Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -64-


Recommended Posts

Multumim Flori, insista, insista, te asteptam cu vestile [pup]
Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
Revin cu completarea: antiFXa se face obligatoriu: - in sapt 12 de sarcina - intre sapt 22-24 de sarcina - in sapt 30 de sarcina paula, cu placere!
MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 21+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata fetele! [flo] Vai, cat de greu mi-a fost in aceasta dimineata sa pot gasi Fraxiparine 0.3ml. Pana acum nu am intampinat probleme, le gaseam usor la HelpNet. Astazi insa am intrat in 7 farmacii pana am gasit. Vreau sa va zic ca multe farmaciste imi ziceau ca nici nu exista de 0.3!!![bang]. Le-am zis eu ca exista, ca le fac de ceva luni...Si vroiam sa va intreb ceva: voi cum luati, cele care fac anticoagulant, aceste injectii, cu cate procente reducere??? Sa va zic cum e in cazul meu: medicul de fam imi dadea reteta bifand ca sunt salariat, dupa care o farmacista mi*a zis sa il rog sa imi treaca gravida, ca sa platesc numai 10%. Am facut asa timp de 2 luni, dupa care medicul de fam imi zice ca a primit mustrari de la casa de sanatate si ca nu mai imi poate trece gravida si ca trebuie sa imi treaca salariat, ca am loc de munca si, in consecinta sa platesc 50%. Asa ca, de atunci platesc aceste injectii la jumatate de pret si nu cu o reducere de 90%, cum ar fi normal...(si farmacista de azi mi*a zis acelasi lucru, ca ar trebui sa imi treaca gravida, sa beneficiez de o reducere mai mare). Voi ce stiti? Am sa citesc si eu legea... Oricum nu conteaza, platesc oricat, dar ar fi totusi o suma pe care as putea-o economisi. Cristinuta, intr-adevar trebuie sa ne documentam si noi ff mult si sa hotaram ce decizie luam...Spre ex, in cazul meu, ignor sfatul ginecologului, care nu se poate intelege cu hematologul, dar am ramas sub supravegherea dansei ca imi respecta totusi hotararea si pot sa o intreb orice...sa ma consult cu ea, plus ca trebuie sa precizez ca nu fff multi ginecologi, cel purin din cei intalniti de mine, accepta acest tratament cu anticoagulant injectabil.... Dar asta e...treaba lor! Va pup. [gravired]25+ cu[fetita]
3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 foarte usor pozitivi, insa, la Fundeni, mi s-a pus diagnostic de SAFL NEGATIV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai pb cu gasitul anticoagulantului .. stiu cum este ma gandesc ca si eu trebuie sa-mi iau reteta in curand si iar am de umblat Problema este in felul urmator: insista si fii mai tare cu med de familie .. nu se poate sa-ti spuna asa ceva gravidele au gratuitate 100% mai imi abera si mie una pe la farmacie ca depasesc nu stiu ce plafon si am apostrofat-o un pic de s-a lasat agubasa repet: gravidele nu le paltesc, eu pana acum le-am luat gratuit cu reteta de la med de fam referitor a doza: daca nu gasesti de 0,3 .. asa ca masura de max urgenta ia dozaj mai mare si scoti din seringa eu de ex tre' sa fac clexane 0,4 dar pt ca ala e cel mai greu de gasit, am reteta pt 0,6 - scot din el pana la 0,4 (sau 0,5) si fac ce rmanae in seringa Incearca si varinata asta vezi ca undeva pe prima pagina sunt postate niste raspunsuri de la casa de santate primite de floaredemac parca in care se spune ca gravidele au gratuitate hai ca m-am lungit ca o palcinta hai ca am gasit eu raspunsul uite-l aici http://s586.photobucket.com/albums/ss305/trombofilia/?action=view¤t=raspunscnas.jpg
Citat:
citat din mesajul lui mihaela_let
Neata fetele! [flo] Vai, cat de greu mi-a fost in aceasta dimineata sa pot gasi Fraxiparine 0.3ml. Pana acum nu am intampinat probleme, le gaseam usor la HelpNet. Astazi insa am intrat in 7 farmacii pana am gasit. Vreau sa va zic ca multe farmaciste imi ziceau ca nici nu exista de 0.3!!![bang]. Le-am zis eu ca exista, ca le fac de ceva luni...Si vroiam sa va intreb ceva: voi cum luati, cele care fac anticoagulant, aceste injectii, cu cate procente reducere??? Sa va zic cum e in cazul meu: medicul de fam imi dadea reteta bifand ca sunt salariat, dupa care o farmacista mi*a zis sa il rog sa imi treaca gravida, ca sa platesc numai 10%. Am facut asa timp de 2 luni, dupa care medicul de fam imi zice ca a primit mustrari de la casa de sanatate si ca nu mai imi poate trece gravida si ca trebuie sa imi treaca salariat, ca am loc de munca si, in consecinta sa platesc 50%. Asa ca, de atunci platesc aceste injectii la jumatate de pret si nu cu o reducere de 90%, cum ar fi normal...(si farmacista de azi mi*a zis acelasi lucru, ca ar trebui sa imi treaca gravida, sa beneficiez de o reducere mai mare). Voi ce stiti? Am sa citesc si eu legea... Oricum nu conteaza, platesc oricat, dar ar fi totusi o suma pe care as putea-o economisi. Cristinuta, intr-adevar trebuie sa ne documentam si noi ff mult si sa hotaram ce decizie luam...Spre ex, in cazul meu, ignor sfatul ginecologului, care nu se poate intelege cu hematologul, dar am ramas sub supravegherea dansei ca imi respecta totusi hotararea si pot sa o intreb orice...sa ma consult cu ea, plus ca trebuie sa precizez ca nu fff multi ginecologi, cel purin din cei intalniti de mine, accepta acest tratament cu anticoagulant injectabil.... Dar asta e...treaba lor! Va pup. [gravired]25+ cu[fetita]
3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 foarte usor pozitivi, insa, la Fundeni, mi s-a pus diagnostic de SAFL NEGATIV
MTHFR C677 Homozigot [gravired] in 21+ Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor mihaela_let te vei lovi de tot felul de situatii legate de procurarea clexane/fraxiparin si alte anticoagulante in sarcina insa trebuie sa sti ca conform Ordinului 129/338/7.02.2011 art.16 cap. 2 pct i) ai dreptul la 100% trebuie neaparat bifat Gavida/Lehuza chiar daca esti salariata fara limita de plafon cu conditia ca pe aceeasi reteta sa nu ai trecut alt tratament din lista B de compensate (de exemplu Utragestan) O zi frumoasa tuturor PS: nu mai citati din mesajele postate intrucat asa se umplu mult prea repede paginile si trebuie sa schimbam iar capitolul [flo]
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela_let sper ca nu-ti raspund prea tarziu. Eu am avut in sarcina aspenter pana in sapt 28 si de-acolo fraxi de 0,4 zilnic pana dupa nastere. Si a fost totul ok, am mers pe mana dr U si nu regret. Doar ca la mine au fost alte mutatii, MTHFR heterozigote. [pup] si sanatate! [pup][flo] toate fetele dragi qiao, mealex, aristica, balanta, danezza, vio, paulici, gliana, floricia Eva [fetita] on board Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fly inca semnatura nu mi-am schimbat-o ... mi-e lene [:D] doar in primul mesaj postat dupa ce am implinit 13 saptamani am pus Gravi 13 pe viitor, cand voi reciti mesajele
MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT
Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min Povestea ta printesa...povestea noastra [URL="http://ingerasulgabriela.blogspot.com/"]O viata ... nascuta din doi[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela_let fraxi de 0,3 se compenseaza 100% la gravida. Ar trebui sa platesti 25 de lei pe 30 de seringi. Iar la fraxi de 0,4 ar trebui sa platesti 42 de lei. Am avut probleme si eu cu medicul de fam. dar am reusit sa-l fac sa-mi dea reteta compensata 100%, punandu-l sa sune la CAS-departamentul juridic, unde i s-a confirmat ca avem dreptul la gratuitate in sarcina si lehuzie. [pup] pe situl www. medicamentecompensate.ro pot fi verificate sumele de plata in functie de tipul de asigurare bifata de medic pe reteta. Eva [fetita] on board Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri tuturor fetelor! Am sa procedez intocmai luna viitoare. Flyhigher, ce nume frumos ai ales pt fetita! Am decis si eu, ca si tine, sa merg pe mana dnei dr U, cum am facut de la inceputul acestei sarcini. Sa ne ajute Dumnezeu sa ajungem cu bine la final! [gravired]25+ cu [fetita]
3 sarcini oprite in evolutie: curetaj 8s, av habitual 8s, curetaj 7s, Ac antibeta2glicoprot1 foarte usor pozitivi, insa, la Fundeni, mi s-a pus diagnostic de SAFL NEGATIV
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...