Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna - "O zi" - David Nicholls


buflea

Recommended Posts

Anamaria, eu sunt foarte fericita ca ai poposit pe la noi[flo], chiar daca nu ti-o placut cartea. Sa stii ca m-am bucurat de cand am vazut ca te-ai 'inrolat'. Poate mai vii si alt'dat'. Edit: hannen, io ti-o trimit, sa stii. Da-mi un PM cu o adresa unde s-o pot trimite. ______________________ [url="http://cilsart.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00-08:00&max-results=5"]Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka Edit: hannen, io ti-o trimit, sa stii. Da-mi un PM cu o adresa unde s-o pot trimite. ______________________
Se vede treaba ca azi e ziua mea norocoasa!Ce de oferte![olala] Eu va multumesc din suflet dar sincer,nu se merita atita deranj.Am gasit-o pe amazon si e si ieftina si o au si in stock.Daca o comand azi o primesc vineri...(dar chiar asa,aseara doua (vin maine) azi iar una??nu-i prea...prea?[:D]) Pina la urma nu stiu ce sa fac,vad ca parerile sunt impartite. ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate - acum ca va citesc comentariile, este intr-adevar carte flat - nu are nici un fel de actiune. Probabil ca trebuie sa rezonezi cu personajele ca sa iti placa ... Mie mi-a placut pentru ca e foarte aproape de realitate - mi-a placut ca am vazut entuziasmul tineretii si uzura vietii, mi-a placut ca fiecare si-a urmat drumul lui si pana la urma drumurile i-a adus, pe cale ocolita, impreuna ... mi-a placut si finalul - faptul ca el isi gaseste alta relatie si nu se intoarce la nevasta. Mi-a mai placut tensiunea dintre ei si echilibrul pe care il gaseau unul in altul desi traiau la poluri opuse. Mi-a placut ca se explica (Mihaelka [:D]) ce gandesc si apoi ce scot pe gura - chestii total diferite ...si sa nu imi spuneti ca nu ati trait aceasta experienta, sa urlii pe interior de frustrare si exteriorul sa zambeasca si sa spuna "lovely, I'm so happy for you". Dialogurile dintre ei sunt foarte frumoase, au ironie acida, au seriozitate, au frustrare, au si ipocrizie si sinceritate ... [:)] Ma gandesc acum ca aceasta carte este probabil similara cu "Eat, Pray, Love" - cu care multi au rezonat si pe care eu am desfiintat-o pentru ca pur si simplu m-a plictist ! [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea,taci ca daca o iau de "gura" ta si nu-mi place ...ei,nu fac nika numai ca-mi place cum o comentezi.Chiar ca ai rezonat cu personajele ,se vede dupa cum descrii(chiar ai savurat-o). Interesant ce zici tu acolo si mi-a ramas intiparit in memorie o fraza din primul tau mesaj "viata merge inainte si amintirile raman in noi,si regretele..."[q]M-a atins intr-un fel...desi sunt sensibila de fel,acum sunt la apogeu si orice chestiune de asta delicata despre viata,amintiri ...regrete ,ma da peste cap.Dar eu pot sa spun ca nu am trait experienta frustrarii interioare fara sa o exprim[8D].Daca o sa reusesc sa gindesc una si sa zic alta cred o sa-mi lungesc viata cu 10 ani.[:D]tot zic sa ma apuc de repetat. Ce ma deruteaza este lipsa de actiune de care se pling celelalte fete.Ori eu savurez actiunea,suspansul,imprevizibilul... Hmmmm,gindesc...gindesc,s^o iau,sa nu [cit] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, cititi-o! E o experienta interesanta. Am terminat-o si eu. Tot timpul am avut impresia ca sunt un spectator solitar al unei piese cu numai 2 personaje ce se invart intr-un decor saracacios. Am tresarit si am fost miscata pe la pagina 436. Dupa asta lectura a fost altfel. As avea ceva de spus si despre deznodamant dar ma abtin pana ce o terminati. Daca o doreste cineva i-o pot trimite. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca pe undeva as pute rezona cu Emma (poate la faza cu "unrequited love" pe o perioada nedeterminata de timp, nu am putut gasi nici o calitate "reedemable" a lui Dexter. Pur si simplu caracterul lui a fost slab si neonorabil...mi-ar fi trebuit im marea de defecte o calitate cit de mica...senzatia a fost chiar de la inceputul cartii si confirmata la scena catre sfirsit (unde se intilnesc prima oara cu parintii lui)...cind i-a dat drumul la mina. A fost un gest de copil p rins cu mita-n sac. Nu mi s-a parut ca au fost meniti unul pentru altul (nu a existat un "spark")...mai mult ca Dexter a obosit si nu l-a mai vrut nimeni... Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana Am tresarit si am fost miscata pe la pagina 436. Dupa asta lectura a fost altfel. vivi
are peste 400 de pagini si ati terminat-o in cateva zile ? Pot sa zic ca mie imi va lua probabil mult mai mult? [cit]
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...