Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna - "O zi" - David Nicholls


buflea

Recommended Posts

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citesc in tren (o ora si 15 minute). Si mai citesc cind este reading time acasa (cel putin 30 de min pentru cel mic). Daca mai aleg copiii si vreun show care nu-mi place (la ora actuala au mare trecere chestii medicale: operatii pe cord deschis, fracturi deschise, eczeme curioase, etc[q][q][q]) prefer sa bag nasu' intr-o carte! Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, eu nu am timp de citit decat dupa ce adorm copii, seara. Timpul alocat lecturii depinde de cat de captivanta e cartea. S-a intamplat sa adorm dupa ora 2 ca nu ma induram sa o las de mana, dar au fost si destule seri cand nu am reusit sa tin ochii deschisi mai mult de 2 pagini.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) hi, hi, hi, iata avantajul celor care fac 2 ore zilnic pe drum [:D] am uitat sa va zic o faza nostima - citeam cartea in metrou (stateam langa usa) si intr-o statie mi-a zburat pur si simplu din mana (conductorul deja zisese "atentie! se inchid usile, bla, bla" - eram in dubiu daca sa ma arunc printre usi sa culeg cartea au ba - m-am aruncat, bineinteles [:D] de s-a crucit nea ajutorul-de-conductor-care_da_ok_la_inchiderea_usilor de aratarea care s-a aruncat sa culeaga de pe jos . noroc ca era metrou vechi, ca pilaf ma faceam daca era de-al automat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Daca pe undeva as pute rezona cu Emma (poate la faza cu "unrequited love" pe o perioada nedeterminata de timp, nu am putut gasi nici o calitate "reedemable" a lui Dexter. Pur si simplu caracterul lui a fost slab si neonorabil...mi-ar fi trebuit im marea de defecte o calitate cit de mica...senzatia a fost chiar de la inceputul cartii si confirmata la scena catre sfirsit (unde se intilnesc prima oara cu parintii lui)...cind i-a dat drumul la mina. A fost un gest de copil p rins cu mita-n sac. Nu mi s-a parut ca au fost meniti unul pentru altul (nu a existat un "spark")...mai mult ca Dexter a obosit si nu l-a mai vrut nimeni...
Slab si neonorabil ? Ba eu cred ca exista o gramade de barbati asa ca Dexter, mai ales la 20 de ani ... Nu uita profilul personajului - provenea dintr-o familie cu posibilitati materiale, cu o copilarie si adolescenta usoara, era very good looking, avea o parere foarte buna despre el si era "cool" - dupa mine, multi barbati ar gandi exact ca asa, mai ales in tinerete, orice barbat ar lua viata "easy", ar incepe cu "o pauza", cu niste calatorii prin tari exotice, cu cat mai multe aventuri si cu fun ... faptul ca mai tarziu a intrat in spirala aceea distructiva, este cred rezultatul mediului. Greseala lui Dex a fost ca nu a putut valorifica "trecerea timpului" - mereu a avut impresia ca mai are timp sa devina serios, ori timpul nu iarta pe nimeni ... Nu stiu exact ce numesti tu "spark" - daca asta inseamna o pasiune mistuitoare - categoric nu a existat asta intre ei - dar romane despre pasiuni mistuitoare sunt in toate librariile ... asta a fost o atractie diferita desi destul de usuala - good girls like bad guys - interesant este cand se intampla invers - bad guys like good girls - dar nu vor sa o recunoasca. Daca ma intrebati pe mine, mie mi-a placut mai mult personajul Dexter decat Emma - mi-a placut pentru ca el a facut o gramada de greseli cu viata lui si pana nu l-a scuturat viata bine, nu si-a dat seama cat de infantil a fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Categoric ca exista personaje ca Dexter in viata reala...asta nu contest. Vroiam sa existe o calitate pe care Emma sa o MERITE. Poate ai dreptate cu privire la mediu...parintii i-au oferit viata mai usoara (dupa posibilitati) - mama lui mereu ii spunea ca poate face orice...el a ales sa sa faca nimic. Interiorul lui a fost defect de la inceput. Nici in tinerete nu a avut avint...plutea iar defectele erau deja acolo (cum a incercat de fapt sa se furiseze din camera in prima zi). Greselile tineretii se iarta doar daca iti vine mintea la cap...lui nu i-a venit. Doar a obosit si s-a settled cu Emma cum s-a settled si cu Maddy. Prin "spark" eu inteleg o scinteie...nu neaparat pasiune mistuitoare dar "ceva". Pentru Dexter, Emma nu a representat decit un "afterthought" atunci cind era plictisit sau nimeni nu il mai suporta. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Categoric ca exista personaje ca Dexter in viata reala...asta nu contest. Vroiam sa existe o calitate pe care Emma sa o MERITE. Poate ai dreptate cu privire la mediu...parintii i-au oferit viata mai usoara (dupa posibilitati) - mama lui mereu ii spunea ca poate face orice...el a ales sa sa faca nimic. Interiorul lui a fost defect de la inceput. Nici in tinerete nu a avut avint...plutea iar defectele erau deja acolo (cum a incercat de fapt sa se furiseze din camera in prima zi). Greselile tineretii se iarta doar daca iti vine mintea la cap...lui nu i-a venit. Doar a obosit si s-a settled cu Emma cum s-a settled si cu Maddy.
Hai maaa ..de parca atractia ar avea vreo logica si ar cauta punctual o calitate in baiatul rau din fata ta. Pe la inceputul cartii parca scrie ca ea il placea de la inceputul facultatii, dar nu a avut niciodata curajul sa se apropie de el din lipsa de confidenta. Eu cred ca se simteau bine unul cu altul, erau in echilibru - in toate scenele in care sunt impreuna sunt in echilibru - dimineata de la terminarea facultatii (pe dealul ala), in concediul din Grecia, in dinner-urile repetate, la Paris ...etc
Citat:
citat din mesajul lui ocebine Prin "spark" eu inteleg o scinteie...nu neaparat pasiune mistuitoare dar "ceva". Pentru Dexter, Emma nu a representat decit un "afterthought" atunci cind era plictisit sau nimeni nu il mai suporta.
Ba o scanteie a existat - atunci cand dimineata si-a propus sa plece si a amanat, cand a sunat "fake" la telefon ca sa amane nu stiu ce plecare cu parintii, cand a petrecut a doua zi, toata ziua cu ea uitandu-se la stele, vorbind despe un viitor pe care nu-l avea conturat, cand s-a intors sa ii ceara numarul de telefon, cand a fost cu ea in Grecia si s-a supus reglilor ei calugaresti desi ii statea capul numai la sex ...etc. Ea a fost unica pesroana din viata lui pe care a tratat-o altfel decat pe restul, cu seriozitate si respect, chiar daca nu ii venea asta - niciodata nu a trecut peste limitele pe care ea i le-a impus. Mie mi se apre ca i-a venit mintea la cap cand si-a gasit locul langa cine trebuia - imi aduc aminte cand era hotarat sa-si faca casnicia sa mearga, cand a fost fermecat de copilul ala si cand, cand era convins ca e indragostit si totusi ceva a lipsit. Dupa mine casnicia lui nu s-a destramat din cauza lui si dintr-o lipsa de echilibru care exista intre ei. Daca initial alchoolul era un intrument de fun, in timp a devenit un refugiu de nefericire - nu toti oamenii sunt in stare sa se analizeze si sa-si recunoasca ca nu sunt fericiti, cu atat mai putin barbatii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca nu impartasesc opinia ta ca a respectat-o...nu a respectat-o DELOC. In prima dimineata a fost prins ca vrea sa iasa din camera pe nesimtite...doar s-a rusinat putin. In Grecia a mintit ca nu existau doua camere...si da, se gindea la sex dar nu din sentimente pentru ea...doar ca fun. Pe deal, la fel...gindurile lui nu erau pentru ea...ci doar cum sa se extraga din situatie pe jumatate. Constanta in relatie a fost Emma. Cu toate ca si ea m-a iritat la un moment dat cind umorul lui Ian s-a strecurat in personalitatea ei. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce era de respectat in prima dimineata ? Nu a fost prins, se gandea sa iasa din camera, ca asa facea cu “celelalte”, pleca dimineata – a mintit ca are intalnire cu parintii, nu l-a oprit nimeni sa plece – a sunat cica sa amane intalnirea, apoi a petrecut toata ziua cu ea pe deal .. Faza din Grecia mie mi s-a parut delicioasa [:I]– a mintit cu camerele pentru ca era atras de ea, in plus era barbat si nu a stat sa isi explice “de ce oare” imi vine cu tipa asta “cerebrala” si “elitista”, nesigura si cu ochelarii cat borcanele pe nas … barbatii actioneaza mult din instinct – a creeat o atmosfera care sa favorizeze o relatie. Si ei ii venea, si inca rau - dar analitica ca orice dama si nesigura pe sentimentele lui, a refuzat … n-o condamn dar nu elimin varianta ca poate ea a gresit … mai tarziu, cand ea a cedat, lucuruile si-au gasit un final fericit. Tu vezi o lipsa de respect ca el a mintit cu camerele, eu vad afectiune si respect in faptul ca desi au stat in aceeasi camera, el nu a fortat mai mult de atat – si asta timp de 10 zile. In toti cei 20 de ani, EL niciodata nu a respins niciodata ideea unei relatii cu ea (ba i-a si spus la un moment dat ca o s-o ia de nevasta la 40 de ani [:)]) pe cand EA a tras de la inceput aceasta linie, convinsa fiind ca asa ceva nu se poate intre ei. Convingerea ei a venit din lipsa ei masiva de confidenta, dintr-o parere infiorator de proasta despre ea si din lipsa lui de insistenta in ceea ce o priveste. La asta s-a adaugat neseriozitatea cu care EL a tratat relatiile din viata lui. Ce ar fi fost daca ar fi incercat o relatie ? Si viata i-a demonstrat ca a fost infelxibila - caci mai tarziu a experimentat relatii de scurta durata, o relatie monotona cu un tip serios si commited, o relatie interzisa ... in una din aceste categorii s-ar fi putut incadra foarte bine si o incercare Dexter - sau ar fi putut sa iasa ceva mult mai frumos si mult mai repede.Ce vreau sa spun cu asta este ca a upierdut o cartutza de timp, dar nu 100% din vina lui …
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...