Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -64-


Recommended Posts

Mihaela, sustin ce au zis fetele aspenter+anticoagulant pana in sapt 28 dupa aia scoti aspenterul (sau nu .. sunt dr care merg cu el pana la final) dar ramai cu anticoagulantul cel putin o luna dupa nastere In alta ordine de idei, am fost la morfo, cine vrea sa cieasca, am pus pe la odisee, la gravidutze cu trombofilie. Va pup! MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 21+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mihaela, sustin ce spun fetele! Aspenterul se opreste in sapt 28-30, cu anticoagulant se merge pana la final (ma rog, se opreste cu putin timp inainte de nastere)... ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil] http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, eu am mers concomitent la 2 medici hematologi, d-na Uscatescu si cineva din Brasov. Ambele mi-au spus sa opresc Aspenter la 28 de saptamani. Medicul meu ginegolog inca de la inceput sustinea ca doza de Clexane 0.4 recomandata de d-na U e prea mare dar niciodata nu a schimbat el tratamentul. A spus ca asta e parerea lui dar daca hematolul spune altfel atunci asa facem. Si e un medic foarte bun cu experienta mare dar nu a intervenit cu nimic peste tratamenul de la hematologie, a adaugat doar medicamentele care tineau de specializarea lui. Dupa nastere trebuie neaparat sa mai iei inca 6 saptamani, cei de la clinica unde am nascut ma atentionau tot timpul sa nu cumva sa ma opresc si sa nu mai fac injectiile, oricum eram constienta ca trebuie sa le iau, nu era nevoie sa imi aminteasca.
Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare. [copil] Alexandru Stefan 18.01.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele .. poate cele care ati nascut deja voi ati avut varice in sarcina? inteleg ca sunt tot un fel de efect secundar al trombofiliei. Eu aveam una scurta pe picior din copilarie care mi se pare ca s-a ingrosat si acum langa ea vad ca isi mai face aparitia inca una :(. Nu sunt lungi dar sunt vizibile. dupa sarcina, se mai trag de la sine sau trebuie facut ceva pe acolo? ma gandesc ca acum e si sangele care alearga prin organism .. si greutatea care creste ,, nu stiu ce sa zic .. MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 21+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta [pup] suntem si aici si acolo ... eu de exemplu nu prea stau la calculator ... mai mult la patic ... Chiar pe tine vroiam sa te intreb ce analize de monitorizare faceai din cele date de medicul de la Viena in sarcina?(sper sa nu iti fac rau cu aceasta intrebare) Danezza eu am facut o forma urata de vene varicoase dupa nastere au inceput durerile la cca 2-3 zile de la nastere iar la o saptamana devenisera insuportabile, luam CLEXANE, Aspenter, stateam cu picioarele mai sus, ma plimbam si cam atat ... la un moment dat (picioarele se umflau groaznic, erau venele in relief si ma dureau) s-a pus problema saincep tratament, dar atunci nu as fi putut alapta si am refuzat, insa dupa ce Gabriela a murit am mers la medic specializat pe asa ceva si am luat Detralex si am purtat ciorapi speciali cca 3 luni. Clexane din aceasta cauza am facut 7 saptamani si Tromboass-ul am continuat sa il iau mult timp. Va doresc o zi frumoasa [gravi]13+
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin cu analizele de tura a doua.......... incerc sa le traduc.... Antitest antinuclear ANA-5.1 [0-25] Antitest anti DNS-negativ anticorpi fosfolipidici CArdiolipn AT screen(G,A,M) 30 [0-20] Cardiolipin IgG 3.5 [0-10] Cardiolipin IgA 1 [0-10] Cardiolipin IgM 3.3 [0-7] Beta2glicoprotein I screen(G,A,M) 7.6 [0-20] Beta2glicoprotein I IgG 2.2 [0-8] Beta2glicoprotein I IgA 1.4 [0-8] Beta2glicoprotein I IgM 4.2 [0-8] Va multumesc daca ma puteti ajuta... Danezza felicitari pentru fetita!doamne ajuta in continuare!!!!!!!!! _____________________________________________________________________________________
Bea, mami de doi baieti : [auto] Ivan Matei (14.01.2010) si [gravired]31+ cu [baietel] Adam [ruga]Doamne ajuta sa fim sanatosi![ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...