Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gemanutzele in prag de primavara... (41)


Recommended Posts

'Neata! Poftiti la o cafea! Dubla, ca eu nu ma pot trezi, inca... Scuzati absenta de ieri, dar am avut o zi mai...speciala, sa-i zicem asa..adica fara chef, cu nervi...dereglare totala de comportament. [alcool] Dupa-amiaza am avut lectie deschisa la gradi, de unde am venit mai bulversata decat am plecat...copilul meu stie ce e o propozitie si nu oricum, ci definitia gramaticala, stie reprezentarea grafica a unei propozitii si a cuvintelor ce o formeaza, stie semnele de punctuatie, stie diferenta intre propozitie, intrebare si exclamatie, stie modalitati diferite de descompunere a numerelor, stie sa faca probleme si sa le si construiasca - de genul eu am in cos 4 mere, mama imi mai da unul, cate mere am acum in cos...[alcool] Sincer, mi se pare mult pentru copii....a, numere mai mari decat, mai mici decat...numarat descrescator si crescator...sunt la ordinea zilei...stie toate literele...oare nu-i cumva cam mult pentru 5 ani??? Eu am un copil mic, nu e asa mare copilul meu, nu-i corect... Nu stiu ce sa mai cred... Revin cand imi revin eu... O zi buna! Lora, mami de Iustina si [gravi][fetita] 16+ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802"]Bazar DC - ajutati copiii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135498"]Teledon pentru Dan[/url] www.inimacopiilor.ro (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Raluca, te-am citit, insa raspuns ioc! [batcap] Te rog sa ma ierti, remediez azi! [:I] Doina, pui pacheTE, adica si lui Catalin? [:D] [pup] pt harnicuta de tine! Eu nici nu ma stresez saptamana asta, ci cealalta. Nu de alta, dar sa fie proaspata, sa avem si noi impresia ca macar de Pasti nu am mocheta si canapeaua patate cu mancarea lui Dragos. [:D] A mai facut si ieri niste scaune proaste, normal ca-i dau smecta, multa apa plata, biotics. Insa daca ar fi sa dau vina pe dinti... Azi: Daca astazi astepti intoarcerea unui favor, facut candva unei anumite persoane, este mai bine sa nu contezi pe el. Nu te astepta nici sa primesti ajutor efectiv pentru planurile individuale. Acorda o atentie sporita persoanelor care iti sunt apropiate, in special rudelor si prietenilor de suflet. Vei vedea ca, intr-un final, toate eforturile tale te vor face sa te simti mult mai bine. si Pleci la drum pentru rezolvarea multor treburi de serviciu, dar sunt calatorii cu rezultate pe masura asteptarilor tale. Totul va iesi foarte bine, ca atare fa-ti bagajele sa pleci in alta locatie pentru a-ti aduce contributia la diverse planuri profesionale. E nevoie de tine undeva in alta parte decat erai obisnuit, pentru ca experienta ta este necesara rezolvarii rapide a unor sarcini. Te intorci acasa multumit, cu sarcina indeplinita, chiar daca deplasarea in sine poate fi obositoare. Va vine sa credeti ca noi traim pe datorie de mai mult de 14 zile? Nu mi-au intrat inca banii si nu am idee cand vor veni. Sper sa fie doar o scapare luna asta, caci numai stiu cum sa-mi programez banii si cheltuielile casei. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lora, sa inteleg ca toate astea Iustina le-a invatat exclusiv de la gradinita??? [:0] Si eu la 5 ani citeam lecturi dintr-o manual mai vechi de alfabet (sa ma laud si io! [:D]) insa se ocupau intensiv bunicii de mine. Nici pomenela sa stiu de propozitii, constructia unei propozitii, numere, insa literele le recunosteam si citeam destul de cursiv (la 7 ani citeam "Aventurile lui Tom Sawyer" singura). Insa repet, nu era gradinita de "vina" ci faptul ca stateam vacantele cu bunicii. Si mie mi se pare mult pt un copil de 5 ani, insa mai stii? O fi crescut nivelul de inteligenta a generatiei ei, iar educatoarele se adapteaza. [:D] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, exclusiv la gradinita a invatat, eu acasa nu o invat definitia propozitiei, cu siguranta. A, stie si notiunea de cuvinte opuse si poate da exemple la nesfarsit... Acum ca le stie, e una, dar constientizeaza ce stie, cum sa zic...defineste notiunile, le intelege...pe mine asta m-a marcat. Stie literele toate din alfabet, dar doar alea de tipar, insa de citit nu reuseste, nu le poate lega intre ele, literele...oricum, mie mi se pare mult. Lora, mami de Iustina si [gravi][fetita] 16+ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802"]Bazar DC - ajutati copiii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135498"]Teledon pentru Dan[/url] www.inimacopiilor.ro (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lora, chiar nu stiu cum as reactiona si eu! Probabil ca as fi mandra de copilul meu, insa ma gandesc cand se mai joaca? Ce fac la gradinita: numai lectii? [q] Vorbeste cu Liliac si Mercedes. Din cate stiu, fetele lor sunt pe acolo cu varsta. Oare Bia si Andra tot asa avansate sunt la gradinita, la nivel de notiuni abstracte si teoretice? Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare, sal'tare! Black sper ca Dragos este mai bine! Lora sa nu ti se para ciudat. Asta este programa scolara, din pacate. De fapt la grupa mare se invata notiunea de propozitie, cuvant, silaba. Se reprezinta grafic prin liniute, fiecare in paret. Propozitia, o liniuta luuuunga, cuvintele prin liniute lungi si silabele prin liniute scurte. La grupa mare invata "cu unul in plus, cu unul in minus". Tot la grupa mare se invata forma literelor mari de tipar si ordinea lor in cuvinte simple (la inceput, in interior, la sfarsit) Deci, tot ceea ce ai descris tu acolo, e firesc. La scoala, din pacate, nu se insista asupra acestor elemente ci se intra direct in lucruri serioase. Bucura-te ca se ocupa de copilul tau la gradi ca nu-s toate educatoarele atat de dedicate. Andra citeste cursiv de...nu mai stiu cata vreme. Cred ca de vreun an. De ex, a citit "Aventurile lui Habarnam". Nu prea ii place partea de matematica...aic cu cosul de mere si adauga, scoatem... La grupa pregatitoare fac adunarea si scaderea cu 2 [:D]. Nu stiu ce sa-ti mai spun ca mai este precizat in programa scolara, cert este ca scoala este destul de dificila acum pentru un copilas. Scolile "bune" (de top) considera ca aceste elemente trebuiesc stiute. Hai ca nu e nimic nelalocul lui...adica asa mi se pare mie, nu de alta, dar exact ceea ce ai spus tu acolo ne-a prezentat si noua la lectia deschisa de anul trecut...venit cu niste completari la lectia deschisa de anul asta. Acum...fac semne grafice. Au caiete speciale cu de-astea pentru grupa pregatitoare, doar ca spatiile nu-s asa mici ca la clasa I ci maaaari. Mai, nu stiu ce sa-ti mai spun...daca-mi amintesc mai scriu... Mai, fetelor, cam asta va asteapta si pe voi cu copilasii mici. Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009) Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliac, Dragos este mai bine. Fara dinti noi aparuti, insa tot in greva foamei! In schimb, eu am ratat ocazia de a deveni vedeta de TV. [:D] George Buhnici, reporterul de la PRO TV, ma abordase sa dau un interviu pe seama intarzierii indemnizatiei, care la mine a ajuns la 15 zile. Insa cum cica eu am bani de la mama nu m-am agitat, nu am dat telefoane, nu nimic. Era aiurea sa spun acum ca "unde-s banii mei si ai copilului?" cand eu nici macar un telefon nu am dat. [:-@] Tie ti-au intrat banutii? Eu nu stiu sigur, insa sora mea mi-a spus ca ei i-au intrat alocatiile la copii. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black eu mi-am luat indemnizatia ca nu mi-am facut virament bancar ci prin mandat postal. Am inteles si eu ca ar fi ceva probleme cu cele viramente, ca nu s-ar fi dat banii de la casa de pensii catre banci pentru plata acestora. M-as putea interesa ce s-a intamplat cu exactitate...dar nu m-a preocupat aspectul [:(] Pupam Dragoselu Mititelu si-l rugam sa pape ca sa se faca mare. Uite, acusica il ajunge Radu din urma. Spune-i asta poate se sperie ca se face de rusine [:D] Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009) Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliac, de-ar merge la Dragos asa, cu speriatul... Nu merge, ma bucur insa ca incet-incet deschide si el gurita. Micul lui dejun (azi) consta in 6 biscuiti si un mar jumatate, toate rase. Cred ca il dor gingiile, caci branza, care este un pic mai grunjoasa, nu o mai vrea. Nu-i nimic, ii dau mai mult lapte dupa asta, caci s-a obisnuit cu laptele de vaca. Cu banii, tot nu am ajuns inca sa vad minunea (adica banii mei in cont [bibe]). Sotul de fapt umbla cu cardul meu dupa el, dar depinde si de timpul sau liber, ce drum are. Momentan il las in pace, caci sunt niste schimbari importante la el la munca si de o saptamana numai doarme de griji. Nu vrea sa-mi spuna mai multe, insa aseara mi-a sugerat ca este timpul sa incep sa caut si eu mai serios de lucru (asta dupa ce hotarasem amandoi ca pana in toamna nu fac nici un demers). Sa va spun ca eu caut, insa pentru Franta? El nu vrea sa auda insa deloc de asa ceva. Deocamdata, suntem intr-un pact non-verbal de neagresiune! [:D] Azi: Unele influente indirecte te vor face ca astazi sa fii mereu cu mintea in doua locuri, sa nu fii prea clar(a) indiferent daca iti vei urma indemnurile mintii ori ale inimii. Se poate spune ca esti intr-o perioada in care ideile pe care le ai se modifica dramatic. O data ce-ti vei deschide mintea si pentru fapte mai putin conventionale, nu vei sti curand in ce sa crezi si in ce nu. Ai grija sa nu fii surprins(a) de unele evenimente in care vei fi implicat(a) pe neasteptate. Controleaza-ti eventualele iesiri nervoase, chiar daca acestea te pot tulbura si Nu e ziua cea mai potrivita pentru cheltuieli inutile. Dar, poti incepe sa pui bani deoparte pentru a achizitiona un obiect de valoare. L-ai putea impresiona placut pe iubitul tau. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata! Sunt si eu prin zona, dar nu pot sta mult... Black, bafta la cautarile pt. Franta si sper sa fie si sotul tau de acord! Eu as plecaaaaa....dar la naiba, noi 2 nu am avea ce face in alta tara, nu ne-am ales bine meseriile..asta e. Macar daca ne-am fi trezit la realitate acum cativa ani... O zi buna la toata lumea! Lora, mami de Iustina si [gravi][fetita] 17+ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802"]Bazar DC - ajutati copiii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135498"]Teledon pentru Dan[/url] www.inimacopiilor.ro (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...