Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 (28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

maria, rime muzicale sunt si "an-tan-te /diz-a-mane-pe" . pe de alta parte, "melc, melc, codobelc" e denaturata suficient de parinti (am auzit si varianta "scoate coarne boieresti" [q]) incat eu n-as risca sa-i invat pe copiii mei asa ceva si sa se trezeasca v-un destept sa-l corecteze. eu sunt suparata pe "educatie" in ultima vreme. din ce in ce mai tare. manualele sunt de tot rahatu' (le-am cercetat si comparat pe cele de clasele 1-4. sunt JALNICE. JALNICE. JALNICE. pana si desenele sunt hidoase. sunt inconsistente, incoerente si intr-o prezentare grafica abominabila). cerintele sunt pline/programa e plina de balarii (programa n-am studiat-o, dar ce mi-a reiesit din studiul manualelor) si lipsesc din ea lucruri absolut esentiale, interesante, care sa te faca sa te duci cu drag la scoala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corap
maria, rime muzicale sunt si "an-tan-te /diz-a-mane-pe" .
in plus, e si ff cool in gasca de 5-8 ani sa stii asa ceva [pk] [:D] [:-)))]. iti impartasesc total supararea. sper sa gasim o invatatoare cu cap. si sa supravietuiasca cu bine sistemului. alta sansa chiar nu vad. Edit: adica ar fi. aia la care aspina Anda.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nichita a invatat sa vorbeasca din poezii. cand l-am dus la gradi prima oara, la 1 an si 10 luni, acolo nu faceau nimic decat se jucau si invatau poezii. foarte multe poezii. zilnic sau la 2 zile venea cu poezie noua, stalcita de el. in cateva saptamani a inceput sa turuie, ori el nu prea vorbea inainte de gradi, adica vorbea mult mai putin decat cei de varsta lui. un merit il au si poeziile respective pentru puseul de vorbire. tot in perioada primei gradinite poetice a avut si lunile in care intreba incontinuu ce inseamna unele cuvinte, inclusiv din poeziile invatate mecanic. cand a mers la urmatoarea gradinita, dupa un an, lumea a fost foarte incantata de vocabularul copilului nou-venit. un alt argument este exercitiul de memorare, cum zic si fetele. apoi mai exista si structurarea informatiei, mai buna ca-n povesti. o poezie despre toamna de exemplu, are : ruginiu, galben, frunze cazatoare, pomi, haine mai groase, animale care fac provizii, ma rog, orienteaza informatiile pe domenii. o poezie despre un copil sarac ii arata in 2 strofe cat o poveste de 2-3 pagini. foame, mancare putina, lipsa fructe, umilinta, parinti tristi, haine rupte, lipsa lemne, frig, animale slabe in batatura etc. mie imi pare ca poeziile pot face tablouri foarte realiste si complete pentru copii si asta ii ajuta mai ales pe cei micuti, din primele grupe. mama lui Nichita (09.12.2005) [url="http://nichita.shutterfly.com/"]Look who’s talking: Nichita-Andrei[/url] [url="http://www.dropshots.com/nichita"]filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]montaj anual[/url] [url="http://worldexperience.shutterfly.com/"]Calatoriile mele[/url] "cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

foarte de acord ca "poeziile pot face tablouri foarte realiste si complete pentru copii si asta ii ajuta mai ales pe cei micuti, din primele grupe." dar memorarea n-are legatura cu tabloul complet adica copilul ramane cu tabloul complet indiferent daca memoreaza sau nu poezia. si ar avea un tablou mult mai complet daca ar avea 3 poezii diferite pe aceeasi tema decat aceeasi poezie aprofundata pana la memorare.(parerea mea, desigur). [[:I]cand eram copil memoram toate tampeniile (ca imi ramaneau in cap, nu de altceva). acum am doar o foarte buna uitare [:D]. asa ca n-am nimic cu memorarea, memorarea e buna (pana la un punct), dar nu cred ca poezia e cel mai bun exercitiu).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corapina, ca o mare ne-memoratoare ce sunt (= fix cum povestea si Lavi despre ea = am memorie logica, dar nu una fidela, a faptelor/datelor/oamenilor), indraznesc sa spun ca de asta ai ajuns tu unde ai ajuns, pentru ca aveai talent de mica la memorat diverse. eu nu l-am avut si nici nu l-am exersat. concluzionez ca daca o faceam, eram si eu in stare sa retin mai bine diverse, ceea ce nu mi-ar fi stricat. revenind la concret: la grupele pregatitoare de prin gradinitele pe care le-am traversat, invatarea de poezii lungi si complicate era ceva de la sine inteles - un criteriu de performanta, ca sa zic asa [alcool]. dupa care la scoala se relaxeaza mult treaba...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corap in cu totul de acord cu tine, dar repet eu pot sa ma dau anti-sistem din afara sistemului. Eu cred ca invatarea ritmului, a intonatiei se face prin muzica - de fapt programul de muzica pe care il predau se bazeaza foarte mult pe asta. Chant-uril sint o foarte buna introducere catre ritm. Dar nu e neparat nevoie sa memorezi! Oricum, Sma stie mai bine decit mine cintecele! Memorarea intervine automat, fara sa sa fie un scop in sine. Eu cred ca chestia asta cu memorarea poesiilor este mai mult o unitate neoficiala, mutual stabilita intre parinti si educatori, a performantei academice. Copilul are ce arata acasa, parintele este fericit, si asa si educatoarea. Cit despre pozeiile "timpite" pentru copii, imi pare rau sa aud ca si poeziile urmeaza acelasi traseu ca si muzica. SE intimpla peste tot, in culturile vestice (din care facem si noi parte.) Cred ca exista o proasta intelegere a notiunii de "simplificare." Ca si in muzica. Muzica asa zisa de copii este oribila si simplista. Simplificat e una si simplistic e alta. Un copil nu invata nimic din ceva simplist, dar invata enorm din ceva simplu, dar plin de informatie. De-asta, inca o data, iubesc atit de mult programul de muzica Music Together pentru ca reuseste intr-un mod simplu, dar foarte bogat la nivel de informatie, sa expuna copiii la o varietate incredibila de muzica si ritm si sa le deschida mintea spre creativitate. Ok, mi-am facut portia de morala pe ziua de azi! Eu nu mai lucrez full-time! Yeah! M-am intors la predat muzica, dupa cum vedeti si sint fff happy! Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
Info utile despre cresterea copiilor
[url="http://www.askdrsears.com/"]Dr. Sears [/url]
[url="http://www.positivediscipline.com/"]Disciplina afirmativa [/url]
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bag si eu un ochi pe aici si ce vad, se vorbeste despre memorat poezii. Fix ce ne doare si pe noi zilele astea. Deci clasa 1 stil francez se bazeaza mult pe acest stil de turuit pe dinafara. Ba surpriza si stilul englez, ca uite invatatoarea de engleza a dat si ea una bucata poem de invatat pe maine. Dar daca poeziile franceze raman abordabile deocamdata, copiii le invata din clasa, acasa doar ni le mai repeta noua sa ne impresioneze, ei bine in engleza imi vajaie capul, adica mi-e mie greu sa invat poezia asta. Declar ca nu e pt copii de 6 ani! Mai ales a caror limba materna e franceza, chiar daca profa de engleza ne-a precizat clar ca ea urmeaza programa engleza dar la nivel de copii de 4-5 ani. No si poemul lor de maine suna asa: What I did in my summer holiday, By Eric Finney Oh, nothing much.... Climbed Everest one afternoon, Went round the world in my balloon For England scored a last-kick winner Took Princess you -know -who to dinner Outgunned Clint Eastwood in a western Reached the South Pole - without a vest on Shot Niagara by canoe, Cycled from here to Timbuctoo, Became a pop star, topped the charts, Transplanted half a dozen hearts.... Nothing really hyper cool I am thankful to be back at school. Ori m-am tampit ori asta nu e un poem de varsta lor! Spuneti si voi. Missa e tare descurajata, deja ura engleza apai asta i-a pus capac! Invatatoarea lor imi place, e dinamica, severa dar iubita de copii, se zbate sa faca ceva, sa penetreze in sistemul francez atat de inchis si uneori rigid. Nu stiu ce-o fi avut cu poezia asta, m-a uimit sincer. No, in alta ordine de idei, cate am mai aflat despre gemeni, acum ramane Lavi sa ne spuna daca e singulara sau gemelara sarcina ei! Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010 [url="http://gallery.me.com/delebarre#100297"]POZE ALESSIA[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487"]Povestea nasterii Amaliei[/url] Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi. Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinus la cat de vorbareata am devenit (mai mult decat eram) de cand sunt [gravi] probabil n-ai retinut tot ce am zis, in rezumat: am fost luni la o eco rapida la prietena mea pt ca sangerasem sambata putin, bb e OK, avea luni 4 mm si e unul singur! Faptul ca e unul singur a dus la reactii de melancolie si tristete din partea a 2 persoane tare dragi mie care insa si-au limitat nr propriu de copii [zz], Noki si soacra-mea. [pup] Sa revenim la subiect: Aoleu, Alinush, criminala poezia!!! Mi se pare stupid sa inveti copiii care au ca limba straina engleza cu programa celor cu limba nativa engleza dar cu un an mai mici [bang]. Pai copilul cu limba nativa are un vocabular consistent, suficient pt nevoile lui de baza de comunicare si studiul limbii native consta in invatarea formala a structurilor gramaticale (ca de altfel le stie dupa ureche daca parintii nu-s agramati) si imbogatirea vocabularului cu cuvinte mai rar folosite. Pe cand studiul limbii straine incepe tocmai cu vocabularul de baza, pe care nativii de 4-5 ani il au deja de acasa [bang] si cu structurile gramaticale de baza, pe care iar nativii le stiu de acasa (singlar-plural, pronume, articole, timpii verbelor, interogatii samd). Deci declar ca nu pricep metoda [bang] Bic sunt perfect de acord cu tine cu simplificat versus simplist si prost, sora-mea si sotul ei la fel ca si tine se plang de cantecele pt copii, eu recunosc ca am cultura si ureche muzicala 0 si nu fac diferenta, o fac doar la poezii. Asta nu pricep: de ce trebuie poezii stupidute cand exista poezii frumoase pt copii, luati de exemplu Prisaca & co de Arghezi, Zdreanta cel cu ochii de faianta, Balada unui greier mic &co de Toparceanu, poezii care creeaza atmosfera, exprima sentimente, folosesc un limba frumoasa si bogata. Noi credeam ca doar la Romanika situatia este asa, dar daca zici ca in intreaga cultura vestica, asta nu suna prea bine. Deci ai renuntat la servici si te-ai intors la lectiile de pian! E super daca iti gasesti suficienti elevi ca sa faci un fel de full sau macar part time din asta si cred ca iti gasesti pt ca voi stati intr-o zona elevata a Americii, unde lumea e interesata de asa ceva (banuiesc ca nu peste tot). Lavi [gravi] vorbareata 6+ Apropo de semnatura: ma apuca usor-usor greturile, la 8:20 aseara ma simteam de parca era 1 noaptea etc. This is life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu si tot la subiect: La noi la gradi chiar nu exista obiceiul invatarii poeziilor, mai fac rareori cate o poezie dar nu e musai sa o invete pe de rost, trebuie sa invete doar poeziile - rol pt serbare (si alea prea stupide dupa parerea mea), ceea ce pe mine ma incanta. Discuta mult, lucreaza mult pe fise, fac lucru manual, deseneaza, fac de toate. Dar aud cate un parinte in drumul spre casa: si, ce poezie ai invatat azi? Cum, nicio poezie? [bang][poc][drac] Deci vorba ta, Maria poeziile sunt o masura a performantei pt unii parinti si unele edicatoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...