Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 (28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

lavi acum mi-am amintit, din categoria "mama mea era superioara" [:D], va pot spune cu mina pe inima ca ne-au fost interzise asa-zisele poezii "timpite." Nu am fost lasata sa invat Catelus cu Parul Cret si cum venea la noi in casa o ruda cu idei din astea, maica-mea le reteza imediat. In schimb, e adevarat, singurele poezii pe care le-am invatat cind eram mica (virsta prescoala) au fost "Zdreanta" a lui Arghezi si poezia cu balaurul din Carticia de Trei Ani, si Acceleratul lui Toparceanu. Deci se pot evita timpeniile. Ce incercam eu sa spun de muzica in cultura vestica este ca ne-am pierdut legatura profunda, viscerala cu muzica pe care popoarele mai putin evoluate inca o au. La noi totul trebuie sa fie formal si automat. Muzica nu mai e un mijloc de comunicare, de transmitere de emotii, etc. Discutie mai lunga.. Nu, nu o sa predau pian. Predau acel program de muzica pt. copii. Dar doar part-time. In rest, ma ocup de haituirea mesterilor pentru a ne putea muta in casa pe care am cumparat-o si nu o repara nimeni deocamdata. Si da, nu esti prima care imi sugereaza ca un al doilea copil m-ar mai vindeca de anxietati. M-am tot gindit la asta. Acum daca tot nu mai am ce face, poate te-ajung din urma! [:D] Alinus noi citim multa literatura care seamana cu ce ai postat tu, adica traznita. Poezia e foarte draguta si ii invata pe copii despre eroism, aventura si lipsa de mindrie. Dar uite ca daca vrei o dau la testare cu fii-mea miine sa vad ce zice ea. Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
Info utile despre cresterea copiilor
[url="http://www.askdrsears.com/"]Dr. Sears [/url]
[url="http://www.positivediscipline.com/"]Disciplina afirmativa [/url]
Breathe, count to ten, think happy thoughts, and count your blessings.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellooo tuturor, Am revenit si eu ....am lipsit ceva vreme bineinteles tot din lipsa totala de timp...si ce citesc pe forum Lavi cu bebe on board! [olala] Felicitari si ma bucur foarte mult pentru voi,sa dea Dumnezeu sa fie totul bine pana la capat ! [flo] Nasa mea a nascut saptamana trecuta bb3 ,un baietel mult dorit,mai ales de nasu [:)].Ei mai au 2 fetite de 12, resp.6 ani si inca de cand a ramas insarcinata cu cel mic mi-a zis ca ea simte ca e baiat si asa a si fost. Noi am inceput gradi si cu Cris din 5 septembrie,prima sapt a fost mai grea ca a cam plans,dar l-au lasat educatoarele sa stea la grupa Andreei si pana la urma totul a fost OK...acum nu mai are nici o treaba,boceste un pic la inceput cand pleaca buni dar dupa aceeia se joaca fara nici o grija [:)]. Andreea a reinceput baletul si inotul ...asa ca i-am gasit preocupari de dupaamiaza...acum urmeaza sa-i gasim si lui Cris ceva activitati,dar probabil de la anul ca e prea mic sa mi-l primeasca pe undeva.... Sper sa apuc sa mai intru...acum am terminat si cu activitatile casnice de toamna(gen muraturi zacusca...etc) [alcool]. Va pup, Coralia, mami de Andreea(14.11.2005) si Cristian (19.05.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bic [grup] din aceeasi categorie, si parintii mei au urat Catelus cu parul cret, prima poezie invatata de noi a fost "Somnoroase pasarele". Din ce povesteam cu memoria mea lipsa si memoria sora-mii brici care daca citeste o poezie care ii place, o tine minte, ai mei se tot chinuiau cu mine sa ma invete si deodata s-a auzit din patut glasciorul sora-mii, cu 1 an si 2 luni mai mica: "ti eu tiu! Somnoioase pasaieie..." si a zis-o pe toata. Spor la haituit mesterii! Si la vazut ce faci cu nr de copii! Coralia bravo lio Cristi pt acomodarea la gradi! Felicitari nasilor tai, super, deci mai sunt oameni care fac 3 copii la diferente mari, 12, 6 si 0 ani e tare dragut, 3 copii in 3 etape diferite! Sa le traiasca si sa fie sanatosi cu totii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guuuuten morgen! [flo][flo][flo] POEZIILE la mine au fost si raman SF-uri. Deci porcariile astea (bagate de mine TOATE in aceeasi troaca comuna) mi-au terorizat copilaria. Nu am fost niciodata in stare sa le retine. Never...ever. Era o adevarata procedura cand aveam o poezie de invatat. Mama saraca stia ca urmeaza cateva zile de chin si jale. Statea cu mine, repetam oroarea, o invata ea pe de rost, io n-o stiam...[alcool]. In dimineata de dinainte de a ma asculta doamna mai citeam odata poezia, ma duceam la scoala, o recitam, luam 10 si din acea secunda era wanished forever. Nu mai eram in stare sa recit decat maaaxim 2-3 versuri din ea.[:D] Asa ca-s taaare happy ca la Sarah la gradi nu e cu poezii, nici roluri in piese. Nu stiu daca a invatat vreodata mai mult de 3 versuri. Asa ca poezia aia, Alinush, nu numai ca nu cred ca sarah ar putea s-o invete, dar stiu sigur ca mie una mi-ar fi IMPOSIBIL s-o retin.[:-@][:-@] Lavi, figura esti cu limitarea la un plod. Pe moment e kind of-imposibilo-involuntara limitarea, asa cum bine stim.[:I] Coralia, welcome back![pup] Poze cu noi [colegi][url="https://picasaweb.google.com/noki.lara3"]1[/url] si [url="http://picasaweb.google.com/andra.ghibutiu"] 2 [/url]
There are no shortcuts to happiness!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie poezia in engl a missei mi-a placut - DAR nu mi se pare potrivita pentru nivelul lor Si ai mei copii au invatat prima poezie "somnoroase pasarele" - au invatat-o ca le-o recitam eu in fiecare seara la culcare, nu ca tineam eu sa o stie pederost. Bicule, sa stii ca ma bucur tare pentru tine [pup]. (rolul de full time jobberita nu mi se parea potrivit pentru tine [:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bic, am google-uit dupa programul Music together. Suna bina. Gasit site. Gasit link la blogurile mentorilor. Gasit [url="http://www.musictogether.com/Blog.aspx"]urmatoarea postare[/url] in care bebelusului i se canta: "BEER AND MANWICHES! BEEEEEEER AND MANWICHES! BEER AND MANWICHES! WE LOVE TO EAT THEM UP, YUM! BEER! YYYYYUM! MANWICHES! YYYYYYUM! JUICE! YYYYYUM! ...WE LOVE IT!!!" [:-)))] [:-)))][:-)))] Ma declar o mama obsolita/batuta in cap, cum vreti voi, si ma intorc la treaba - azi clar nu pricep nimic din ce citesc [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant subiect discutati voi ref la poeziile de la gradi...Eu una nu as putea zice ca am fost "terorizata" de invatatul poeziilor...dar nici nu era marea mea pasiune [:D]. In schimb Andreea efectiv le-a retinut din zbor de pe la 2 ani de cand a inceput buni sa i le citeasca seara.Maica-mea ii citea in ideea sa adoarma si ne-am trezit ca veneam de la servici si andreea bodoganea diverse si in final am fost chiar surprinsi sa constatam ca ea repeta poeziile.De acolo a inceput totul...a ajuns la vreo 2 ani jumate stia vreo 10-15...dupa aceeia la gradi le retinea asa de la sine fara sa repet eu cu ea vreodata vreo poezie pentru serbare sau altele...Dar daca nu era asa, nu as fi obligat-o ever sa invete asa de dragul de a recita poezii ...[alcool] Cris in schimb e cu totul diferit de ea...n-are nici o atractie spre asa ceva,n-are rabdare sa asculte dar sa le mai si invete [:D]... Coralia, mami de Andreea(14.11.2005) si Cristian (19.05.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laviiii tu ma stii pe mine ca citesc pe fuga si mai mult ultima parte:)) Sau pur si simplu uit cu viteza la care am citit! Deci esti linistita, e doar unul....vezi insa ca mai e timp de surprize:)) Coralia felicitari nasei tale! Io mereu sunt in admiratie pt cele cu bb3, desi am multe exemple in jur, nu stiu de ce ma mai mir atat! Bic chiar vezi cu Sma daca invata poezia. Oricum nu se pune ca ea e fluenta in engleza. Lavi ehei sunt multe de zis la metoda asta. Sa nu uitam ca missa a inceput clasa bilingva de la 2ani si 10 luni, deci de peste 3 ani deja. In primii 2 ani a avut o profa americanca dulcica si iubita de copii insa nu se impunea deloc. Anul trecut cand actuala invatatoare de engleza a preluat clasa, si-a pus mainile in cap cand a vazut la ce nivel sunt copiii francofoni. Ca si aici e cu dus si intors, in clasa bilingva nu sunt doar francofoni ci si anglofoni, adica mai mult de jumate au limba engleza acasa. Asta mi se pare prostia secolului, mai bine ii punea pe cei cu engleza in clasa clasica de franceza sau crea o clasa speciala pt ei. Iar invatatoarea ne-a spus de anul trecut cum o sa stea treaba cu programa engleza pe care o sa o adapteze ea si ne-a sfatuit sa ne gandim bine daca ii lasam pe copii sa continue sau nu.Si ea era disperata de amestecul asta si tot incerca pe la directiune sa obtina ceva, dar ai cu cine sa vorbesti. Ca doar stiu ei de unde iese banul:) So....om vedea. Dar cred ca doar eu ma impacientez pe aici cu poezia asta, am tot intrebat in jur si se pare ca copiii lor au reusit sa o invete, nimeni nu mai e disperat ca mine:)). Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010 [url="http://gallery.me.com/delebarre#100297"]POZE ALESSIA[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487"]Povestea nasterii Amaliei[/url] Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi. Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa inteleg nici macar un singur argument anti-poezii exprimat de voi in ultimele 2 pagini. de fapt nu gasesc ca sunt argumente... Mie si lui Nic ne plac foarte mult poeziile astfel incat (toti suntem subiectivi, desigur, rationam in functie de ce am constat ca ne coafeaza real pana la urma) nu stiu cum de nu vedeti avantajele senzationale ale poeziilor, inclusiv in copilarie. exercitii de memorare, uneori provocarea resorturilor de sensibilizare, de comparatie, capacitate mai usor de autoaccesat de a metaforiza in cursul unei conversatii, antrenarea capacitatilor de a nuanta in minte si verbal etc. avantajele sunt chiar mai multe ca la lectura ne-poetica, totul e mai condensat. Inclusiv catelus cu parul cret! ce aveti cu aceasta poezie? copiii nu incep cu nichita stanescu, trebuie sa prinda drag de poezie, de rima. catelus cu parul cret este la nivelul de 2-3-4-5 ani (depinde de copil) perfecta! amuzamentul cu smecheria de care da dovada catelul din poezie este de nepretuit si este primul exercitiu logic-poetic din viata copilasului. nichita o foloseste drept gluma acum!! in situatii in care ma prinde cu tigarea in gura in balcon, de exemplu: "si te-am prins cu rata in gura..." orice poezie si lectura, chiar si cele simple sau proaste, cum spuneti voi, ii dezvolta vocabularul, capacitatea de nuantare, simtul umorului, reprezentarea in diverse situatii din viata reala, asemanatore cu "tabloul" din poezie, tablou despre care am vorbit intr-o postare anterioara. sunt uimita de cate neiubitoare de poezie vad. tot nichita, ca sa va exemplific cu ce am la indemana - un copil foarte antrenat de mic cu rime, se amuza cand nimereste el cate o rima in vorbirea de zi cu zi si mediteaza daca ar putea sa o continue. Deocamdata n-a reusit (adica sa nasca constient versuri intregi cu rime, ci doar rime simple, adica ultimele cuvinte gen piata-rata)), dar estimez ca nu mai este mult. mama lui Nichita (09.12.2005) [url="http://nichita.shutterfly.com/"]Look who’s talking: Nichita-Andrei[/url] [url="http://www.dropshots.com/nichita"]filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]montaj anual[/url] [url="http://worldexperience.shutterfly.com/"]Calatoriile mele[/url] "cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...