Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gemanutzele in prag de primavara... (41)


Recommended Posts

Pentru mine Franta ar fi mai mult decat un vis devenit realitate: se cauta medici de familie, in zone rurale, insa nu va spun ce inseamna la ei cabinet medical "la tara"... Iar eu am terminat clasa bilingv franceza intensiv in liceu, am toate atestatele posibile luate de la Ambasada Frantei. Si mi-e teama ca daca acum nu ma mobilizez (fara rate la o casa aici, fara un serviciu stabil, copil inca mic, deci am toate motivele sa plec, neretinandu-ma nimic important, exceptie mama), ne va fi mai greu sa facem acest pas mai tarziu. Daaaar... sotul habar nu are parler francais, nu stie daca isi va gasi sau nu de munca acolo, isi lasa mama singura aici. Si drept urmare, trage de mine sa ma agajez oriunde, sa am carte de munca, sa prindem si noi un credit pt 30 de ani, sa..., sa... Si eu nu am nici un fel de avant. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Black varianta Franta nu este de lasat din mana, cel putin la timpurile de acum. Ganditi-va in primul rand la voi. Adica si el sa se gandeasca mai mult la varianta asta decat la ce lasa in urma. Bine ca stii franceza. Chiar zilele trecute auzisem si ca se cauta medici pentru olanda si belgia...tot pe franceza. Adica aia nici n-aveau pretentii de limba cunoscuta ca isi propusese sa curseze medicii. Ce-o sa faca el?? Se va adapta! Noi am gresit puternic ca nu ne-am angajat intr-o escapada de-asta acum ani de zile in urma cand eram mai tineri si mai cu spor de heirupeala. Dar, ca si la tine, s-a opus sotul. Eu facusem toate actele, ma inhamasem la toate, ma apucasem de studiat intens engleza si cand sa spun hop...mi-a spus el parrrrrr! Acum ii pare rau dar am pierdut trenul, din pacate. Si-aveam si meserii "cautate", cica. Acum, cu 2 copii unde sa ma duc?? Plus ca m-am blazat intr-o stare de-aia de amorteala: nu ma descurc?? lasa ca vine mama sau soacra sau... Asa ca lancezim intr-o stare de stres si nervozitate, usor suparati ca n-avem cum sa ne depasim conditia. Ar fi o varianta...plecat macar la Bucuresti. Probabil ca am gasi ceva macar de 5 ori mai bun ca salariu. Hai ca deja ma iau nervii aia nervosi pe noi [zz] Ma duc sa mananc un covrig, ca pizza nu-mi permit [:D] Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009) Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliac, eu de nervi am mancat un dovlecel umplut cu carne tocata. [:D] Norocul meu ca l-am facut cu carne de curcan. Ai absoluta dreptate! Si mie mi-e frica de necunoscut, caci la inceput pe mine ar pica greul. Insa mai ales ca il avem pe Dragos as face acest pas. Pun in balanta doar din punct de vedere medical, sunt alte perspective. De restul numai vorbesc. Sotul a inceput insa sa vorbeasca in dodii, ca daca ar fi vreodata motiv de plecare ar alege tara vorbitoare de engleza, poate Australia, Noua Zeelenda. Adica la dr...in praznic, caci aici, in Europa, nu-i prieste! [alcool] Am venit cu o alta oferta: Irlanda, nici aia nu-i buna. Ma supara caci nu ma pot concentra serios si nici nu-mi face placere sa caut fara stirea lui, pe ascuns. In Bucuresti nu vrem sa ne mutam nici unul dintre noi. Este un oras urat, cred ca niciodata nu m-as putea acomoda acolo. Noi am pierdut de fapt o ocazie buna, acum 5 ani in Braila (el avea un salariu super la vremea aia, puteam sa am si eu post, apartamentele la jumatate de pret fata de Brasov). Insa m-a oprit gandul ca in loc sa merg intr-un oras mai civilizat, merg la mai "rau" (fara sa te superi, eu asa percepeam atunci lucrurile). Si de-atunci el asta imi reproseaza, ca daca nu eram eu capoasa sa il pun sa-si dea demisia si sa vina in Brasov, poate nu stateam asa, in aer. De parca am sti de la bun inceput daca drumul ales este cel bun sau cel rau... Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, daca am sti dinainte ce ne rezerva viata bineinteles ca am face alegerile mai cumpatat si dupa alte criterii. Sa stii ca nici mie nu-mi place nici Braila, nici Galatiul. Sunt orase muncitoresti, pline de marlani si gogartzoi si prea putin ofera spre exploatare si incantare. Eu am ales sa stau aici ca aici mi-s parintii iar ai lui sunt tot in judet dar la 80 de km distanta. P.S. Mi-ar fi placut sa fim vecine [;)] Sa stii ca si eu sunt anti-francofonie [:D] Imi suna ca naiba. Si sotul la fel... Si eu m-as fi dus tocmai la mama dr... [:D] ca este alta lume. Si daca as fi prins radacini as fi luat-o si pe mama si pe tata. Ca de fapt casa lor e acolo unde-s copiii (cel putin asa s-au declarat) Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009) Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata! Poftiti la o cafea! Daca ati sti ca de ieri ma gandesc la voi...Black, in special la tine..sper din suflet sa-l convingi pe al tau sot ca binele vostru si al copilului e acolo unde aveti o sansa sa castigati niste bani, sa traiti decent...nu in Romania. [pup] Noi am vrea sa avem sansa asta...as pleca maine, sincer, fara sa ma uit in urma...aici muncim doar ca sa platim rate si sa cumparam mancare, in rest,pauza. M-am saturat...pana peste cap! Sa revenim la oile noastre! Azi avem serbare la gradinita, carnavalul primaverii. Iustina va fi ghiocel, abia astept! [pk] Promit sa fac poze! O zi buna! Lora, mami de Iustina si [gravi][fetita] 17+ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802"]Bazar DC - ajutati copiii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135498"]Teledon pentru Dan[/url] www.inimacopiilor.ro (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi va ganditi la mine, eu la Ralu... Fiecare poarta de grija alteia! [pup] Lora, neaparat sa faci poze! I-ai pregatit tu costumasul de ghicocel? Abia astept sa o vad, mai ales cu ce accesorii se asorteaza! [olala][olala] Ce mai, Iustina imediat devine fashion icon! Mami, esti pregatita? [:D] Liliac, tu cum mai stai cu nervii? Sunt intregi? [:D] Andra merge la gradinita in perioada asta, nu? Si ma gandeam, ea nu incepe clasa I din toamna? Ce repede trece timpul... Cu plecatul nostru, cica sa mai asteptam. Pana la urma am vb aseara cu sotul, insa bineinteles vorbe. El spera ca in miscarile de personal de luna viitoare sa avanseze. Insa nu-i nimic sigur. Dar asta ar veni si cu o marire de salariu, insa si ore suplimentare o gramada, deplasari prin tara. Mie, sincer, mi-e groaza. Mai multi bani, insa mai putin timp de petrecut in familie. Numai spun ca am reusit sa dau peste o recomandare (pe sestache, act super confidential) a sefului cel mare care a si plecat intre timp, iar la punctele slabe la sot era trecut (citez din memorie): "daca va reusi un mix convenabil intre familie si munca, este capabil sa ocupe postul de...". Mi-a venit negru in fata ochilor! Cum adica familia este punctul lui slab??? Si stiu si motivele: nu a stat pana la sfarsit la toate bairamurile gen team-building, caci era ora de baie a lui Dragos si nici nu a fost de acord sa mearga cu colegii la Aqua Park spre socializare. Adica, inteleg sa mearga in crasme, la o bauta, insa la piscina, in costum de baie, ce Dumnezeu sa socializeze cu colegii si colegele? Sunt eu exagerata? Caci zau ca are liber la seara de fotbal, la seara de urmarit meciuri in oras, la zilele de nastere ale colegilor cand este el, singur, invitat, la toate team-buildingurile de week-end organizate. Eh, si sambata trecuta trebuia sa iesim in oras cu seful asta mare si logodnica lui si am spus nu. A plecat, oricum el isi spusese parerea, zau ca nu ma intereseaza sa-l mai vad. Probabil ca vom ajunge la nunta la el in toamna, sau mai degraba banii in plic. Hai ca va pun horoscopul mai bine: Nu uita ca cea mai buna solutie pentru a avea succes este o buna pregatire inainte. Pune-ti totul intr-o ordine convenabila tie, inainte de a te lansa intr-o noua activitate sau discutie. Cateodata te ajuta sa fi ceva mai autocritic(a), in special inainte ca cei (cele) din jur sa aiba ocazia de a descoperi planurile sau intentiile tale. In acest mod vei putea sa zadarnicesti criticile sau plangerile si vei parea o persoana foarte eficienta. Daca vei fi ceva mai secretos (secretoasa) si mai determinat(a) decat ca de obicei vei avea sansa de a domina pe toata lumea si Esti foarte apatica si nu ai chef de nimic. Apar niste probleme de familie, care se vor rezolva de la sine. Important e sa nu te concentrezi asupra lor inca de dimineata pentru ca si la serviciu ai o zi grea. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maine, 26 martie 2010: Începeti ziua cu o senzatie de oboseala si nu sunteti prea comunicativ. Va sfatuim sa evitati activitatile in care trebuie sa va concentrati intens. Limitati-va la activitati de rutina si sa amanati deciziile importante, mai ales in afaceri. Dupa-amiaza, va viziteaza un prieten care reuseste sa va redea buna dispozitie. si Stresat de problemele financiare, s-ar putea sa jigniti o persoana apropiata. Ganditi-va de doua ori inainte de a deschide gura! Nu este o zi buna pentru examene si intalniri cu prietenii. Daca trebuie sa plecati intr-o calatorie, va sfatuim sa o amanati. Dupa-amiaza sunt sanse sa petreceti momente placute in mijlocul familiei. Nici nu banuiesti cate iti rezerva astrele la acest final de saptamana. Nu am cum sa va dau horoscopul de dimineata. La 8 fix trebuie sa fiu prezenta la munca. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Maine, 26 martie 2010: Începeti ziua cu o senzatie de oboseala si nu sunteti prea comunicativ. Va sfatuim sa evitati activitatile in care trebuie sa va concentrati intens. Limitati-va la activitati de rutina si sa amanati deciziile importante, mai ales in afaceri. Dupa-amiaza, va viziteaza un prieten care reuseste sa va redea buna dispozitie. si Stresat de problemele financiare, s-ar putea sa jigniti o persoana apropiata. Ganditi-va de doua ori inainte de a deschide gura! Nu este o zi buna pentru examene si intalniri cu prietenii. Daca trebuie sa plecati intr-o calatorie, va sfatuim sa o amanati. Dupa-amiaza sunt sanse sa petreceti momente placute in mijlocul familiei. Nici nu banuiesti cate iti rezerva astrele la acest final de saptamana. Nu am cum sa va dau horoscopul de dimineata. La 8 fix trebuie sa fiu prezenta la munca. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Care munca, ce munca??? Nu am timp sa mai stau acum pe net, dar nu ne lasa in aer!!![pup] Lora, mami de Iustina si [gravi][fetita] 17+ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802"]Bazar DC - ajutati copiii[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135498"]Teledon pentru Dan[/url] www.inimacopiilor.ro (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Eh, o oferta venita azi dupa-masa. Vad maine daca este de viitor si daca mi-o permit (ca ma costa sunt absolut convinsa, eu sper numai sa se limiteze undeva spre 15.000 euro). Cu naveta, dar nu sunt in situatia de-a pune conditii. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Sunt pe fuga, rupta de oboseala (si doar n-am facut mai nik azi) dar nu m-am putut abtine sa nu intru si sa te asigur ca iti tin pumnii sa iasa ceva klumea. Bafta multa! 15.000 euro???[alcool] Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009) Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/2009/11/11/sa-ne-jucam-de-a-concursul-2/"] D'ale Andrei [/url] [url="http://pentrucopiiimei.wordpress.com/"] Vremuri [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...