Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -64-


Recommended Posts

Beatrice, eu sunt destul de noua aici si am aflat de trombofilii doar in urma cu 2 luni, chiar inainte de a ramane a treia oara insarcinata. M-am uitat si pe rezultatele mele si eu asa inteleg. Are MTHFR heterozigot C677T, altfel ar fi scris MTHFR C677T normal sau negativ. Mie mi s-a spus ca am pierdut cele doua sarcini din acest motiv, intrucat si cariotipul meu si restul analizelor (anticorpi, hormoni si tot ce iti poti imagina) sunt normale. Eu fac tratament cu Fragmin de la 3 saptamani si o zi pentru ca am pierdut sarcinile foarte devreme. Cu toate acestea am avut hemoragie incepand cu 3 saptamani si 4 zile si a durat 4 zile. Intre timp mi-au dublat doza de Fragmin. Bebe inca se dezvolta din cate arata HCG-ul. Mai mult nu stiu sa-ti povestesc. Fetele cu mai multa experienta poate stiu. Eu personal am fost la 2 hematologi. Primul mi-a spus asa: fara anticoagulant ai sanse sub 30% sa duci o sarcina la capat, cu anticoagulant ai cam 80% sanse. Hematologul numarul doi mi-a spus: sub tratament, toate fetele pe care le-am avut paciente au dus sarcina la capat... si dupa 2 saptamani de la discutie imi dubla doza. Un sfat bun si mobilizator si tratament pentru mentinere am primit de la doamna dr. Uscatescu de la clinica Fundeni, pe e-mail. Poate ar fi bine sa ajungeti la ea cu rezultatele traduse. [pup] si bebelusi sanatosi surioarei tale. MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot. 2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011 [gravired] in 5+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

aha, inteleg... si ea le-a pierdut ...adik au fost sarcini oprite din evolutie prima la 6 sapt si ultima la 9........... am scris un mail la dr sa vedem ce zice mersi mult mult de tot.... maia stept pareri de la fete mai experimentate pe tema asta...... frgaminul e tot o chesti ca si clexanul????? _____________________________________________________________________________________
Bea, mami de doi baieti : [auto] Ivan Matei (14.01.2010) si [gravired]31+ cu [baietel] Adam [ruga]Doamne ajuta sa fim sanatosi![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

paula, iti doresc sa fie totul bine cu tine si copilasul vostru, m-ai facut si pe mine sa plang-acum sunt mai sensibila, noi ne-am hotarat sa adoptam, maine speram sa depunem dosarul si sa incepem cursurile de luni MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, felicitari[pup]! Beatrice, sustin ce a spus Musette. Va primi tratament cu complex de B-uri (probabil Femibion si pentru ca MTHFR e heterozigot , e o forma mai usoara), s-ar putea sa primeasca doar Aspenter. Dar, pentru ca a pierdut 5 sarcini, este foarte posibil sa i se dea anticoagulant (Clexane, Fragmin, Fraxiparine sau Innohep). Sa mearga inainte sa ramana insarcinata sa arate analizele unui ginecolog si cred ca ar fi foarte bine sa ajunga si la Fundeni. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu deduc din analizele respective ca are si Factor V si Factor II-cata vreme e specificata si gena la nivelul careia e prezenta mutatia. paula,mii de felicitari!!! sarcina usoara si bebe la termen. [flo] ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 2 FET-uri nereusite urmeaza FIV4... in toamna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt cuvintele voastre. Va doresc un weekend placut
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

beatrice,esti sigura ca ai tradus corect analizele? pentru ca la Factor V in partea de sus spui ca e bifata gena 1691 deci asta inseamna ca este prezenta-sunt sigura de asta pentru ca si eu ma mandresc cu ea. la Factorul II la fel e bifata o gena ca fiind prezenta. asadar nu inteleg de ce la concluzii sunt trecute ca normale...ca nu-i normal sa fie prezentele mutatiile la genele respective. per total as zice ca are: -Factor V -Fctor II -MTHFR amandoua ____________________________________________________ 3 sarcini extrauterine FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A 3 FIV-uri nereusite 2 FET-uri nereusite urmeaza FIV4... in toamna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum fac ungurii analizele, dar ma gandesc ca poate au bifat ce gene au verificat, iar la concluzii la care au gasit mutatia. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimi aspirante si burtici ma poate ajuta cineva cu experienta in trombofilie? am facut profilul II de trombofilie de la synevo si toate mi-au iesit bine inclusiv MTHFR. credeti ca ar trebui sa fac si PAI-ul? Din cat am citit eu, de obicei, sunt pozitive amandoua, sau stiti cazuri cand doar PAI este pozitiv? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...