Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -64-


Recommended Posts

Balanta, si eu ma bucur foarte mult ca ai decis sa ramai pe topicul acesta. Eu nu intervin des, insa va urmaresc tot timpul, si am gasit ajutor la o parte dintre voi, atunci cand am avut intrebari. Asa ca trag nadejde si stiu ca data viitoare o sa fie diferit si pentru mine. Eu nu am avut probleme cu acest topic in sensul enuntat de tine, dar recunosc ca, uneori, in viata reala, cand prietenii ma anunta deja ca asteapta un al doilea copil, imi este cumplit de greu sa ascult exact amanunte de genul celor evocate de tine. Si aici ma gandeam, daca sunteti si voi de acord, ca am putea adauga la inceputul fiecarui topic, impreuna cu info generale, ceva de genul: acesta este un grup de sustinere reciproca al fetelor care se confrunta cu aceasta boala. Scopul este asadat de a ne incuraja reciproc, iar fetele care reusesc sa isi tina pruncii in brate sunt rugate sa foloseasca topicurilor dedicate pentru amanunte legate de experienta de mamica. Desi ne bucuram pentru ele si povestea lor ne da si noua speranta ca vom reusi, este greu pentru noi, cele ce incercam de ani de zile sa ajungem la acest moment, sa citim toate amanuntele legata de aceasta experienta atat de frumoasa. Ce ziceti, putem face asta? Si fiecare poate anunta detaliile generale, cum a precizat si Balanta, precum si topicul unde s-a mutat, in asa fel incat cine doreste sa poata vorbi si urmari in continuare povestea persoanei respective.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui irina21
kemskaya testul de toleranta la glucoza este de fapt glicemia? Eu asta o am facuta, chiar i-am trimis-o doamnei U..si e in limitele admise 92. Eu i-am trimis dnei U mail si am intrebat de ce se recomanda in cazul meu metformin si mi-a dat un raspuns de genul, citez: "actiunea hiotalamica si hipofizara se da zi in curele de slabit nu te speria"! Daca maia fli inform da-mi si mie de veste! ___________________________________________________________ FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi
ciao Irina, nu, glicemia e altceva, e vb despre testul de toleranta la glucoza TTG mi'a explicat dr cum se face si am fost la synevo sa'l fac. doar ca, cei de la lab n'au fost de acord sa fac TTG fara un test de glicemie asa ca...am luat'o pe rand :) azi de dimi am facut glucoza, n'am inca rez, sper sa fie in limite. dr mi'a zis sa nu iau acest medicam fara TTG, pt ca se recomanda la diabetici. mi'a dat instruciuni f clare despre cum se face; am citit si pe forum de alte fete care l'au facut si metoda e aceeasi - se recolteaza sange pt testare insulina si glucoza - se bea 75g glucoza dizolv in apa - se recolteaza din nou sange dupa 120 min pt testare insulina si glucoza cei de la synevo au zis ca ei mai recolteaza si la 60 min pt test glucoza; asta e suplim fata de ce mi'a cerut dr la final, dr a zis ca asteapta 4 rez: insulina si glucoza la mom initial + insulina si glucoza la 120 min dupa ce se bea glucoza mult succes![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 5 ani de incercari pe CM normal si 3 inseminari artificiale, bebe se lasa asteptat. Medicul mi-a dat si urmatoarele investigatii, pe care sa le fac la MATEI BASARAB: - profil tromobilie (8) - homocisteina - gena PAI - AMH Ma puteti lamuri ce-i cu ele? Trebuiesc facute intr-o anumita perioada menstruala? Sunt influientate de medicamente? Eu iau Aspenter 1tb/zi, Femibion 1 tb/zi, Oestrogel 2 spatule/zi, Arefam 1 ovul/seara(acesta din ziua 13 CM).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt de acord cu parerea balantei. orice topic de aspirante unde toate fetele se chinuie si lupta cu indarjire cu infertilitatea consider ca nu e cazu' sa apara x,y,z si sa rasuceasca in rana si asa sangeranda cutitul...sa povesteasca cu lux de amanunte ce minuat e rolul de mama etc etc. poate unora fac bine aceste detalii insa sunt si persoane mai sensibile care sufera in plus in mod inutil...asa ca putina delicatete si temperare nu strica...gravidutele isi pot exprima fericirea,bucuria cu lux de amanunte pe sectiunile dedicate lor,gravidutelor...acolo unde toata lumea este in aceeasi situatie. pot sa inteleg ca atunci cand o femeie ramane gravi...trece imediat de cealalta parte a baricadei si uita ce sentimente a experimentat atunci cand inca se afla in stadiul de aspiranta insa imi doresc sa nu uit niciodata-atunci cand DD imi va ingadui sa fiu gravi,sa fiu solidara si sa nu ranesc fetele cu care am "mers" mana in mana o buna bucata de drum. in rest...numai bine tuturor [flo] ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 2 FET-uri nereusite urmeaza FIV4... in toamna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lauricea, unele sunt influentate, altele nu: - profil tromobilie - se masoara niste factori care au rol in procesul coagularii - homocisteina - este o substanta care daca este prea mare devine toxica pentru bebe (valoarea este micsorata prin aport de complex de vitamine B) - gena PAI - este o mutatie genetica ce face ca sangele sa se coaguleze mai repede - AMH - arata cam cat timp vei mai ovula Teoretic nu sunt influentate de ciclul menstrual, dar una din analizele care intra in profilul de trombofilie si anume anticoagulantul lupic este f sensibil la inflamatii, asa ca e mai bine sa nu faci analizele in timpul menstruatiei...in rest, poti oricand. Dupa cum ziceam, complexul de vitamine B are efect asupra homocisteinei (dar poti vedea totusi care e valoarea, de ex eu aveam valoarea 9 iar maxim era 12, dupa vreo 4 luni de tratament, era inca destul de mare). Aspenterul are efect in trombofilie, eu l-as opri macar cateva zile inainte de analize. Ti-as recomanda sa ma adaugi o analiza: MTHFR, este tot o mutatie care afecteaza asimilarea B-urilor si care provoaca o coagulare prea rapida a sangelui si formarea de cheaguri. MTHFR este destul de frecventa si produceri pierderi de sarcina si uneori daca e f afectat corpul, impiedica fixarea sarcinii, adica infertilitate. Mergi la un ginecolog de la Matei Basarab? Mult noroc, te asteptam cu rezultatele! Pup! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, nu am intrat de ceva vreme, dar s-a scris muuuuuuuult ... am vazut si multe fete noi ... Bine ati venit si ma bucur ca ati descoperit problema ... asa o vet putea trata. Nu am citit decat ultimele cateva pagini ... Balanta [pup] iti inteleg sentimentele ... chiar daca mie de cele mai multe ori acele povesti imi faceau bine, uneori erau ca si un cutit in rana ... si le evitam sau saream peste acele postari. Pentru fetele venite mai nou pe forum, cerd ca ar fi foarte bine de stiut ca exista topicul Gavidute cu trombofilie http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157108&whichpage=1 unde se pot intra si in cele mai mici detalii legate de sarcina, emotii si trairi ... cred ca asa e cel mai bine pentru toti sa ne respectam si sa nu uitam ca desi am trait multe din noi experiente de pierdere fiecare reactioneaza altfel ... sper ca nu am suparat pe nimeni, nu a fost intentia mea ... intentia mea a fost de a aduce in atentie acest topic pe care desi nu s-a scris de mult timp poate fi reinviat. Va doresc o zi frumoasa tuturor.
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex
Lauricea, unele sunt influentate, altele nu: - profil tromobilie - se masoara niste factori care au rol in procesul coagularii - homocisteina - este o substanta care daca este prea mare devine toxica pentru bebe (valoarea este micsorata prin aport de complex de vitamine B) - gena PAI - este o mutatie genetica ce face ca sangele sa se coaguleze mai repede - AMH - arata cam cat timp vei mai ovula Teoretic nu sunt influentate de ciclul menstrual, dar una din analizele care intra in profilul de trombofilie si anume anticoagulantul lupic este f sensibil la inflamatii, asa ca e mai bine sa nu faci analizele in timpul menstruatiei...in rest, poti oricand. Dupa cum ziceam, complexul de vitamine B are efect asupra homocisteinei (dar poti vedea totusi care e valoarea, de ex eu aveam valoarea 9 iar maxim era 12, dupa vreo 4 luni de tratament, era inca destul de mare). Aspenterul are efect in trombofilie, eu l-as opri macar cateva zile inainte de analize. Ti-as recomanda sa ma adaugi o analiza: MTHFR, este tot o mutatie care afecteaza asimilarea B-urilor si care provoaca o coagulare prea rapida a sangelui si formarea de cheaguri. MTHFR este destul de frecventa si produceri pierderi de sarcina si uneori daca e f afectat corpul, impiedica fixarea sarcinii, adica infertilitate. Mergi la un ginecolog de la Matei Basarab? Mult noroc, te asteptam cu rezultatele! Pup! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Multumesc mult, mult de tot! Mi-ai fost de mare ajutor. Am sunat la Matei Basarab si mi-au spus ca MTHFR este inclus in profilul de trombofilie. Am intrebat si despre Aspenter, iar raspunsul a fost ca-l pot lua in continuare, caci se lucreaza la nivel molecular. Analizele mi-au fost recomandate de dr Anca Moisa, doar laboratorul spre care m-a indrumat dansa a fost Matei Basarab.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu multa placere, Lauricea, sa iti fie de folos raspunsurile mele si sa duca finalul mult dorit: un [bebic]! P@ulici, voi populariza si eu topicul printre fetele de la aspirante, ca si acolo sunt cateva cu trombofilie! Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem [gravi]! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060[gravi][gravired]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem bine, psihic de pe la 11 luni de cand am pierdut-o pe Gabi m-am simtit tot mai bine, iar la 1 an si 2 luni de cand am pierdut-o ... de ziua sotului ne-a facut un dar neasteptat ... sunt insarcinata in 12 saptamani si 5 zile, suntem bine, chiar daca la inceput au fost ceva peripetii, aseara am fost din nou la control si se pare ca totul e perfect. De la 3 satamani si 2 zile fac Clexane 0.4, semnatura va trebui sa o modific ca schema de tratament e putin diferita, am inclus Femibion Va doresc o zi frumoasa si multe bucurii alaturi de cei dragi
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...