Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de Iulie - August 2004 * 80


Recommended Posts

si ca nu am terminat...mey nu m-a luati cu batul...dar asa sunt eu...rea!

am luat laptop-ul si m-am dus la scoala...i-am aratat,tradus una alta doamnei din site-ul invatatoarei mele din ro ...iar dumneaei...m-a luat frumusel cu laptop cu tot si m-a dus la directoare.Si uite asa....in curand ...voi vedea si eu pe net si cat a respirat ricu la scoala iar el v-a avea posibilitatea sa discute cu colegii diverse teme,lectii...un mod excelent de a comunica.Daca aici,au fost atat de deschisi la ceva nou ...in romania de ce n-ar fi?Pai ptr. ca ne e teama sa mergem,sa nu cumva sa suparam doamnele cu intrebarile noastre..ca daca doamne feri se razbuna pe copil!Pai si daca tacem si dam in continuare flori si atentii...unde e schimbarea aia pe care toti o dorim...sa fie si la noi ca in nu stiu ce tara.Si la noi se strang bani de ziua doamnei...1 euro de fiecare...ptr. ceva simbolic.Si cu asta basta...ptr. tot anul.O dau deja in alta poveste...

gata,nu mai zic nimic...si totusi...sa pui copilul la colt...ptr. o gluma dupa 1 saptamana de scoala...e caz de scos din invatamant...pai ce cauta aia acolo?ea la dresaj la circ sa-si caute vocatia![bang]nu mai pot de nervi.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pe voi nu v-au anuntat ca sunt testati copii la lb romana ,matematica si inca o evaluare facuta de invatatoare? Pentru asta exista exemple pe edu.ro

Invatatoarea este cea mai buna..are rezultate super ..este f apropiata de copii ,copii o iubesc mult..numai asta am auzit..Avem sedinte saptamanale cu parintii pana la vacanta din oct..ne vedem in fiecare marti..apoi la 2 saptamani.

In fiecare zi iese afara si ne spune ce-a lucrat cu copii..Acum nu stiu ce sa zic..poate c-a deranjat- o Luca f tare..nu stiu ce sa zic si eu...Poate nu a mai avut copii nazdravani..

 

Ema nu compara sistemul vestic cu cel romanesc...diplomatie, tact..nu exista ..doar cu biciul [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oliv...dar site-ul respectiv e al unei clase din Galati,romania...intra te rog la cartea de oaspeti sa vezi cate cadre didactice au intrat sa ceara amanunte...cum sa faca si ei asa ceva.ce compunneri,ce teme abordate de discutii...cata caldura intre copii...si deasupra ochiul vigilent al doamnei..Super super tare.Merita medalie de aur femeia asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Ema ! [pup] Nu mi-e deloc usor cu doo vedete in casa [:D], ca gizmoul este leit taxu !!

Cit despre scoala romaneasca, eu sint sigura ca exista si profesori dedicati, care stiu cum sa isi apropie copiii, nu mai sint insa multi din acestia, generatia tinara de educatori are alti parametri, nu poti face comparatie intre generatiile de profesori de pe vremea noastra si cei de acum ! Nu mai spun de programa scolara, de manuale, de cum sint structurate lectiile, de ce au de invatat (ca tot citeam de subiectul "religie", mama ce cearta am tras cu Florin pe tema asta, cine dumnezeu o fi avut ideea stralucita sa bage religia in scoli sigur s-a gindit sa faca viata amara celor care gindesc ca mine !!).

Si eu am avut o invatatoare de nota douazeci, o sa mi-o imi amintesc mereu cu placere si recunostinta !!

 

Alice si Andrei

"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriez;))
Citat:
citat din mesajul lui roberta04
Olivia, daca le dai ignore o perioada oare nu merge?Sustin opinia generala ca invatatoarea e datoare sa gaseasca o metoda sa ii disciplineze. Eu m-as duce la tinerica de sport cu zambetul meu cel mai sarmant si m-as prezenta, i-as spune ca mi-am dorit sa o cunosc pentru ca al meu copil a fost foarte impresionat de ea... sa vezi cum reactioneaza...Alice, 5 bucati, te rog!pozePovestea nasterii
align="right" id="quote2">alice, uelcam bec, ce-ai mai crosetat in ultima vreme de esti asa scumpa la vedere?ema, zi`le ca le zici bine[flo]tzucurei de tzucureiid="purple"> 1id="teal">, 2id="maroon">, 3id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Alice! Multumesc Olivia!

A zis in prima zi de scoala ca vor fi evaluati, dar mai multe detalii nu stiam.

 

La Maria la religie nu au carti, deseneaza si vorbesc. Saptamana trecuta i-a pus sa deseneze o biserica (un castel cu lac cu nuferi si broaste pe el...parc in fatza.,..numa' ca avea niste cruci in varf)

Saptamana asta a venit cu un desen cu de toate. I-a pus sa deseneze ce cred ei ca a creat Dumnezeu.

 

 

 

 

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

Alice, welcome back.

mai, uite eu sunt aia Gica contra si zic ca se poate si fara bici si in Romania. am exemplu la noi in clasa si mai sunt cateva exemple si pe subiectul dedicat clasei I - chiar destule.

azi dimineata vorbeam cu invatatoarea noastra si am intrebat cum e cu vorbitul... a ras si a zis ca ei vorbesc, sunt 4 baieti (2 banci) care susotesc tot timpul.. pentru ca stiu lucrurile care se fac si li se pare usor. asa ca le va dizolva grupul... chiar m-a rugat sa nu cumva sa o iau ca o pedeapsa [:)]. (daca il pune in banca cu o fata.. e si mai rau zic eu, ca o sa susoteasca cu ea [:D])

despre testari - invatatoare a zis ca nu face nimic standard cu ei, o sa faca evaluarea psiho (care era oricum si anii trecuti).

o zi frumoasa va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...