Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -64-


Recommended Posts

Beatrice1982, M-am uitat si eu pe analizele surorii tale. Factor V G1691 / G1691 este tipul genetic normal (adica GG in pozitia 1691). Factor II G20210 / G20210 este tipul genetic normal (adica GG in pozitia 20210) MTHFR A 1298 / A 1298 este tipul genetic normal (adica AA in pozitia 1298) MTHFR C 677 / 677 T este tipul mutant heterozigot (adica CT in pozitia 677. CC ar fi fost tipul normal) Din ce analize a facut sora ta pana acum, e clar ca are o mutatie heterozigota MTHFR, dar asa cum spun celelalte fete si eu va sfatuiesc sa faceti si restul de mutatii ____________________________ sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi, cetebe 1g/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ok mersi multt..........[asia][asia][asia] PAI-urile is scumpe? a pierdut 5, pana acum, tot la varste mici.........pana in 9 saptamani si niciodata nu a sangerat, se opreau din evolutie si stateau mult si bine, daca nu erau depistate.... deci is doua PAI-uri???? mersi inca odata pentru ajutor!!!!!!! _____________________________________________________________________________________
Bea, mami de doi baieti : [auto] Ivan Matei (14.01.2010) si [gravired]31+ cu [baietel] Adam [ruga]Doamne ajuta sa fim sanatosi![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

probleam e ca nu suntem din bucuresti, ci din salaj....deci e greu de ajuns la fundeni, insa e bine de stiut ca putem s-o apucam pe un drum, ca pana acum nu ne-a zis nimeni nik......... asa ca va multumim mai tre sa ia analizele ..ceva anticorpi ANA si dsDNA si anticorpii antifoosfolipidici si vedem ce e si cu alea... _____________________________________________________________________________________
Bea, mami de doi baieti : [auto] Ivan Matei (14.01.2010) si [gravired]31+ cu [baietel] Adam [ruga]Doamne ajuta sa fim sanatosi![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beatrice, mutatiile genetice PAI si Factor XIII se pot face si la Cluj (synevo, medlife, medcenter) sau in Satu Mare (synevo), Baia Mare (medcenter). Dai cautare pe net si gasesti numere de telefon, adrese, preturi, tot ce-ti trebuie [pup] ____________________________ sarcina de 24 sapt oprita in evolutie, factor XIII pozitiv heterozigot, trombofilie indusa in sarcina. Tratament de intretinere cu aspenter 3/sapt, acid folic 5mg, folowise 1/zi, magneB6 1/zi, cetebe 1g/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si la fundeni nu se fac mutatiile. dar se fac multe alte analize si poti primi indicatii si tratament de la dr U. adica sora ta[flo]. eu n-am ajuns inca pe acolo dar trebuie sa ma inarmez si eu. cred ca ar fi bine sa faceti mutatiile inainte de a merge la fundeni. citesti pe prima pagina cum sa ajungi acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok...o sa le faca in baia mare e mai aproape decat satu mare sau cluj eu i-am scris mail doamnei U si mi-a raspuns si mi l-a recomandat pe Kovacs.......... insa vedem ce a fi dupa rezultatele de maine, ca is gata si alea numai nu le-am vazut.... a zis ca anticorpii antifosfolipidici parca sunt doua...IG...nush cum si inca una...care nu e in limite normale si nu mai stiu, tre sa le vad............ mersi _____________________________________________________________________________________
Bea, mami de doi baieti : [auto] Ivan Matei (14.01.2010) si [gravired]31+ cu [baietel] Adam [ruga]Doamne ajuta sa fim sanatosi![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup] Fetelor, haideti sa va spun ce toanta sunt. Acum 2 sapt. am fost si eu la d-na dr.U la Medsana, eu fiind de la 500 km... Bineinteles ca d-na dr. a fost o scumpa, am vorbit o gramada numai ce era mai important nu [bang], adica ce doza de Claxane voi face de la semn pozitiv de sarcina. Am luat-o cu noi si pe fica-mea care normal ca a intrat cu mine si in final am ajuns sa-i fac si ei analiza la MTHFR si cum credeti ca a iesit? Azi am primit rezultatul si are A1289C heterozigot (eu am homozigot si deficit de proteina S). Ok. Ajunsa acasa i-am dat un mail d-nei dr. sa-mi spuna cu ce incepem, nu de alta dar eram la ovulatie si mi-a spus ca putem sa ne [pathot] si eram diperata daca ramaneam intre timp, ca noi deja [xinpat] ... Apropo, maine dimineata imi fac testul ca nu mai am rabdare desi poimaine trebuie sa vina cm. Acum am primit raspunsul dansei si nu prea stiu ce inseamna ..iar clexan hotaram impreuna dupa BCF incepem cu 0.2 si apoi o luam treptat ... Ce este BCF si nu este prea putin 0,2 la cele aproape 70 kg ale mele si 3 sarcini pierdute? Va rog spuneti-mi parerea voastra.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca inseamna ceva cu bataia inimii copilului. ce ziceti fetele insarcinate de pe aici? nu stiu eu ce sa-ti spun sa faci cu doza si de cand.... poate apar fetele insarcinate deja si cu sarcini pierdute in trecut si-ti spun. .... eu, daca ar fi dupa capul meu, as baga clexane de maine. dar eu sunt o persoana care n-are sanse sa ramana insarcinata natural. si mai important decat atat n-am pierdut nici o sarcina. asa ca fii atenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BCF = activitate cardiaca bebe, de atunci vrea sa iti dea anticoagulant. Eu zic ca e putin, poate vrea sa iti dea cateva zile si sa creasca apoi la 0.4. Oricum dupa o saptamana de anticoagulant poti face analiza antiFXA si sa vezi daca e in regula doza de anticoagulant. ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...