie de joc sau pub, remarc ca am in ultimul timp mult mai putine tentative de astea, nici Farmurile nu mai sunt atat de multe. Mi-am setat sa nu imi vada pozele si posturile decat prietenii nu si prietenii lor. Am 2 grupuri "secrete" in care nu ma stie nimeni ce zic si fac:)) Unul e cu mamicille de la missa 2 foarte activ, iar altul mai nou cu fostii colegi de liceu generatia 94 si tare imi place sa ii vad cum s-au grizonat si ce copii frumosi au. Chiar daca nu e foarte activ acest grup imi face o placere imensa sa ii revad, sa le vad o particica ( infima) din viata lor actuala. Parca ne-am despartit ieri....

 

Acu sa va intreb: pe missa mare o doare o masea dar care nu exista, i-am palpat gingia si e umflata insa nu are masea acolo ( e in spate sus). Mai e ceva de iesit la 6 ani sau o fi de la maseaua din fata durerea? cea mai grea misiune a mea e sa o duc la dentist....

 

Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

 

POZE ALESSIA

Povestea nasterii Amaliei

 

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.

Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinus, da, e molarul de 6 ani! Prima masea definitiva. Iese in spatele maselutelor de lapte. Deci e absolut normal ce i se intampla missei. Nu e motiv de mers la dr.

 

Anda, si eu stiu ca greturile se datoreaza HCG-ului dar nu stiu diferenta de greturi/non-greturi fata-baiat.

 

Oricum, multam de aprins licarul sperantei. Eu sunt OK si daca e baietel, deocamdata mai mult baietel il vad. Dar tot pomponelul roz imi face mai mult cu ochiul, recunosc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite ce-am citit:

1."Women who had a female fetus had hCG levels significantly higher than women who carried a male fetus.

 

This finding is consistent with that found by several other researchers. In a study published by Yaron Y et al in Human Reproduction the authors studied 1,325 pregnant women with singleton pregnancies at 10-13 weeks.and compared different hormone levels including the pregnancy hormone hCG human chorionic gonadotropin between women carrying a male and a female fetus

 

These findings may have implications not only on evaluating risks of Down syndrome (women carrying female fetuses had a higher risk for Down syndrome), but also on timing of a pregnancy test. If women carrying a male fetus have lower hCG levels then it may be possible that their first positive urine pregnancy test could be delayed because of the male gender. "

2. " Boys and girls produced "statistically significant" differences in the levels of HCG in the blood, with female embryos leading to levels 18.5 per cent higher, on average. The presence of HCG is already used to detect pregnancy in home-testing kits."

 

la femeile care sunt "exceptii" de la regula, respectiv greturi mari cu baieti si lipsa de greata cu fete, am citit ca situatiile se datoreaza tiroidei care interactioneaza cu HCG-ul (de-aia 15 % din femei dezvolta hipertiroidism doar pe perioada sarcinii) si da semnale "false" hipertiroidia are si ea efectele ei, deci hcg-ul functioneaza ok pe o parte din femei si mai putin ok pt cele care au tiroida activata pe timpul sarcinii si nici greturile/foamea etc nu mai sunt controlabile.

o metoda sigura ar fi analiza nivelul de hcg, indiferent de simptome (ai -n-ai greata), desi, iar se stie (asta nu mai contesta niciun medic) ca greata e de la HCG.

cat ai nivelul hcg? ti-ai facut analiza?

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda, nu mi-am facut analiza. O sa o fac pentru dublul test saptamana viitoare. Oricum HCG-ul variaza in timp foarte mult, mai variaza de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina. Prietena mea care a nascut acum a avut HCG-ul foarte mare (dublu) si prietena mea cealalta, ginecoloaga, zice ca e normal si ca sunt variatii foarte mari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...