Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (716)


Recommended Posts

Dana,eu cred ca de la progesteron te-au durut sanii, daca zici ca dupa analize prolactina e buna. Si eu am dureri de sani(usoare) dupa ovulatie, sunt si sensbili. Pana sa explice Lorena treaba cu progesteronul si sanii, nu stiam de ce, iaca acuma inteleg de ce ma durea sanii. Pt ca progesteronul e marit. Culmea e ca cand luam utrogestan, nu aveam sanii nici ca ale lui Tzuky. Ma pune si pe gandit, probabil ca nu era suficient progesteron pt ca luam doar 200mg pe zi. Dar MeAlex zice doza minima de 400mg. Apoi am marit la 600 tot nu simteam ceva in plus la sani din cauza progestronului. Ufff deja incurc itele[alcool][alcool] edit: mi-am adus aminte ca doza de 600 am inceput-o din prima zi de sangerare maronie(ma temeam sa nu cumva sa pierd pe bebe), dar se pare ca a fost prea tarziu, ca in cazul lui Ylari.
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetele care stie, ce inseamna linia interurpta rosie pe FF? Ca nu e sigur 100% ca atunci sa fi fost ovulatia?

 

 

Eu nu inteleg la graficul meu de luna asta, daca FF zice ca am ovulat in ziua 16, de ce testul de ovulatie s-a facut pozitiv abia din ziua 17? hai sa pun invers intrebarea[:I]: daca testul de ovulatie spune "+" din ziua 17, de ce FF trage linia ca ovulatia e in ziua 16 cand OPK e "-"?

Nu e logic.[:-@]

Daca testul a fost pozitiv in ziua 17, atunci ovulatia trebuia sa fie in ziua 18 sau 19, nu?

Plus ca in ziua 18 am avut acele dureri de ovulatie(luna asta am avut-o una chiar "zgomotoasa"[:0] si nu ai cum sa nu o "observi"[:D])

 

Uff ce imi pare rau ca taman in ziua 18 am dat gres cu TB, care la prima masurare(la ora obisnuita- 5:00)) era parca 35-36, sau 36.3 (asa cu somnoroasa cum eram[:I] ma chinuiam sa citesc), si apoi am zis ca nu s-a luat cum trebuia si am mai pus-o odata, a doua oara si era 36.75 (ora 5:10). Dar la ora 5:10 am obiceiul sa ma duc la wc(imediat dupa ce imi iau TB) asa ca nu stiu ce sa cred, pt ca a 2a TB poate fi influentata din cauza ca la ora 5:10 corpul meu de obicei face miscare, si atunci se ridica TB.

Tind sa pun ca in ziua 18 a fost 36.3.

Sa vedem ce o iesi din grafic meu cu 36.3[:D]...

Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca luna viitoare am sa fiu si mai atenta cu TB si cu OPK-urile[:D].

Imi iau si termometrul de ala digital[:I] si dau eu de capat odata[:D].

Va[pup][pup][pup]

Voi ce mai faceti?

 

Ufff da' unde e Monique?

De cand nu o mai vad pe aci[:I]

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui YLARI
Fetelor eu de progesteron v-as recomanda sa il luati dupa ce v-ati facut analiza si ati vazut ca aveti nevoie de asa ceva. Eu la sarcina pierduta am luat aiurea utrogestan (nu luam mult, una de 200 mp pe zi seara) si sunt sigura ca din cauza asta nu mi-am dat seama mai devreme ca e oprita sarcina. Ca si comparatie, nu stiu daca va aduceti aminte ca mi-am facut in iulie progesteronul si aveam o valoare uriasa in ziua 21, deci clar organismul meu il produce fara probleme. Cand va fi sa raman imi fac progesteronul imediat, barem sa iau cu rost, nu asa ca mi-a recomandat doamna doctor ca e la moda... hai va pup

align="right" id="quote2">
Ai dreptate Ylari, ca ar fi bine sa facem intai analiza la progesteron inainte de a lua utrogestan.
Vreau si eu sa fac luna asta progesteronul sa vad si eu cat e la mine, cu toate dupa simptome eu zic ca e destul de mare(deja si urinez des-tot de la progesteron, in luna cand eram gravi si luam utrogestan, urinam asa de des, mai des ca acuma, ca ma saturasem de wc[:D]).
Dar ce se intampla daca organismul nostru produce deja suficient progesteron, si noi inca mai dam in plus prin utrogestan?[:I]

Daca nu gresesc, in ziua 21 se face progesteronul corect? La 7 zile DPO. Ufff si daca eu nu stiu exact cand e ovulatia la mine atunci cum sa numar eu 7 zile DPO?[alcool][alcool]
Hai ca v-am ametit de-a binelea cu intrebarile mele.
Parca sunt novice si nu mai stiu nimica[bang]Ce e cu mine?[bang]

Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]
http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd
Ce bate vantul pe aici[:I][:I]Hai ca e weekend [:D][:D]Sa aveti o duminica cat mai placuta[pup][pup][pup] Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8id="size1">
align="right" id="quote2">Am fost la Gradina Botanica.YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIAPOZEMami de Eva scumpahttp://lt1m.lilypie.com/0dLup3.pngGena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigotwww.fertilityfriend.com/home/2ba005/Tratament din 01 iulie 2011: Femibion 1 / zi, acifol 1 / zi, Cetebe 1g / zi , din 11 august si Aspenter 1 la 2 zile si Fallowise [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deny, numeri si tu 7 zile de la ziua 18 sa zicem, nu e extrem de stricta treaba. Linia punctata cred ca e din cauza ca nu ai pus temperatura in z18.

Cred ca e mult mai sigura masuratoarea cu termometru digital. In cazul asta cred ca e mai sigur sa te iei dupa testul de ovulatie+dureri => ziua ovulatiei e z 18.

id="Verdana">

 

____________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

 

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile

[ruga] pentru [copil]

id="size1">

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deny si eu zic sa te iei dupa dureri...FF e doar un site, tu iti cunosti corpul cel mai bine.

 

Cum spuneam,alarma falsa -adica declar Z1 cu mici dureri[bang].CM si-a revenit la 30zile cum il stiam.Oricum ceva e nu e in regula,acum fix 14 zile am prestat si am simtit intepaturile la ovare+mucusul,daca era totul in regula se prindea bebe...

Pana la urma poate ajung joi la HSG,nu cred ca mai sangerez pana atunci.

 

Edit: semnaturaid="red">

 

 

Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...