Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (716)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui bebeta
Buna, fetelor! Va rog sa ma iertati ca dau buzna; eu v-am tot citit si am avut destule de invatat de la voi. As avea nevoie de un sfat. Tocmai am aflat ca avem o noua sarcina, dupa cea pierduta in mai, speram ca acum sa fie bine. Din analizele de dupa pierdere a rezultat ca am hipotiroidie auoimuna si MTHRF gena a, genotip heterozigot. Pentru hipotiroidie iau Eutyrox 25, cate una pe zi, dar ginecologul nu e de acord, considerand ca e putin. Aveam acum o luna TSH 6 si ceva, apoi 5,50. Am vazut ca sunt printre voi fete care iau Eutyrox de mai mult timp decat mine. Imi puteti spune ce doze si in cat timp a scazut TSH, iar daca v-a marit doza la cat timp dupa inceperea tratamentului vi s-a recomandat aceasta crestere? Luni repet si eu TSH, dar pana vine rezultatul... nu stiu cat de urgent este pentru noua sarcina sa reduc valoarea la 1!? Pentru MTHFR heterozigot iau aspenter de 75, cate 1 pe zi. Ieri mi-a dat trimitere sa repet INR, PT, PTT. A zis ca e suficient ca sa stie saca mergem cu baby aspirin mai departe sau trecem pe heparina. In plus iau acid folic normal, de 5 mg, plus vitamina C cu eliberare prelungita. Nu am reusit sa gasesc deocamdata Neevo (echivalentul Femibion din RO). Il caut, dar la fel, intrebarea este cat de mare este urgenta? La analizele efectuate in august aveam acid folic in exces. MeAlex si Lorena am vazut ca stiti mai multe decat mine despre MTHFR, ma puteti ajuta cu un sfat? Sarcina este incipienta. Luni HCG era 6, miercuri 45. Abia maine ar trebui sa vina uratul. Ma rog si sper ca totul sa fie bine si sa nu-i vad fata pana la anul pe vremea asta! Va multumesc de pe acum pentru raspunsuri si va doresc sa vi se implineasca cea mai mare si mai frumoasa dorinta! mami de Demetra (24.04.2007)
draga mea felicitari si sa ai o sarcina usoara!legat de tiroida,nu stiu cum se da tratament in sarcina(medicul iti poate spune...).eu am luat o pastila pe zi timp de 5 zile,apoi 5 zile pauza...asa timp de 2 luni,dupa care dupa analize dr mi-a prescris sa iau in fiecare zi cate o pastila.asa timp de inca 4 luni parca...eu mergeam la 2 luni sa repet analizele,iar ultima data acum 3 luni...cam asami-a scazut doza la o jum de pastila pe zi.si asa iau acum.in cazul tau,sincer nu stiu ce sa zic... ylari condoleantze! elenusht nu-ti stiu povestea,dar din randurile tale inteleg ca treci printr-o drama.imi pare rau...D-zeu sa-ti de-a putere sa-ti recapeti fortele sa depasesti aceasta cumpana! CODRA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bebeta, despre probleme de tiroida mai vorbeau si fetele de la Trombofilie, sunt cateva care au si problema asta. Intreaba acolo sa vedem ce spun si ele. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Bebeta! Iti urez o sarcina usoara si un bebe sanatos! In ceea ce priveste MTHFR, suntem in aceasi barca. Ce spune doctorul tau din US despre MTHFR? Am uitat sa va spun ca sora mea avea MTHFR sever, cu homocisteina mare,acid folic extrem de mic si a avut copil fara aspirina sau heparina... doctorul ei din Barcelona i-a dat doze foarte mari de acid folinic( leucovorin) incepand cu trei luni inainte sa ramana insarcinata si totul a fost in regula. Pierduse 5 sarcini inainte. Era o vorba, la cate bordeie atatea obiceie! Eu nu mai stiu ce e bine si ce e rau. Poate e mai bine sa iei mai multe vitamine/aspirine/heparine decat necesarul, daca nu fac rau. Irmaria, imi pare rau ca n-a fost sa fie de data asta. Ylari, condoleante! Elenusht, cred ca e greu acum dar vei trece si peste asta. Imi pare rau pentru ce ti se intampla. Eu deocamdata ma bucur ca BHCG a scazut la 16.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! TB azi in urcare, Z15 DPO. Ce fac? Ieri am avut dureri de ovare si o scurgere de un maroniu fff deschis. Daca beta e negativ de ce nu imi vine CM? Nu am apucat niciodata 15 zile dupa ovulatie fara musafiri. poate totusi vine azi... o sambata minunata va doresc [flo] viitoare [gravired] [url="http://www.fertilityfriend.com/home/28714c"]grafic TB[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine fetelor. Bebeta ce ma bucur ptr tine, felicitari ptr sarcina. Eu n-am fost asa norocoasa, dar poate a fost mai bine ca acum cand a murit verisoara m-am necajit foarte tare si poate ii faceam rau la bebe... Acum sper luna aceasta sa fie cea cu II Iti doresc sa iti dea tratamentul potrivit si sa fie bine pana la capat. Pe mine e singurul lucru care ma "incalzeste" cand vad ca a mai trecut o luna fara bebe, faptul ca stiu ca iau vitaminele si cu fiecare luna care trece organismul meu se fortifica din ce in ce. Foarte tare aia cu acidul folic ce i-a fost prescris surorii tale. La mine e destul de ciudat, am 2 mutatii heterozigote MTHFR si homocisteina foarte buna, in limite adica. Inca nu am ajuns la dr U [bang] fiindca nu am putut, lipsa de timp, m-am si mutat din Pantelimon de unde era mai simplu sa ajung la Fundeni, etc... Dar sper sa ajung pana pleaca sotul. In alta ordine de idei dra gineco mi-a zis ca e bine ca sunt amandoua heterozigote [alcool] habar n-am ce a vrut sa spuna ceva de genu ca nu e una buna una rea ci amandoua rele [:-)))][:-)))][:-)))] Sau n-am inteles eu bine... in fine, nu mai conteaza. As fi vrut sa imi fac si gena PAI pana pleaca sotul (a cariu plecare s-a amanat cu o saptamana, yupiiiiii!!!!) dar... sa vedem. Ce sa va mai povestesc, n-am avut o stare prea grozava saptamana trecuta, e lesne de inteles, mai rau e ca orice alt rahat mi s-a parut o drama si m-am cam necajit la servici aiurea ca eram sensibila si ... acum imi cam pare rau dar n-am ce sa fac, timpu trece si le rezolva. Luna trecuta am cam somat cu TB dar de luna asta am reinceput, azi e a treia zi de cand imi iau temperatura si bineinteles ca foarte aiurea temperaturile mele, alaltaieri 36,9 ieri 37,1 azi 37,1 Mie mi se par foarte mari ptr inceput de CM. Asta e, am sa continui, n-am nimic de pierdut. Azi imi cumpar si teste de ovulatie din nou si... la treaba! [:D] Am vazut ca vorbeati de termometre. Eu folosesc digital, si il folosesc numai pe acela, ca sa stiu ca ma raportez la un singur instrument, ca stiti si voi mai sunt diferente intre termometre si sa nu ma bage mai rau in ceata mai ales ca eu si asa nu sunt prea lamurita fiindca am temperaturile cam ridicate (zic eu) Sunt cam necajita, Eva anul trecut a tras toata iarna cu mucii din cauza polipilor si cred ca am luat-o de la capat, aseara avea o nara infundata, spre dimineata s-a tot perpelit, se auzea ca respira cam aiurea si tare mi-e necaz ca nu e nici octombrie. Anul trecut din noiembrie am luat-o si pana in martie a facut 3 otite (la prima i s-a si spart timpanul, a avut audiometria naspa rau vreo luna si ceva) da, si asta ziceam ca ma apuca groaza sa stiu ca o luam de la capat... Elenusht te cred scumpa mea ca iti e greu dar nu poti sa schimbi nimic, si e mult mai bine asa decat sa traiesti in minciuna si cu indoiala in suflet permanent. Te rog sa ai incredere in Dumnezeu caci nestiute sunt caile lui dar ne indreapta mereu spre unde ne e noua bine cu adevarat. O sa fie bine scumpa mea. Si mie mi s-a modificat ciclul dupa sarcina pierduta, a redevenit de 30 de zile si nu de 28 cum a fost in primele 4 luni ale anului. De aia si sunt bulversata si nu nimeresc ziua de ovulatie. Referitor la pisici, si eu cand am ramas gravi cu Eva si toata sarcina si un pic dupa aceea am avut motanul lui Iuby cu noi si chiar la inceput dormea cu noi in pat. Eu nu am imunitate la toxo si am fost foarte panicata dar iata ca a fost bine. Inca nu sunt imuna la toxo [bang] Am scris o gramada... Va multumesc tuturor ptr condoleantele adresate [pup] Micky, Irmaria, Bebeta, Bettercy, Alex, Codra si scuze daca am scapat pe vreuna, pe Deny am pupat-o ieri... hai ca te pup si azi, va pup pe toate de fapt. Lore mai baga si tu un nas pe aici [:D] ce mai faci, cum mai esti? Weekend frumos. YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa http://lt1m.lilypie.com/0dLup3.png Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot www.fertilityfriend.com/home/2ba005/ Tratament din 01 iulie 2011: Femibion 1 / zi, acifol 1 / zi, Cetebe 1g / zi , din 11 august si Aspenter 1 la 2 zile si Fallowise [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irmaria
neata! TB azi in urcare, Z15 DPO. Ce fac? Ieri am avut dureri de ovare si o scurgere de un maroniu fff deschis. Daca beta e negativ de ce nu imi vine CM? Nu am apucat niciodata 15 zile dupa ovulatie fara musafiri. poate totusi vine azi... o sambata minunata va doresc [flo] viitoare [gravired] [url="http://www.fertilityfriend.com/home/28714c"]grafic TB[/url]
Maria [olala] arata grozav graficul tau... pacat ca beta e negativ. Eu nu stiu ce sa zic de monitorizarea temp bazale, cred ca o fac mai mult de fun, pe bune, cred ca Amabella a zis si are mare dreptate, temperatura scade daca vine ciclul dar daca nu scade nu inseamna ca suntem gravi... [alcool] Eu o spun dar si eu monitorizez TB, vreau sa fiu atenta si la mucus luna aceasta, ca eu nu prea acord atentie si la asta. Luna trecuta cand am fost la eco si mi-a vazut foliculul a confirmat prezenta glerei cervicale. Eu cred ca ori nu s-a spart foliculul luna trecuta ori endometrul nu a fost ok, fiindca la aceeasi ecografie (care a fost prima dupa chiretaj - am ajuns cu intarziere de 1 luna fata de cum ma chemase ea) mi-a zis ca e in regula uterul dupa chiuretaj insa endometrul nu s-a refacut complet, nu era omogen si poate n-a avut bebeica de ce sa se prinda. Desi mai degraba tind sa cred ca nu s-a spart foliculul. Eu i-am zis sotului sa nu mai ia branca ursului. Cand am ramas, am ramas fara branca [:D] deci e ok el zic eu... Plus de asta de vreo luna a scos complet cola din dieta lui (nu as fi crezut vreodata) si asta nu poate fi decat de bine zic eu... Felicitari ptr spermograma sotului Lore! YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA [url="http://community.webshots.com/user/YLARI"]POZE[/url] Mami de Eva scumpa http://lt1m.lilypie.com/0dLup3.png Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot www.fertilityfriend.com/home/2ba005/ Tratament din 01 iulie 2011: Femibion 1 / zi, acifol 1 / zi, Cetebe 1g / zi , din 11 august si Aspenter 1 la 2 zile si Fallowise [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ylari eu cand am facut monitorizarea ovulatiei m-am dus din 2 in 2 zile, in total de 5 ori si pana la urma am ovulat. Daca renunta doctorul sau eu mi se punea diagnostic de ciclu anovulator. Dar doctora mea nu a renuntat si chiar s-a bucurat cand mi-a confirmat ovulatia. Ce nu pricep eu e ca ea a zis ca de acum in colo sa stiu ca ovulatia mea are loc in Z18, si totusi TB zice altceva, pana si ciclurile de 25 de zile infirma ce a zis ea. Sunt destul de debusolata in privinta asta. Legat de TB, intradevar din ce am citit eu daca scade vine CM. Daca TB ramane crescuta timp de de cel putin 18 zile dupa ovulatie deabia atunci poate fi vorba de o sarcina. De aici si faptul ca e ok ca testul de sarcina sa fie facut la cel putin 3 zile de intarziere de CM, ideal 7 zile. Poate ar fi bine sa incerci o monitorizare de ovulatie, dar din pacate nu stiu sa iti zic in ce zi sa incepi. Eu am inceput in ziua 10 cand aveam un folicul amarat de 11mm, dar a crescut pana in ziua 18 pana la 23mm. viitoare [gravired] [url="http://www.fertilityfriend.com/home/28714c"]grafic TB[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ylari, stai linistita, sunt sanse mici sa iei toxoplasma de la pisici in ciuda legendelor. Si la mine e buna homocisteina, doar ca am facut analiza dupa luni de luat vitamine (ac. folic si femibion), poate si la tine e la fel. Prin tratament asta vrem sa facem: sa scadem homocisteina. O mutatie hetero = o mutatie usoara, doar ca doua mutatii hetero ce potenteaza si dau efectul unei mutatii homozigote. Bettercy, nu stiu ce sa spun despre vitamine, Aspenter si MTHFR. In cele doua sarcini pierdute luam acid folic si Elevit. Acum voi lua Aspenter si Femibion, este o diferenta dar mi-e frica si prefer sa incep cu Clexane, mai ales ca am si mutatie de gena PAI. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, pai nu e mult de zis.:) Fiecare doctor are metodele lui. Eu mi-am cerut toate analizele facute aici si le trimit la Barcelona la doctorul sorei mele, sa vedem ce opinie are si el. Sunt curioasa! Cred ca MTHFR nu este indeajuns studiata si doctorii nu inteleg prea bine ce se intampla cu o sarcina cand exista mutatia asta. Doctorul meu din US, incepe o discutie tot timpul cu "studiile arata"...ei bine, studiile arata [:D]ca in cazul meu, MTHFR heterozigot cu homocisteina mica, nu ar trebui sa existe pierderi de sarcina. Of, of, of de si-ar baga studiile astea undeva. Abia astept sa vad ce zice si doctorul din Barcelona...poate "studiile" din Europa arata altceva.[:D] Irmaria, la mine cateodata temperatura coboara mai greu...imi vine menstruatia si temperatura este inca crescuta. Scade la o zi sau doua dupa aceea. Corpul tau poate sa reactioneze cu intarziere la scaderea progesteronului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...