Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (716)


Recommended Posts

nu nu nu, nu este .... uitati ce am gasit "Spre deosebire de laparoscopie, la ora actuala histeroscopia nu mai este o metoda de diagnostic aflata excusiv in apanajul spitalelor dotate cu sisteme de endoscopie. Progresul tehnologic din ultimii ani, cu aparitia telescoapelor extrem de subtiri (unele de chiar 3 mm diametru), a permis efectuarea histeroscopiilor diagnostice in conditii de "office", adica in ambulator, fara a fi nevoie de internare in spital sau de anestezie generala, ca in cazul laparoscopiei. Metoda consta in introducerea unui telescop extrem de subtire, intre 3 si 5 mm diametru, prin canalul cervical, cu ajutorul unei teci speciale de lucru, care are un diametru ceva mai mare (intre 7 si 10 mm). La capatul celalalt al telescopului se monteaza o camera video asemanatoare celei folosite in laparoscopie. Diferentele intre cele doua sisteme optice de vizualizare sunt majore: - Telescopul folosit in histeroscopie este prevazut cu o prisma care permite vederea la diferite unghiuri, de 12, 30 sau chiar de 70 de grade. Exista si telescoape cu vedere la 0 grade, folosite mai rar, pentru o vedere panoramica. - Sistemul acesta optic permite vizualizaea in detaliu a elementelor anatomice aflate la mica distanta (o cavitate uterina are undeva in jurul a 6-7 cm), spre deosebire de laparoscopie unde sunt necesare vederi in ansamblu a cavitatii peritoneale. - Vederea aceasta laterala ese necesara deoarece telescopul este manufacturat dintr-un tub rigid, care nu poate fi orientat spre diferite parti ale cavitatii uterine deoarece el este solidarizat cu canalul cervical care masoara uneori cca 4 cm. - Obtinerea camerei de lucru se realizeaza cu ajutorul unor medii lichide de distensie, pompate cu ajutorul unor sisteme de irigare speciale." ======================================================================== Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s [ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetelorrrrrr.... nu-mi vine sa creddddd....[wow][wow][wow][wow][wow][wow] sotul are 35 milioane 90% forme normale, si 50% cu miscari dupa 20 ore normospermie deci e super buna yuhuuuuuuu ======================================================================== Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s [ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Va rog sa ma iertati ca dau buzna; eu v-am tot citit si am avut destule de invatat de la voi. As avea nevoie de un sfat. Tocmai am aflat ca avem o noua sarcina, dupa cea pierduta in mai, speram ca acum sa fie bine. Din analizele de dupa pierdere a rezultat ca am hipotiroidie auoimuna si MTHRF gena a, genotip heterozigot. Pentru hipotiroidie iau Eutyrox 25, cate una pe zi, dar ginecologul nu e de acord, considerand ca e putin. Aveam acum o luna TSH 6 si ceva, apoi 5,50. Am vazut ca sunt printre voi fete care iau Eutyrox de mai mult timp decat mine. Imi puteti spune ce doze si in cat timp a scazut TSH, iar daca v-a marit doza la cat timp dupa inceperea tratamentului vi s-a recomandat aceasta crestere? Luni repet si eu TSH, dar pana vine rezultatul... nu stiu cat de urgent este pentru noua sarcina sa reduc valoarea la 1!? Pentru MTHFR heterozigot iau aspenter de 75, cate 1 pe zi. Ieri mi-a dat trimitere sa repet INR, PT, PTT. A zis ca e suficient ca sa stie saca mergem cu baby aspirin mai departe sau trecem pe heparina. In plus iau acid folic normal, de 5 mg, plus vitamina C cu eliberare prelungita. Nu am reusit sa gasesc deocamdata Neevo (echivalentul Femibion din RO). Il caut, dar la fel, intrebarea este cat de mare este urgenta? La analizele efectuate in august aveam acid folic in exces. MeAlex si Lorena am vazut ca stiti mai multe decat mine despre MTHFR, ma puteti ajuta cu un sfat? Sarcina este incipienta. Luni HCG era 6, miercuri 45. Abia maine ar trebui sa vina uratul. Ma rog si sper ca totul sa fie bine si sa nu-i vad fata pana la anul pe vremea asta! Va multumesc de pe acum pentru raspunsuri si va doresc sa vi se implineasca cea mai mare si mai frumoasa dorinta! mami de Demetra (24.04.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lorena e super...eu sper sa ajungem luni s-o facem ca parca vad ca si el are ceva...deci la tine n-ar fi altceva decat trombofilia, nu? offf macar eu stiu cu ce balaur ma lupt, ca nedreapta lupta ca nu prea sunt arme, decat operatii si menopauze si fiv si hormoni, dar stiu .... e bine lore tot asa !!! mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt
Heloo. Deny ce uituca esti, nu imi vine a crede ca ai uitat tu de LOrena si Ylari ca sunt invadate de rusi.Se intampla ceva cu tine ca din cate am vazut in urma tii minte toate detaliile legate de fiecare persoana in parte.Scuza-ma dar nu am spus-o cu rautate. Eu sunt cu sotul si am intrat putin de pe laptop dar nu prea am baterie. Va doresc o zi buna.[pup] Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Da Miha, recunosc ca am devenit uituca[:I][:I][:I] Nu stiu ce am eu in ultimele zile ca toate uit[bang][bang][bang]. Iar am avut o faza de aia ca eram sigura ca azi e vineri dar de fapt era joi. (ieri s-a intamplat). Puteam sa jur ca sunt iar [gravi] ca asa de uituca eram doar cand eram insarcinata[:I]. Ahhhh ce as vrea sa fiu [gravi][olala][olala][olala] dar stiu ca nus[:(]. Inseamna ca sunt in devenire[olala][olala][olala][olala] Imi cer mii de scuze ca am uitat![:I][:I][:I] [pup][pup][pup][pup][pup]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lorena_86
fetelorrrrrr.... nu-mi vine sa creddddd....[wow][wow][wow][wow][wow][wow] sotul are 35 milioane 90% forme normale, si 50% cu miscari dupa 20 ore normospermie deci e super buna yuhuuuuuuu
SUPER draga mea! Macar o veste buna![:)] Hai ca dai si tu de capat. Faci si histeroscopia si sigur ramai gravidutza![pup][pup][pup][pup][pup]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebeta, felicitari pentru sarcina! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Despre hipotiroidie nu stiu nimic, le las pe fetele care se pricep sa raspunda. MTHFR heterozigot este intre-adevar o forma usoara care poate fi tratata cu aspenter de 75, cate 1 pe zi. Nu stiu daca INR, PT, PTT pot arata ceva...la mine, de exemplu, sunt ok si am MTHFR hetero... Ce analize ai mai facut? Ce fel de mutatii? Pentru ca MTHFR hetero asa simplut cum e el se poate combina cu alta mutatie si atunci efectul este mai serios. Scrie-ne ce analize ti-au iesit ok. Acidul folic, de 5 mg, plus vitamina C cu eliberare prelungita sunt ok. Trebuie sa incepi cat mai repede sa iei si Neevo sau macar niste vitamine obisnuite (si iei mai multe comprimate pana ajungi la doza lui Neevo). Acidul folic in exces nu dauneaza, se elimina din corp. Neevo are si alte tipuri de vitamine B in afara de ac.folic, de asta e important. HCG creste frumos, e un lucru foarte bun. Incearca sa fii linistita si discuta cu doctorul despre ce vitamine poti lua pana gasesti Neevo. Edit: Neevo contine o forma a ac. folic pe care cele cu mutatie MTHFR nu o pot absorbi: metilfolatul. Am gasit ce contine: L-metilfolat 1mg, tiamina 3mg, riboflavina 3.4mg, niacinamida 20 mg, Vit.B5 7 mg, piridoxina 2.6 mg, acid folic 400 mcg, Vit.B12 500 mcg, Vit.C 80 mg, Vit.D3 400 IU, Vit.E 30 IU, biotina 30 mcg, calciu cupru 2mg, fier 29 mg, magneziu 40 mg, zinc 15mg. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, eu am asa dureri de burtica[alcool], dar mai ales pe ovarul stang(apasa cand ma asez/ridic pe scaun). sigur ca ovulez acuma[olala]. Sunt bucuroasa ca prima monitorizare cu testele de ovulatie (zi de zi) s-a demonstrat a fi una reusita ca am dat de ovulatie exact-exact. Si dupa simptome(durere de ovulatie)+teste de ovulatie+ mucus+TB(care azi probabil a fost 36.3)+ecografia de alaltaieri => azi ziua 18 am ovulatia. Sa vedem ce spune FF daca tot azi trage linia rosie[:D]. So, pot avea incredere in testele de ovulatie care le-am folosit pt prima data luna asta. Sunt mai linistita acuma pt ca stiu EXACT ziua ovulatiei, lunile trecute eram nesigura. Acuma nu-mi ramane sa mai adaug in "ecuatie" si pe tati[:I] in ziua exacta si de anul nou poate-poate[olala][olala] cu Mihaela de manutza la odisee[:D]
Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)] http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...