Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste > 20 ani (717)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui lorena_86
deny, sa nu cumva sa mergi iar la statmergi la privat ca nu e scumpadar in ce zi esti?nu poti face acum analiza ci la 7 zile dupa ovulatie, adica mijlocul fac=zei lutealeacum nu are prea mare importanta ca e mic progele inainte de ovulatieel fiind secretat de corpul galben care se formeaza din foliculul spart la ovulatie si abia dupa incepe ovu incepe progele sa creasca atingand un maxim la jumatatea fazei luteale daca nu se produce fecundarea dupa ziua a 7 dpo scade usor sau isi mentine un nivel de platou scazand brusc la instalarea cm iar daca se produce si fecundarea el continua sa creasca si sa tot creasca
align="right" id="quote2">Nu, sunt deja DPO.Azi dupa FF sunt in ziua 7DPO. Maine sunt in ziua 8DPO. (asta daca ovulatia a fost in ziua 17- cum si spune FF).dar si cu ovulatia asta am avut bataie de cap, ba era in ziua 16, ba in ziua 18.Daca ar fi in ziua 18, atunci maine sunt in ziua 7DPO.Numai la privat voi face analizele mele.La stat in veci nu ma mai duc.Apropo de TORCH-ul ala, daca mai tineti minte.Fusesem cu el la doctora de la privat, ea singurica nu intelegea ce scrie acolo ca era o eroare de zile mari.Mi-a dat trimitere sa repet infectiile cu semnul intrebare(eu am insistat sa-mi scrie pe toate) si asteapta foaia aia acuma sa o dau la analize[:D], si eu taman fara finante acuma[bang]. Imi ajung macar pt progesteron sa fac maine[:D].Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 226
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dreambaby, e foarte buna valoarea ta pentru faza in care te afli

 

hai sa-ti explic cum stau lucrurile, nu e nici o rusine ca nu stii...nici nu ai de unde daca nu incerci de mult timp sa ramai gravida sau nu esti in domeniu

 

cm este alcatuit din 3 etape/faze:

-foliculara

-ovulatie

-luteala

 

imediat cum se instaleaza ciclu se considera ca intri in faza foliculara in care endometrul (adica membrana interna a uterului) se elimina ala vechi, adica se schimba, se reface si foliculul incepe sa creasca, adica o punga cu lichid in mijlocul careia se afla ovulul. in momentul in care hormonii tai dau semnalul punda se sparge si ovulul este expulzat spre trompele uterine, proces numit ovulatie.

acel folicul dupa ce s-a spart se transforma in corp galben si incepe sa secrete progesteron pt hranirea endometrului si mentinerea unei eventuale sarcini

 

imediat ce s-a produs ovulatia incepe faza luteala si tine pana la instalarea ciclului urmator, asta daca nu ramai gravida

 

in faza luteala creste progele, ti-am zis de ce....si el creste pana la mijlocul fazei luteale, adica ziua 7 dupa ce s-a produs ovulatia si se considera ca atunci are o valoare maxima a unul ciclu menstrual, dar asta numai daca nu s-a produs fecundarea ca daca s-a produs el tot creste pe toata perioada sarcinii

 

sper ca te-a lamurit[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]

 

========================================================================

Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

 

[ruga]ajuta-ma sa devin o [gravired] cu [bebic] sanatos si la termenid="Arial">id="pink">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena, iti multumesc mult pt informatii [pup]. Ce m-as face fara tine? Sincer am cautat pe net mai demult ce inseamna faza luteara, am descoperit ce inseamna dar nu era explicat atat de bine. Iar sincer, stii ca asta e a doua luna de incercari [:I]. Multe chestii inca nu le-am aflat, dar am noroc cu voi. Mai devreme eram si stresata ca am si colesterolul putin marit, dar acum am cautat pe net si am vazut ca si tiroida poate fi de vina. Si am fost si stresata rau cu examenul, inca nu am aflat nici un rezultat. Numai lucruri ciudate am patit saptamana asta... [pup] si o seara excelenta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deny, e buna decizia voastra de a pleca, insa o sa-ti fie ff greu singura, acelasi lucru i-am zis si Lorenei inainte sa plece. Este foarte greu, indiferent daca mergi la prieteni sau nu.

Atentie mare si cu jobul, pentru e cam criza peste tot si faptul ca Ro este in Europa nu te scuteste de depunere de drept de munca. Mai ales in Elvetia.(dar asta banuiesc ca ti-au zis prietenii tai)

Deci nervi de otel, pentru ca birocratia nu este numai in Ro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fete cucuiete!

DenyAnd ai retinut corect, eu iau 4x200 mg Utrogestan pe zi, vaginal. La a doua sarcina s-a constatat ca am deficit de proge (era 16,2 in saptamina a opta de sarcina), una ca mi-a zis destul de tirziu, cind deja aveam spotting; a doua, am luat 2x100mg/zi, oral, ceea ce nu mi-a ajutat, pentru ca este rapid metabolizat de ficat si nu ajunge mai nik acolo unde trebuie.

Acum pun vaginal doua capsule: dimineata. la prinz, dupa amiaza pe la 5-6 si apoi inca 2 inainte de culcare. Asa am reusit sapt rtecuta sa-l aduc la 32, iar acum 2 zile era 45. Nu e ideal, dar e "in norme". Ma gindesc ca fara supliment as fi avortat cu siguranta pina acuma.

Avind in vedere ca Proge contint in Utrogest este natural si nu sintetic, si ca mucoasa preia ce are nevoie si restul se elimina, nu exista posibilitatea de supradozaj.

Atentie! la inca o chestie: la mine la analizele de faza luteala imi iesea bine progele, problema la mine apare doar in timpul sarcinilor, practic la mine corpul galben someaza incepind din sapt a 5a. Creste dupa ovulatie corect, iar apoi incepe sa scada. Frustrant.

Deci, fetelor, va rog, daca ramineti (ceea ce va doresc la toate[pup]), insistati la primul beta sa va faca si Progele (sau faceti la alt cabinet), din cite am citit pe net e o problema destul de des intilnita si multe fete pierd sarcini aiurea din cauza asta.

Sa aveti o zi frumoasa![flo]

 

7+Doamne ajuta!

 

Doua sarcini pierdute, 8 si 9 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tzuky[pup] multumesc mult pt raspunsul tau.

Exact asa intrebare vroiam sa mai dau aseara la fete, ca daca acuma cat nu sunt gravi, progele e bun(dupa analiza, care acusi o voi face), si apoi stau linistita ca nu am deficit de proge. Dar cum raman gravi, cum scade proge si inevitabilul avort spontan.

Deja am si gasit raspuns la postarea ta: cum raman gravi, fac din nou progele, si daca e deficit, repede iau utrogestan.

 

Cazul meu cam se aseamana cu al tau.

Cand eram insarcinata, TB era sub 37 dupa ovulatie. Cu tot cu utrogestan.

Iaca acuma la mine e sus peste 37(si sigur ca nu sunt gravi).

Exact ca la tine, inainte de sarcina, progele e bun, dar in sarcina...[bang][bang]

Asa ca, nu numai tu ai patit-o cu progele[:I].

Se pare ca si eu.

Pe viitor o sa stiu ce am de facut.

Multumesc pt raspuns Tzuky[pup][flo][flo][flo].

(imi raspunzi si pe PM[:I]?)

 

Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]

http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...