Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De la ce varsta singur la scoala?


otau

Recommended Posts

da, si eu mergeam din clasa 1 singura, cate 30-45 min la scoala, traversam cale ferata si 2 strazi mai populate...dar nu ca acum. parerea mea e ca nu conteaza daca sunt sau nu alti copii singuri pe strada. e trafic prea mare in Romania, soferii prea nervosi si neatenti,carute, biciclete ,caini... daca as fi in Romania as sta intr-un stres prea mare ca sa merite sa il las singur pe strada mai ales in clasele 1-8 ...si mai ales daca e vorba de tramvaie, etc...distante mari. poate daca ar fi scoala peste strada de casa sau la cel mult 5 min si zona mai linistita poate l-as fi lasat din clasa a 5-a. Aici sunt alte motive si nu las singur si nu-l voi lasa ca e distanta...dar nici cu bus-ul decat daca il voi lua eu din statie. imi amintesc de cazul in care o fetitza (11 ani parca avea )a fost rapita de pe drumul de acasa pana la bus... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia O alta varianta ar fi sa va mutati mai aproape de scoala [:)]
Exact asta am facut si noi. Ne-am cumparat casa la 5 minute de mers pe jos de scoala. Inainte de asta am stat in chirie la fel de aproape. Am facut un calcul si cu 2 copii am ajuns la concluzia ca vom fi legati de scoala aia mai mult de 10 ani. Eu zic ca e o varianta de luat in considerare. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Cam de la 10 ani copiii mei au mers singuri la scoala.Vara asta am experimentat cu fetita. Am lasat-o sa vina singura cu tramvaiul pana in centruunicul o ducea initial la tramvai si o supraveghea cum urca), iar eu o asteptam la statia de coborare. Am sfatuit-o sa stea in primul vagon, in fata. Apoi, am facut cu ea exercitii de trecut singura strada. Acum se duce singura la scoala si ma suna sa ma anunte ca a ajuns.Are de mers cu tramvaiul cam 15 minute si de trecut 3 strazi semaforizate. N-am incotro. Pe de alta parte, sunt de parere ca trebuie invatati cu o oarecare independenta, la aceasta varsta, bineinteles, luand in calcul si explicandu-le si ce se poate intampla rau.Sper sa nu fie probleme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...