Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna - "O zi" - David Nicholls


buflea

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui corap
buflea, pai exact asta am zis si eu (ref. mama dex). ca (scriitorul)o traseaza foarte frumos la inceput si apoi o abandoneaza ca personaj - nu stiu cum sa exprim mai bine - moartea ei nu inseamna nimic in economia cartii (doar ceva bla-blauri colaterale & neesentiale)
Pai cred ca o "abandoneaza" ca personaj pentru ca Dex era ca ea ca si personalitate si ca si relatie, era o relatie speciala intre ei. O omoara ca personajul Dex sa ramana in viata fara un element pozitiv care l-ar fi putut influenta in a se aduna mai repede. Imi aduc aminte ca la orice pas important (showul ala de TV in direct, mai tarziu cand se insoara prima data, a doua oara), mereu se gandeste la maica-sa ... cand face ceva bun cu viata lui si stie asta, mereu isi spune ca si-ar dori sa-l vada maica-sa. Maica-sa era singura legatura profunda pe care o avea cu familia lui, si ea dispare foarte devreme - tatal si sora sunt stersi pentru ca atat de nesemnificativi au fost pentru el. Am uitat sau nici nu am bagat de seama ca maica-sa avusese un business - tot ce mi-a ramas despre ea a fost ca era asa un fel de "trophy wife", careia ii placea sa traiasca usor si frumos. Era parca mult mai tanara ca barba-su, flirty si sofisticata, era important pentru ea sa bea o bautura buna si sa manance in restaurante scumpe, fine ... Dex era exact ca ea ...
Citat:
citat din mesajul lui corap cu privire la prima parte, eu stiu ca oamenii sunt obligatoriu mai complecsi decat dex. nu mi se pare ca personajul a ratat momentul la care trebuia sa se trezeasca.chiar si intr-un sir de momente ratate tot iti mai iese cate ceva, o evolutie sau o involutie - el nu invata nimic din viata lui si nu traieste nimic. nu ramane cu nimic. e un zero absolut - si nu exista asa ceva. pana si nenea care sta si isi bea mintile (zi de zi) la taraba cu alcool din piata, cu burta scoasa din maieu, e mai complex de-atat. dex e plat.
Mda, nu inteleg exact ce numesti tu "complex" deci nu te contrazic. Mie mi se pare ca si el se schimba - maturizarea lui incepe cand se indragosteste de Sylvie ... se simte in carte ca o iubeste si ca vrea sa se ridice la nivelul asteptarilor ei si a familiei lor. Casatorit apoi, se simte cum vrea sa faca orice sa mearga casnicia aia ... cred insa ca Sylvie asta nu l-a ajutat sa-si gaseasca alt drum (asa cum a facut Emma) - ea doar i-a pretins asta - ori singurul drum la care el a putut sa se gandeasca a fost tot lumea entertainmentului ... unde avea reputatie proasta si era si prea batran. Sylvie avea pretentii financiare de la sotul ei, ori Dex, la momentul ala era prea ratat (profesional si personal) ca sa poata face asta de unul singur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tot la categoria chibitat de pe margine, caci inca n-am citit-o [:p]; stiu ca nu-i politically correct ce-o sa spun, dar m-ati facut foarte curioasa: mi se pare extrem de interesant faptul ca cititoarele cu steag american la profil gasesc mult mai mult miez in cartea asta decat cele cu trei culori pe stegulet [:D]. vorbeste cartea asta oare o limba diferita, pe care noi, din afara n-o pricepem? nu vi se pare ciudat ca personajele sunt atat de ireale/false pentru unele si atat de cunoscute/identificabile, pentru celelalte?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia
tot la categoria chibitat de pe margine, caci inca n-am citit-o [:p]; stiu ca nu-i politically correct ce-o sa spun, dar m-ati facut foarte curioasa: mi se pare extrem de interesant faptul ca cititoarele cu steag american la profil gasesc mult mai mult miez in cartea asta decat cele cu trei culori pe stegulet [:D]. vorbeste cartea asta oare o limba diferita, pe care noi, din afara n-o pricepem? nu vi se pare ciudat ca personajele sunt atat de ireale/false pentru unele si atat de cunoscute/identificabile, pentru celelalte?
Cititoarele cu steag american se cunosc mai indeaproape si deci ne "dragalim" mai mult...it's loooooove, baby! Nu citi prea mult in steag ca te induce in eroare. inchid ochii la mica rautate strecurata si la faptul ca ai citit printre rindurile americane Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa, ca tocmai mi-a venit o idee. Cand ma trezeste fiu-meu devreme am idei bune:))) cora zicea la un moment dat ca citeste Sotron. Hai sa citim si noi, lasand subiectul asta deschis, bineinteles. Sa deschida cora subiect nou de 'citim impreuna' si sa ne apucam de Cortazar. Poate nu chiar acum, peste fro saptamana asa....??? Ce spuneti? Putem sa comparam personajele, ca tot a inceput cora comparatia Magai cu Emma. [biz] ______________________ [url="http://cilsart.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00-08:00&max-results=5"]Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu is d'acord. deschid peste o saptamana fixamente :) in alta ordine de idei, maria, n-am mai ajuns la sibiu, ca i-a fost anei rau in week-end si am stat acasa si in alta ordine de idei, nu ratati ploaia de stele: pe 8 octombrie, intre sapte si noua seara (stegulet tricolor) si, in sfarsit la subiect: mie nu mi s-a parut indragostit de sylvie. mi s-a parut ca a luat-o fix ca pe un trofeu si a tratat-o in consecinta. (si reciproca valabila). mi se pare ca s-au casatorit ca asa se casatoreste lumea cand asteapta in copil. in virtutea inertiei. ca asa fac toti oamenii la 35 de ani, daca nu s-au casatorit deja. nu evolueaza, el sta pe loc si trece viata peste el. eu nu cred ca exista oameni (fie ei si barbati, daca tot incepuram cu impolitetea coritica) care sa nu aiba niciun interes. nimic, nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine citeam o biografie a lui Edith Piaf dar merg si doua odata
Oooooo ..ce mi-a mai placut biografia lui Piaf, aia pe care am citit-o eu [:I] ... asa ca dragutza, te iert (putin) ca mi-ai facut cartea muci. E bine sapt viitoare pt Cortazar, ca la serviciu inchidem luna, prima sapt din luna este intotdeauna cea mai nenororcita din cariera mea. inchidem . Aoleu numai cand scriu numele Cortazar si deja ma doare capul de concentrare ...dar din respect ca mi-ati citit cartea mea draga, o sa-l citesc si eu pe dumnealui ...si sa vedeti cu ce artilerie vin, sigur, daca inteleg ceva din subiect [:I] P.S. Maria, esti din Sibiu ? Gata, te-am pus pe lista mea "de intalnit" caci am rude in Sibiu, rude dragi - nu stiu cum se face dar toate persoanele cu care interactionez (placut [:)]) sunt fie din Buc, din P. Neamt sau din Sibiu - exact orasele pe care le vad cel mai des cand vin in tara [:D] ...karma, karma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...