Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (716)


Recommended Posts

Dragelor daca nu aveti ovare polichistice sau probleme cu testosteronul nu cred ca face sens sa va testati.

O sa aman HSG pt o luna,nu am cum sa ma duc la programarea de joi[bang]

 

Uitati ce zice Synevo despre SHBG:

SHBG (sex hormone binding globulin) este o proteina plasmatica ce leaga specific androgenii si estradiolul circulant. Este sintetizata de celulele hepatice si eliberata in circuitul sangvin, unde are un timp de injumatatire de cca. 7 zile. Secretia sa este controlata de nivelurile circulante de androgeni si estradiol.

 

Concentratia SHBG influenteaza atat biodisponibilitatea tisulara a steroizilor sexuali, cat si balanta estro-androgenica.

 

Nivelurile crescute de androgeni si progestin androgenic inhiba sinteza SHBG, in timp ce nivelurile crescute de estradiol si hormoni tiroidieni stimuleaza sinteza SHBG.

 

Astfel, concentratii scazute de SHBG sunt intalnite in urmatoarele situatii: hirsutism (femei), virilizare (femei), acnee vulgara (femei), sindromul ovarelor polichistice, hiperandrogenism (femei), obezitate, hipotiroidie (femei), acromegalie, sindrom Cushing, hiperprolactinemie, tumori ovariene secretante de androgeni.

 

O saptamana plina de vesti bune va urez!

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata, fetelor ! [pup]

Eu sunt cheauna, am avut un weekend mai neplacut, sotul s-a imbolnavit putin, am dormit amandoi destul de prost. Il oblojesc sa-si revina, ca am nevoie de el [:I] [:D]. Closty le suport foarte bine, singurul efect este ca mi-au aparut niste cosuri, deja hormonii isi fac de cap.[xx(] Abia astept ziua de vineri sa vad ce ousoare facem [olala].

Sambata seara am fost la reuniunea de 10 ani de la terminarea liceului, reuniune in 7 insi...ma rog. Eram singura fata maritata de acolo, ma priveau ca pe un extraterestru si nu pricepeau fetele cum de-am "reusit" sa ma marit si "CUMMMM?!! vrei copii?!!!". A fost putin stanjenitor, dar am trecut peste. La sfarsitul zilei una din colege n-a mai rabdat si ne-a zis ca e insarcinata, dar nu ne-a zis de la inceput pt ca nu stie daca-i rezista bb, ca are desprindere de placenta. I-am zis ca am avut si eu si ca e ok, trece cu repaos si utro si a fost iritata de idee, ca doctorul ei i-a zis sa stea in pat si n-a rezistat decat o saptamana si ca nu poate sta in pat... Atunci am incheiat subiectul si mi-am vazut de treaba. Mai sunt si d-astia plictisiti, deh [:-@]

Ma bag la munci, e saptamana noua, saptamana norocoasa [olala].

Aaa, ori nu stiu sa-mi iau TB ori sunt anapoda. Am avut variatiuni de temp de la o zi la alta 36.9, apoi 36.6 apoi 36.9, apoi 36.6...oare numai astea 2 valori le stie digitalul? [:D]

O saptamana frumoasa va urez ! [pup]

 

Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors...

Te [olala], Bob !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata.

Fetelor unde sunteti de e asa liniste pe aici?

Betercy felicitari pentru rezultatul mic de la beta, sper sa fie bine.Cat ti-a zis doctorul sa stai pe tusa? O sa faci HSG sau ceva inainte?

Fetelor o sa va povestesc ceva dar sa nu radeti de mine.Stiti ca luna asta am avut un ciclu mai ciudat, si de o saptamana incoace obosesc parca mai repede si am o greata marisoara si ieri in biserica am ametit, tot m-am gandit ca poate ciclul nu a fost ciclu si azi dimineata mi-am facut un test de sarcina.Stiu ca sunt nebuna ca doar nu aveam cum sa fiu insarcinata ca folosim prezervative dar am zis ca daca nu stiu ce si chiar e negativ testul meu, pot sa va zic ca in timp ce asteptam sa aflu rezultatul aveam un morcov in mine si ma gandeam ca sunt insarcinata si ce ma fac eu ca nu au trecut nici 3 luni de zile si ii pot face rau la bebe. Cred ca sunt prea implicata in problema cu bebe si de acum imi vine sa fac teste de sarcina.

Am luat-o razna rau dar lasati ca nu mai este mult si o sa fac teste in adevaratul sens al cuvantului si atunci o sa va dau o veste buna.

Lorena ce faci, cum te simti, te mai doare sanul?

Va doresc o saptamana placuta, eu am plecat la treburi.[pup][pup][pup][pup][pup]

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor am un chef de munca azi....

Miha nu te credem nebuna, stim cum e[:D]

Bob super tare reuniunea voastra,cu 7 persoane..eu am terminat in 2003 liceul deci mai astept vreo 2 ani sa-mi vad colegii.

Unii ii am pe facebook,stiu ce fac.

Mai sunt si genul ala despre stiu din auzite,care au ajuns super tari...prin SUA sau Canada, dar aveau parintii acolo si au facut facultate in tari civilizate.Daca mi-as fi permis si eu as fi mers in UK sau macar Franta sa studiez dar deh...greu cu banutii.

Copiiiid="red"> mei sigur o sa invete in alta tara[:D]Elvetia ar fi visul meu[alcool]

Scuze de off topic

[pup]

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt
Neata.Fetelor unde sunteti de e asa liniste pe aici?Betercy felicitari pentru rezultatul mic de la beta, sper sa fie bine.Cat ti-a zis doctorul sa stai pe tusa? O sa faci HSG sau ceva inainte?Fetelor o sa va povestesc ceva dar sa nu radeti de mine.Stiti ca luna asta am avut un ciclu mai ciudat, si de o saptamana incoace obosesc parca mai repede si am o greata marisoara si ieri in biserica am ametit, tot m-am gandit ca poate ciclul nu a fost ciclu si azi dimineata mi-am facut un test de sarcina.
align="right" id="quote2">Salut Mihaela, eu sunt foarte optimista(mostenire de la mama:) ), sunt convinsa ca va fi bine. Nu stiu de la ce e prescurtarea HCG. Daca HCG este Hysterosalpingogram( nu stiu cum e in romana),nu fac pentru doctorul nu crede ca am nevoie. Trompele mele sunt permeabile...raman insarcinata destul de rapid. Daca vrei sa zici analiza uterului, histeroscopie, am facut si aia a iesit ok. Trebuie sa astept doua cicluri si apoi sa incerc din nou.Tin minte ca ai sangerat multa vreme, poate nu ai suficient fier si esti anemica. Eu am avut un pic de anemie dupa perioada asta de sangerare si mi-au dat fier. Ieri am fost la sala si am alergat/ridicat greutati o ora si m-am simtit ca noua, nu am mai avut nici un pic de spotting.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob, imi pare rau ca ati fost doar 7! Dar cati ati fost in clasa? Am avut si eu o astfel de reuniune, acum 4 ani (anul asta am avut chiar reuniunea de 10 ani de la terminarea facultatii!) Dar la noi a venit aproape toata clasa si erau casatoriti vreo 3/4, iar jumatate aveam deja copii, una din colege avand deja 2 la acel moment! Asa ca nu cred ca esti tu ciudata, ci cred ca ei/ele sunt ciudati. Dar colega care era insarcinata, nu era si casatorita? Adica, chiar daca nu cu acte, macar era ca si cum ar fi, de vreme ce urma sa faca un copil, nu?

 

Fetelor, sper sa nu va suparati pe mine ca va zic (si daca va suparati, imi pare rau, dar cred ca e spre binele vostru sa va zic si sa tineti cat de cat cont de asta). Parerea mea e ca unele dintre voi sunt prea obsedate de treaba cu bebe. Eu stiu ca va doriti foarte mult si probabil veti zice ca mie imi da mana sa nu ma stresez, ca am deja 2, dar chiar va face rau faptul ca va ganditi atat de mult la asta. Cred ca vi s-a mai zis deja ca stresul si gandul obsesiv la sarcina o pot intarzia. Dar sa simtiti semne de sarcina la 3 zile dupa ovulatie, sa va faceti constant teste inainte de data cand ar trebui sa vina cm, sa va analizati fiecare intepatura si semn de oboseala de parca asta e un semn numai pentru sarcina, si, mai tare, sa faceti teste dupa ce a venit cm, ca poate ala nu era cm, astea nu sunt lucruri in regula. Va rog sa nu va suparati pe mine, dar revin si arat ca e imposibil sa ai semne de sarcina la 3 zile dupa ovulatie, deoarece eventualul embrion se implanteaza in uter la minim 5 zile dupa ovulatie, iar semnele de sarcina sunt date de hormonii produsi de corpul galben/placenta dupa implantare. Deci, daca cineva a spus ca avea semne de sarcina inainte de 5-6 zile de la ovulatie, acelea au fost doar coincidente. Deci si faimoasa si mult discutata "sangerare de implantare" apare in acea perioada si in niciun caz atunci cand ar trebui sa vina menstra, la 14 zile dpo, cand au unele dintre noi acele scurgeri maronii. Ala e spotting care anunta cm sau anunta probleme in sarcina (daca exista o sarcina), si anume deficit de progesteron. Aproape sigur nu e sangerare de implantare, daca nu cumva ovulatia a avut loc foarte tarziu.

 

Scuze, inca odata![pup][pup][pup]id="Comic Sans MS">id="maroon">

 

Luiza [mamica] de RARES(3 iulie 2006)id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">id="maroon">id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3"> si MATEI(16 martie 2009)id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">id="maroon">id="Comic Sans MS">id="maroon">id="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella, nu te scuza, pt ca chiar ai dreptate in tot ce scrii. Mai ales despre obsesia de bebe.

Recunosc ca si eu eram asa si ma declar vinovata(asa de obsedata eram cateva luni in urma, la inceputul anului ca ziceai ca sunt [alcool][alcool], dar dupa ce am pierdut prima mea sarcina(iulie), mi s-a mai "calmat" obsesia de a avea bebe ACUM - ca asta era marea mea obsesie: ACUM!- si stiu ca am dat-o-n bara).

Acuma, sincer, parca m-am cam detasat de planul bebe, si imi zic, cand ar veni atunci sa fie. Daca nu ar veni, asta e. Nu e capat de viata.

Nu stiu cum de am puterea sa zic asta (chiar am si gandit si simt "nu mai vreau bebe momentan" de ma mir singurica [:0]), dar chiar mi-am schimbat prioritatile.

Imi ocup timpul cu altele, desi nu am intrerupt monitorizarile(TB) ca mi-au devenit ca un reflex, o fac cu placere si nu ma stresez, pt ca e o experienta placuta for me sa vad cum reactioneaza organismul meu si sa il inteleg mai bine.

 

Multumesc pt cuvintele tale[pup].

 

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bettercy
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt
Neata.Fetelor unde sunteti de e asa liniste pe aici?Betercy felicitari pentru rezultatul mic de la beta, sper sa fie bine.Cat ti-a zis doctorul sa stai pe tusa? O sa faci HSG sau ceva inainte?Fetelor o sa va povestesc ceva dar sa nu radeti de mine.Stiti ca luna asta am avut un ciclu mai ciudat, si de o saptamana incoace obosesc parca mai repede si am o greata marisoara si ieri in biserica am ametit, tot m-am gandit ca poate ciclul nu a fost ciclu si azi dimineata mi-am facut un test de sarcina.
align="right" id="quote2">Salut Mihaela, eu sunt foarte optimista(mostenire de la mama:) ), sunt convinsa ca va fi bine. Nu stiu de la ce e prescurtarea HCG. Daca HCG este Hysterosalpingogram( nu stiu cum e in romana),nu fac pentru doctorul nu crede ca am nevoie. Trompele mele sunt permeabile...raman insarcinata destul de rapid. Daca vrei sa zici analiza uterului, histeroscopie, am facut si aia a iesit ok. Trebuie sa astept doua cicluri si apoi sa incerc din nou.Tin minte ca ai sangerat multa vreme, poate nu ai suficient fier si esti anemica. Eu am avut un pic de anemie dupa perioada asta de sangerare si mi-au dat fier. Ieri am fost la sala si am alergat/ridicat greutati o ora si m-am simtit ca noua, nu am mai avut nici un pic de spotting.
align="right" id="quote2">Betercy ma bucur ca ai intrat si stiu cum o sa procedezi si tu, eu deja am trecut de al treilea ciclu dupa metotrexat si mai astept inca 2 si apoi pe cai, HSG e pentru verificarea trompelor si am auzit ca au mai facut-o si alte persoane dupa metotrexat ca sa nu fi ramas ceva pe trompa, eu nu o s-o fac decat daca dupa 3-4 luni de incercari nu raman gravi, si ince ceva un doctor mi-a explicat ca sa nu fac HSG fiindca trompa si asa a trecut prin ce a trecut si daca fac HSG atunci solutia de contrast poate sa o irite si sa ii faca mai mult rau, eu sper sa nu mai fie nevoie de nimic si sa raman repede adica in noiembrie si sa fie o sarcina fara probleme.Da intradevar eu am sangerat mult dupa dar macar e bine ca a trecut acum, fierul chiar nu am facut, oricum nu mai fac nimic pana in octombrie atunci o sa imi monitorizez ovulatia si endometru ca cam tot timpul am avut un endometru subtire.[pup][pup][pup][pup]Amabela chiar nu vreau sa intru in polemici cu tine si imi pare bine sa vad ca esti constienta si recunosti ca o sa ne suparam pe tine, tu ai 2 copii poate multe dintre noi nu au nici unul si am trecut prin foarte multe ca sa ajungem aproape de el, aproape insarcinate si apoi sa pierdem, tu nu ai acea emotie pe care o avem noi cand vedem un copil, tu deja ai mult mai mult decat poate nu o sa avem noi in toata viata, adica trebuie sa fim constiente ca nu toate persoanele vor putea sa isi vada visul implinit, poate unele o sa aiba un copil, 2-3 dar poate o sa fie si persoane care nu o sa poata avea niciunul si atunci nu exista grad de comparatie intre tine si noi care nu avem nimic inca.Scuza-ma daca te-am suparat dar am spus ce am gandit si iti spun ca am incheiat aceasta discutie ca nu vreau sa ma lungesc.Ce putina lume pe aici, fetelor aveti wekwnd prelungit?Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amabella ai dreptate intr-o anumita privinta,adica e clar ca ne stresam prea mult...si tu te-ai stresa daca ai vedea cum sotul tau se joaca cu copiii altora,cum zice cu juma' de gura ca va fi bine,ca vom avea si noi un copil.

Eu am incercat sa pun pe planul 2 treaba cu bebele,nu mai fac teste de ovulatie de 2 luni,nu-mi iau temperatura,nu mai iau naturiste,nici acid folic,daca ma dor sanii nu bag in seama,dar uite ca am avut intarziere 2 zile si am facut test.Pentru ca esti om si speri ...

Asa ca desi ai dreptate,oamenii au slabiciuni si dorinte...

Din discutiile de pe forum,inveti multe si cand o sa fie pe langa cei apropiati mie o sa anunt fetele de pe DC pt ca ele se bucura sincer cand o aspiranta reuseste,ele stiu cel mai bine ce greu e.

 

E alegerea ta sa faci test dupa ce iti intarzie CM o saptamana,daca cineva vrea sa-si faca beta sa vada sigur are un motiv intemeiat...

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...